Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Cele Stowarzyszenia
- Rozwój środowiskowych form leczenia i wsparcia dla osób choujących psychicznie.
- Kształtowanie podstaw sprzyjających społecznej integracji i przeciwdziałanie społecznemu wykluczeniu.
- Działalność edukacyjna i naukowo-badawcza dotycząca terapii i rehabilitacji osób chorujących psychicznie.
- Wspieranie rozwoju psychiatrii środowiskowej w krajach Europy Wschodniej szczególnie na Ukrainie.
Realizacja celów Stowarzyszenia
- Rozwój współpracy między ośrodkami psychiatrii środowiskowej na terenie Polski.
- Wymiana w celach szkoleniowych pracowników wszystkich grup zawodowych współpracujących ośrodków.
- Wspieranie bezpośrednich spotkań, inicjatyw samopomocowych i innych wspólnych działań chorujących psychicznie i ich rodzin .
- Wspieranie inicjatyw zmierzających do tworzenia miejsc pracy chronionej dla osób po kryzysie psychicznym.
Fundusze zbieramy na prowadzenie Centrum Środowiskowego im. Antoniego Kępińskiego. 1% wspiera również naszą działaność statutową czyli dofinansowanie Działań WTZ, ŚDS, Centrum Seniora do wyjazdów rehabilitacyjnych uczestników, szkoleń, wydawanie czasopisma Dla Nas, ale również pomoc finansowa w trudnych sytuacjach pacjentów.
Programy aktywizacji zawodowej i wsparcia w środowisku np. mieszkania chronione.
„Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej" zwane dalej Stowarzyszeniem, jest organizacją zrzeszającą osoby zawodowo związane z psychiatrią środowiskową w szczególności lekarzy, pielęgniarki, psychologów, pracowników socjalnych, terapeutów zajęciowych, artystów, których celem jest promowanie i rozwój metod oddziaływania na chorych psychicznie w ich najbliższym środowisku oraz udzielanie im opieki i wsparcia.
Stowarzyszenie realizuje swoje cele przez prowadzenie na rzecz osób cierpiących na schorzenia psychiczne i ich rodzin:
Stowarzyszenie prowadzi:
Warsztat Terapii Zajęciowej
Dla 75 osób niepełnosprawnych z powodu choroby psychicznej. Realizuje zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej. Podejmowane w WTZ działania zmierzają do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności uczestników, niezbędnych do prowadzenia przez nich niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia - na miarę indywidualnych możliwości każdego uczestnika WTZ. W ramach działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej działa Galeria Miodowa, stanowiąca platformę współpracy twórców zdrowych i niepełnosprawnych. Prowadzona jest strona internetowa Galerii: www.galeriamiodowa.strefa.pl
Działalność WTZ obejmuje również Grupę Masek - osoby niepełnosprawne należące do tej grupy mogą tworzyć niepowtarzalne projekty a następnie wykonać maskę. Praca z maską stanowi jedną z form oddziaływań terapeutycznych.
Od wielu lat w strukturze Warsztatu działa „Teatr Psyche", prowadzony przez zawodowego reżysera i aktora. Aktorzy - osoby chorujące psychicznie mają możliwość rozwijania swojego talentu.
Warsztat Terapii Zajęciowej w swojej działalności rehabilitacyjnej skupia się na podnoszeniu kompetencji zawodowych i społecznych, realizowanych poprzez terapię zajęciową, psychoterapię oraz treningi zawodowe.
Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi (47 miejsc)
Celem ŚDS jest podnoszenie jakości życia i zapewnianie oparcia społecznego użytkownikom Domu, podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia, zapewnianie wsparcia i pomocy rodzinie w opiece nad dorosłą osobą niepełnosprawną.
Dzięki udziale w ŚDS zmniejsza się liczba hospitalizacji uczestników, wzrasta ich poziom samodzielności w codziennym życiu i umiejętności radzenia sobie z objawami choroby psychicznej.
Centrum Seniora
Powstał w 2009 r. przy ul. Czarnowiejskiej 13, a od roku 2016 kontynuuje swoją działalność w lokalu przy ul. Olszańskiej 5. W regularnej rehabilitacji i terapii bierze udział 20 osób chorujących psychicznie, które ukończyły 45 roku życia. Ośrodek realizuje nowatorski program rehabilitacyjny w pełni dostosowany do osób starszych, które doświadczyły choroby psychicznej. Uczestnicy biorą udział w zajęciach z zakresu:
Ośrodek Wsparcia dla osób chorujących psychicznie
Realizujemy projekt „Ośrodek Wsparcia” Celami projektu są:
Uczestnicy Ośrodka Wsparcia korzystają z następujących form pomocy:
Wyjazdy rekreacyjno-terapeutyczne dla osób chorujących psychicznie
Co roku organizujemy różnego rodzaju wyjazdy tygodniowe. To obozy wędrowne, wycieczki turystyczne, obozy żeglarskie, konne a także wyjazd zagraniczny do Austrii. Dla niektórych osób jest to pierwsza możliwość opuszczenia domu, kraju na dłużej. Zawsze pojawia się tu wiele pozytywnych emocji.
Czasopismo „Dla Nas"
Stowarzyszenie sprawuje także opiekę nad redakcją czasopisma „DLA NAS" tworzonego przez osoby chorujące psychicznie we współpracy z profesjonalistami. Tematami przewodnimi jest choroba psychiczna, nadzieja na zdrowienie, doświadczenia pacjentów w pokonywaniu choroby. Wydaliśmy do tej pory 39 numerów.
https://www.otworzciedrzwi.org/czasopismo__dla_nas_.html
Wymiana i współpraca międzynarodowa
Stowarzyszenie współpracuje w sposób ciągły z partnerami w Niemczech i kontynuuje podjętą współpracę z Ukrainą.
W ramach współpracy międzynarodowej odbywają się Polsko - Niemieckie Sympozja, w których bierze udział ok. 300 osób z Polski i Niemiec. Sympozjum jest organizowane we współpracy z Polsko - Niemieckim Towarzystwem Zdrowia Psychicznego (PNTZP).
Doroczne Sympozja PNTZP odbywają się już od ponad 20 lat. Są okazją dla spotkań przedstawicieli organizacji polskich i niemieckich i wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy profesjonalistami w dziedzinie psychiatrii, neurologii, psychologii, socjologii itd. Tematy Sympozjów obok specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego gromadzą również filozofów, socjologów, historyków.
Stowarzyszenie oraz PNTZP poza wspieraniem profesjonalnej wymiany doświadczeń w zakresie psychiatrii, stawiało sobie za główny cel pracę nad pamięcią i przezwyciężaniem wzajemnych uprzedzeń pomiędzy naszymi narodami, poruszało treści historyczne, etyczne i polityczne i niejednokrotnie podejmowało trudne polsko-niemieckie tematy tabu. Podczas rozlicznych spotkań, seminariów i dorocznych sympozjów poddaje się otwartej dyskusji tematy tabu i wzajemne uprzedzenia, poznaje realia panujące w obu krajach. W organizowanych przez nas sympozjach uczestniczą politycy, historycy, etycy, socjologowie i lekarze. Co roku spotkania gromadzą około 300 uczestników z Polski i Niemiec.
Pracownia Badań nad Psychoterapią Psychoz
Jej celem jest prowadzenie badań i edukacji nad znaczeniem psychoterapii w leczeniu psychoz. Działalność Pracowni realizowana jest w ramach odpłatnej działalności pożytku publicznego - wspieranie i prowadzenie badań naukowych związanych z rozwojem psychiatrii i opieki środowiskowej.
Celem jest przede wszystkim:
Wolontariat
Stowarzyszenie postawiło na rozwój działającego od wielu lat wolontariatu – średnio w roku wolontariat odbywa 3o osób. Wolontariusze pomagają we wszystkich ośrodkach Stowarzyszenia.
Działalność edukacyjna
Stowarzyszenie współpracuje przy prowadzeniu zajęć dla studentów medycyny w zakresie psychiatrii środowiskowej i aktywizacji zawodowej, użycza sali konferencyjnej oraz wspólnie z edukatorami ze Stowarzyszenia „Otwórzcie Drzwi" prowadzi zajęcia dla studentów medycyny, psychologii, pedagogiki i terapii zajęciowej. W zakresie dydaktyki Stowarzyszenie realizuje umowę zawartą z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Konsorcjum pn. „Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego im. Prof. Antoniego Kępińskiego" Stowarzyszenie było jednym z sygnatariuszy Umowy o utworzenie Konsorcjum pn. „Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego im. Prof. Antoniego Kępińskiego", która podpisana została w 2016 r. Umowa ta stanowi wyraz współpracy podmiotów prowadzących działalność leczniczą - SP ZOZ Szpital Uniwersytecki w Krakowie, podmiotów prowadzących działalność edukacyjną - Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie, oraz organizacji pozarządowych: Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej, Stowarzyszenia Rodzin „Zdrowie Psychiczne" oraz Stowarzyszenia „Otwórzcie Drzwi".
Celem Konsorcjum, zgodnie z Preambułą, jest:
Akademia Liderów Cogito
Stowarzyszenie, mając na uwadze integrację środowiska osób chorujących psychicznie, było inicjatorem powstania Akademii Liderów Cogito oraz twórcą założeń programowych. Akademia stanowi forum współdziałania osób chorujących psychicznie, zaangażowanych od dawna w działania na rzecz reprezentowania swojego środowiska oraz praw tej marginalizowanej kategorii uczestników życia społecznego. Cyklicznie organizowane są spotkania osób chorujących przy udziale profesjonalistów. Stowarzyszenie w tym zakresie ściśle współpracuje z organizacją pacjentów - Stowarzyszeniem „Otwórzcie Drzwi".
Projekty Aktywizacji Zawodowej
Bardzo duży nacisk kładziemy na prowadzenie różnych projektów aktywizacji zawodowej. Mamy świadomość że rehabilitacja jest ważnym elementem zdrowienia, ale myśląc o samodzielności, nie możemy pominąć tak ważnego aspektu jak praca. Aktualny projekt „W stronę pracy – kompleksowy program na rzecz aktywizacji społecznej i zawodowej osób chorujących psychicznie” zakłada zatrudnienie 100 osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności spowodowanym przez chorobę psychiczną. Kończąc projekt w 2019, wiemy że założenia udało się osiągnąć.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi