Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Działalność Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną skierowana jest na budowanie lokalnych systemów wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz wspieranie ich rodzin poprzez rozwijanie zainteresowań (kultura, sport, turystyka), propagowanie twórczości osób z niepełnosprawnościami, dążenie do maksymalnego usamodzielniania się osób z niepełnosprawnościami, promowanie zatrudnienia i mieszkalnictwa dla osób z niepełnosprawnościami, współpracę z władzami samorządowymi, rządowymi oraz innymi organizacjami w celu realizacji celów statutowych Stowarzyszenia.
Nasi podopieczni uczestniczą w cyklicznych projektach, zadaniach publicznych (współfinansowanych przez jednostki samorządu terytorialnego) i działaniach krótkookresowych m.in. dotyczących udziału w kulturze, różnej twórczości, ale też sporcie, turystyce, wparciu psychologicznym rodzin, działaniach usamodzielniających, uspołeczniających oraz edukacyjnych). Przedsięwzięcia najbardziej rozwijające oraz cieszące się największym zainteresowaniem to choreoterapia, muzykoterapia, arteterapia, jedno lub kilkudniowe wyjazdy usamodzielniające, imprezy integracyjne dla rodzin, wyjazdy do teatru i na koncerty oraz na turnusy rehabilitacyjne. Należy podkreślić, że powyższe działania mają na celu pobudzenie aktywności naszych podopiecznych, rozwijanie zainteresowań, co wpływa pozytywnie na poprawę ich uspołecznienia i usamodzielnienia oraz zapobiega wykluczeniu społecznemu i marginalizacji tej grupy społecznej.
Środki pochodzące z 1,5% przeznaczymy na realizację celów statutowych Stowarzyszenia tj. dofinansowaniu zajęć usamodzielniająco-uspołeczniających, muzykoterapeutycznych, choreoterapeutycznych oraz sportowych.
Najważniejszymi celami Stowarzyszenia określonymi przez Statut są:
- kompleksowa pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodzinom,
- praca na rzecz poprawy warunków ich życia,
- dążenie do wszechstronnego rozwoju ludzi z niepełnosprawnością intelektualną,
- możliwie najpełniejsza integracja osób z niepełnosprawnością intelektualną w społeczeństwie.
Stowarzyszenie również może pomagać osobom z innymi rodzajami niepełnosprawności.
Stowarzyszenie swoje cele realizuje poprzez:
- prowadzenie przedsięwzięć edukacyjnych, zarówno związanych z systemem szkolnym, jak też pozaszkolnym;
- propagowanie i wdrażanie różnorodnych form rehabilitacji,
- wspieranie zatrudnienia osób z niepełnosprawnością intelektualną,
- przygotowanie do usamodzielniania się osób niepełnosprawnych,
- rozwijanie zainteresowań (kultura, sport, turystyka) i propagowanie twórczości osób niepełnosprawnych,
- zabieganie o różne formy mieszkalnictwa dla osób niepełnosprawnych oraz popularyzację problemów związanych z niepełnosprawnością.
Ponadto Stowarzyszenie:
- zabiega o tworzenie korzystnych rozwiązań prawnych dla osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin,
- wdraża i propaguje nowe formy i metody pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną,
- kształtuje pozytywny wizerunek osoby niepełnosprawnej,
- prowadzi turnusy rehabilitacyjne oraz wolontariat.
Dotychczasowa działalność Stowarzyszenia, to:
- Organizowanie corocznych konferencji na temat zapobiegania marginalizacji społecznej osób niepełnosprawnych. W 2008 r. konferencja była połączona z warsztatami dla rodziców i opiekunów, którzy zastanawiali się nad planowaniem życia osoby niepełnosprawnej. Zarówno warsztaty jak też konferencję prowadził dr Andrzej Juros z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W warsztatach uczestniczyło także siedem osób niepełnosprawnych. Wnioski opracowane podczas tych zajęć dotyczyły przede wszystkim uwzględnienia potrzeb wyrażanych przez osoby niepełnosprawne oraz konieczności rozszerzenia współpracy z władzami samorządowymi.
- Prowadzenie grupy wsparcia dla rodziców i opiekunów.
- Prowadzenie we współpracy z Zespołem ds.. Wspomagania Rozwoju Dzieci Wymagających Specjalnej Opieki w Knurowie projektu rehabilitacji.
- Organizowanie rodzinnych turnusów rehabilitacyjnych oraz wycieczek edukacyjno-krajoznawczo-turystycznych.
- Prowadzenie cyklicznych zajęć teatralnych (z elementami logopedii, pantomimy, muzyki, plastyki), wzbogacone o wizyty w teatrach i filharmonii. Uczestnicy, to dzieci i młodzieży z różnymi niepełnosprawnościami oraz ich zdrowi koledzy. W ubiegłym roku zespół przygotował i wystawił inscenizację utworu p.t. „Kot w pustym mieszkaniu” Wisławy Szymborskiej,
- prowadzenie cyklicznych zajęć choreoterapeutycznych i muzykoterapeutycznych, uspołeczniających i usamodzielniających,
- Gromadzenie i udostępnianie zasobów bibliotecznych, dotyczących różnorodnych aspektów niepełnosprawności.
Zarząd Stowarzyszenia współpracuje z placówkami, zajmującymi się osobami niepełnosprawnymi, stara się również o popularyzację spraw związanych z osobami niepełnosprawnymi oraz z działalnością Stowarzyszenia. Ponadto członkowie Stowarzyszenia i wolontariusze biorą udział w szkoleniach zewnętrznych, m.in.. W cyklu szkoleń dla organizacji pozarządowych, prowadzonych przez Fundację na Rzecz Rozwoju Miasta Knurowa.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi