Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Stowarzyszenie istnieje od 2003 roku. Od początku działalności naszą aktywność kierunkowaliśmy na dzieci i osoby dorosłe, potrzebujące wsparcia, które z różnych względów znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Przez 17 lat aktywnej działalności nasze priorytety nie uległy zmianie – pracujemy zgodnie z tłumaczeniem nazwy stowarzyszenia - „nieszczęśliwy jest świętością”. Wsparcie świadczymy w sposób profesjonalny, stawiając przede wszystkim na pomoc specjalistów, którzy od początku funkcjonowania organizacji aktywnie włączają się w realizację naszych celów.
Decydując się na uruchomienie konkretnego programu, zawsze zaczynamy od kompleksowej diagnozy problemu. Definiujemy grupę docelową, której chcemy pomóc, a także wskazujemy optymalne możliwości wsparcia. Dzięki temu nasze projekty realnie pomagają dzieciom niepełnosprawnym, seniorom czy osobom ubogim. Ścisła współpraca ze specjalistami jest gwarancją najwyższej jakości merytorycznej prowadzonych działań. Nigdy nie stosujemy półśrodków, wiedząc, jak istotne jest kompleksowe i fachowe wsparcie potrzebujących.
Środki z 1% podatku to ogromne wsparcie dla naszych działań. Bez nich nie bylibyśmy w stanie zrealizować tak wiele i objąć pomocą tak imponującej liczby osób. Tegoroczne odpisy podatkowe chcemy przeznaczyć na adaptację i urządzenie przestrzeni wokół budynku, w którym funkcjonuje Przedszkole Terapeutyczne, Centrum Wsparcia Dziecka Niepełnosprawnego i Rodziny oraz Kawiarenka Pod Parasolem. Naszym marzeniem jest stworzenie ogrodu terapeutycznego, który jest nieocenionym wsparciem w pracy z dziećmi. Plany stowarzyszenia budujemy również w oparciu o marzenia dzieci. Jednym z nich, które zamierzamy sfinansować ze środków pochodzących z 1% podatku, jest doposażenie placu zabaw. Chcemy zakupić sprzęt, umożliwiający dzieciom niepełnosprawnym pełną aktywność i integrację z rówieśnikami na świeżym powietrzu. Myślimy także o unowocześnieniu wyposażenia sal terapeutycznych, a szczególnie Sali Doświadczania Świata, w której widzimy pilną potrzebę zakupu łóżka wodnego.
Główną osią działalności stowarzyszenia są dziś dzieci niepełnosprawne. Zacznijmy od Przedszkola Terapeutycznego „Smykałka” im. Aliny Ratusińskiej. Placówka ta, utworzona i funkcjonująca w Bukownie, jest nowoczesnym i przyjaznym dziecku miejscem do edukacji. Nowatorskie wyposażenie, wielospecjalistyczne wsparcie, profesjonalny personel to atuty przedszkola, które doceniają rodzice dzieci niepełnosprawnych, jak i – co najważniejsze – same przedszkolaki. W „Smykałce”, prócz klasycznej formy edukacji, realizujemy liczne projekty dodatkowe, których celem jest zwiększenie skuteczności terapii i rehabilitacji dzieci, dotknięte autyzmem.
Mówiąc o Bukownie, nie można zapomnieć o Centrum Wsparcia Dziecka Niepełnosprawnego i Rodziny. To nasze najnowsze dzieło, które funkcjonuje od ubiegłego roku. Co jest głównym celem centrum? Oczywiście pomoc dzieciom niepełnosprawnym. Podopiecznym zapewniamy profesjonalne wsparcie zarówno psychologiczne, logopedyczne, jak i rehabilitacyjne. Wykorzystujemy nowoczesne metody terapeutyczne, które pomagają dzieciom zintegrować się z otoczeniem i funkcjonować w społeczeństwie, mimo niepełnosprawności. Szczególną formą wsparcia otaczamy dzieci dotknięte spektrum autyzmu. W tym zakresie nie poprzestajemy na klasycznych metodach terapii, ale wprowadzamy innowacje, które zyskały uznanie szerszej grupy odbiorców. Możemy poszczycić się Certyfikatem Innowatora za opracowanie innowacji społecznej ułatwiającej zdobywanie samodzielności i niezależności przez dzieci niepełnosprawne ze spektrum autyzmu.
Niezwykle ważnym dla nas projektem jest Placówka Wsparcia Dziennego „Kawiarenka Pod Parasolem”, przeznaczona dla 10 dzieci niepełnosprawnych. Kawiarenka funkcjonuje w nowoczesnych pomieszczeniach, które wyremontowaliśmy i wyposażyliśmy w sprzęt ułatwiający prowadzenie zajęć. Dzieci znajdują w placówce nie tylko profesjonalne wsparcie, ale także możliwość integracji ze środowiskiem i rówieśnikami. Ostatnim sukcesem Kawiarenki była organizacja ferii dla uczestników, obfitujących w liczne atrakcje. Istotnym elementem działalności Kawiarenki jest także edukacja. Prowadzimy szkolenia, spotkania integracyjne, które są doskonałą formą wymiany myśli, doświadczeń i – co najważniejsze – zdobywania cennej wiedzy, przede wszystkim przez rodziców dzieci niepełnosprawnych.
Działamy również w szeroko pojętej pomocy społecznej. Projektem, który z powodzeniem realizujemy niemal od początku funkcjonowania stowarzyszenia, jest wsparcie żywnościowe najuboższych. We współpracy z Bankiem Żywności w Krakowie wydajemy paczki, trafiające do potrzebujących, a także organizujemy cykliczne Świąteczne Zbiórki Żywności. Dzięki tym akcjom osoby wymagające wsparcia otrzymują pomoc, niezbędną do codziennego funkcjonowania.
Jesteśmy także inicjatorami oraz organizatorami pomocy osobom dotkniętym chorobą czy kataklizmem. Akcją, którą do dziś wspominamy z ogromnym wzruszeniem, jest wsparcie powodzian w Gminie Szczurowa. Wówczas „ruszyliśmy” cały powiat, zachęcając mieszkańców Olkusza i okolic do aktywnej pomocy osobom, które w jednej chwili straciły wszystko. Byliśmy jednymi z pierwszych, którzy dotarli z pomocą do poszkodowanych. Kilkadziesiąt ton darów przekazaliśmy tym, którzy wymagali wsparcia i nie mogli pozostać sami w obliczu tragedii, jaka ich spotkała.
Mówiąc o tym, co robimy, nie można zapominać o uzdolnionej młodzieży. Program stypendialny „Dla najlepszych” to forma wsparcia wyjątkowych osób – absolwentów szkół średnich, którzy wchodzą w akademicki świat. Nie zawsze mają na to środki lub ich kondycja zdrowotna nie pozwala na kontynuację edukacji na wymarzonych uczelniach wyższych. Wsparcie finansowe pomaga im wystartować w dorosłe życie, dzięki czemu mają możliwość nauki na wybranych przez siebie kierunkach.
Z młodzieżą współpracujemy również w ramach działań wolontariackich. Pokazujemy, jak dużą satysfakcję daje pomoc drugiemu człowiekowi, aktywizując młodych ludzi do pracy społecznej. Jesteśmy partnerem kilkunastu szkolnych klubów wolontariatu, które powstały w placówkach edukacyjnych na terenie powiatu olkuskiego. Nie tylko inspirujemy do działania, ale przede wszystkim szkolimy – dostarczając młodzieży oraz ich opiekunom wiedzy, przydatnej do prowadzenia efektywnej działalności wolontariackiej.
Kierunkujemy się również na wsparcie seniorów. W tym aspekcie postawiliśmy na model aktywnego seniora, który nie tylko robi coś dla siebie, ale przede wszystkim dla innych. Realizujemy programy, których celem jest pokazanie osobom w wieku 60+, jak aktywnie spędzać czas. Seniorzy, w ramach grup inicjatywnych, prowadzą samodzielnie działalność na rzecz lokalnej społeczności, obejmującą wsparcie dzieci, integrację środowiska czy kultywowanie tradycji. Dzięki realizowanym działaniom olkuscy seniorzy stworzyli dziś zgraną grupę osób chętnych do aktywnego działania. To prawdziwy sukces projektu!
Mając wieloletnie doświadczenie w działalności społecznej, chętnie dzielimy się nim z innymi organizacjami pozarządowymi. Wspieramy je w różnorodny sposób. Na koncie mamy pomoc w utworzeniu co najmniej kilkunastu stowarzyszeń i fundacji, a także niezliczoną ilość szkoleń, adresowanych do działaczy społecznych. Pomagamy przede wszystkim w zakresie prowadzenia spraw prawnych, administracyjnych, księgowości, promocji oraz w skutecznym pozyskiwaniu środków.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” w Olkuszu” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi