Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Działamy na rzecz osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, w szczególności rodzin przeżywających kryzysy, związane między innymi z występowaniem w rodzinie przemocy lub współuzależnienia.
Jesteśmy organizacją pozarządową niedziałającą dla osiągnięcia zysku, zrzeszającą specjalistów w zakresie psychologii, prawa, trenerów, szkoleniowców, konsultantów.
Celem naszych działań jest dokonanie trwałej zmiany na poziomie indywidualnym i społecznym, warunkującej ograniczenie skali patologii w Polsce. Kierując kompleksową, nowatorską pomoc wspieramy odbiorców naszych działań w budowaniu zaufania do własnych decyzji i umiejętności skutecznego działania.
Poprzez indywidualną i grupową pomoc psychologiczną, szkolenia, warsztaty oraz specjalistyczne programy przeciwdziałamy, pomagamy i uczymy pomagać. W naszej pracy opieramy się na wartościach humanistycznych, obywatelskich i proekologicznych, zachowując pełne przekonanie o wolności i godności drugiego człowieka.
Od ponad 20 lat wspieramy rodziny w pokonywaniu kryzysów związanych z przemocą, rozstaniem czy trudnościami wychowawczymi.
Pracujemy z dorosłymi, dziećmi i młodzieżą.
Twój 1% pomoże nam realizować:
Twoje wsparcie i nasza praca to wspólne działanie na rzecz poprawy zdrowia psychicznego i rozwiązywania trudności życiowych naszych
klientów.
Dziękujemy!
1. Poprawa zdrowia psychicznego oraz ograniczenie i zapobieganie dysfunkcjom występującym w rodzinie, a także wyrównywanie szans dzieci, młodzieży, dorosłych i całych rodzin.
2. Podnoszenie poziomu wiedzy specjalistów pracujących z rodzinami.
3. Zwiększenie dostępności alternatywnych dla sądownictwa powszechnego metod rozwiazywania sporów.
4. Ograniczenie skali niekorzystnych zjawisk społecznych, w szczególności uzależnień oraz przemocy domowej.
5. Zmniejszenie zjawiska dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, orientację seksualną, pochodzenie, wyznanie, stan zdrowia oraz stan majątkowy.
6. Zwiększenie świadomości społecznej w dziedzinie oświaty i wychowania dzieci i młodzieży.
Stowarzyszenie realizuje swoje cele przez:
1. Prowadzenie Poradni Rodzinnej dla dzieci, młodzieży i rodzin.
2. Prowadzenie pomocy psychologicznej i terapeutycznej, dla dzieci, młodzieży, dorosłych i całych rodzin pozostających w kryzysie i zagrożonych wykluczeniem społecznym.
3. Organizowanie i prowadzenie pomocy prawnej i innej specjalistycznej dla osób pozostających w kryzysie i zagrożonych wykluczeniem społecznym.
4. Prowadzenie Ośrodka Mediacji Rodzinnych.
5. Prowadzenie działań profilaktycznych związanych z celami statutowymi stowarzyszenia.
6. Prowadzenie szkoleń i praktyk zawodowych dla specjalistów i instytucji pracujących z dziećmi, młodzieżą i rodzinami, także w kryzysie oraz zajmującym się udzielaniem pomocy osobom zagrożonymi wykluczeniem społecznym.
7. Wydawanie materiałów i publikacji związanych z celami statutowymi stowarzyszenia.
8. Wypracowywanie i upowszechnianie modeli i standardów zawodowych w zakresie pracy z osobami zagrożonymi wykluczaniem społecznym, w tym dotkniętymi uzależnieniami i przemocą domową.
10. Prowadzenie działalności dla dzieci i młodzieży w zakresie oświaty.
Jak widać z powyższego opisu, nasze działania skierowane są zarówno do osób dotkniętych kryzysem życiowym jak i specjalistów pracujących z nimi. Dlatego prowadzimy działania różnego typu:
Oferta Psychologicznej Poradni Rodzinnej Stowarzyszenia OPTA jest adresowana do rodzin i jej członków, poszukujących pomocy w pokonaniu kryzysu.
Poradnia specjalizuje się zarówno w indywidualnych, rodzinnych jak i grupowych formach pracy. Dostosowujemy ofertę do indywidualnej diagnozy problemów rodzinny/osoby. W ramach superwizji wypracowujemy indywidualny program oddziaływań, który w miarę potrzeb jest aktualizowany i zmieniany.
Co oferujemy:
Działania adresujemy do osób/rodzin, które:
Działania naszej poradni realizujemy poprzez projekty współfinansowane przez m.st. Warszawa.
Specjaliści Stowarzyszenia OPTA od ponad 16 lat tworzą zespół skutecznie niosący pomoc osobom doświadczającym przemocy domowej. W ostatniej dekadzie znaczny odsetek uczestników naszych działań trwale przezwyciężył przemoc i zmienił swoją sytuację życiową. Nasz model pomocy opiera się na współpracy specjalistów: psychologów, prawników i terapeutów.
Proponowane formy oddziaływań niwelują nie tylko skutki doznanej przemocy, ale przede wszystkim zwiększają motywację do dokonania zmian w swoim dotychczasowym życiu. Uczą skutecznego egzekwowania swoich praw i umożliwiają poprawę funkcjonowania.
Wszystkie działania są superwizowane, co służy lepszemu rozumieniu i prowadzeniu procesu wychodzenia z sytuacji przemocy w rodzinie.
Co oferujemy:
Powyższe działania realizujemy w ramach projektu "Q zmianie II" który jest współfinansowany przez m.st. Warszawa
Stowarzyszenie OPTA prowadzi Ośrodek Mediacyjny, którego celem jest wspieranie polubownych metod rozwiązywania sporów. W ramach naszego ośrodka prowadzimy mediacje rodzinne i karne. Mediacje przeprowadzane są przez profesjonalnych mediatorów z doświadczeniem.
Przedmiotem mediacji mogą być na przykład sprawy o:
Mediatorzy Stowarzyszenia OPTA w swojej pracy stosują zasady Kodeksu Etyki Mediatora. https://www.mediacja.gov.pl/files/doc/kodeksetyczny.pdf
Stowarzyszenia OPTA od kilku lat realizuje projekty dedykowane członkom warszawskich zespołów interdyscyplinarnych ds. przeciwdziałania przemocy (ZI) zaangażowanym w realizację procedury Niebieskie Karty (NK): przedstawicieli dzielnicowych ośrodków pomocy społecznej, policji, oświaty, ochrony zdrowia i kuratorskiej służby sądowej.
Proponujemy wsparcie i doradztwo, które pozwola podnieść kompetencje społeczne i wiedzę z zakresu psychologii osób uwikłanych w przemoc, przepisów prawa, zasad budowania planu pracy z rodziną oraz umiejętności praktycznego wykorzystania tej wiedzy.
Proponowane przez nas oddziaływania są między innymi odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez samych członków zespołów. Wśród nich najczęściej wymieniane są:
- problem wypalenia zawodowego oraz zrutynizowania działań dzielnicowych ZI, co oddala od faktycznych celów procedury NK;
- zagrożenie biurokratyzacją działań kosztem faktycznego wspierania osób i rodzin dotkniętych przemocą domową;
- wydłużający się okres od inicjowania procedury do podjęcia faktycznego działania na rzecz osób i rodzin;
- brak interdyscyplinarności; w praktyce większość zadań wynikających w procedury NK cedowano na pomoc społeczną i policję;
- niedostatki natury proceduralnej lub dokumentacyjnej.
Udział w projekcie „Procedura Niebieskie Karty - skuteczna współpraca” pozwola wielu członkom warszawskich ZI uporać się z opisanymi wyżej wyzwaniami.
Projekt jest współfinansowany przez m.st. Warszawa
Kampanie społeczne „Przemoc Zaraża I” i "Przemoc Zaraża II" realizowane w latach 2017 - 2019 poruszały problem przemocy psychicznej i były kierowane głównie do warszawskiej młodzieży w wieku 16-26 lat.
Celem kampanii było zwiększenie świadomości i wiedzy odbiorców o zjawisku przemocy w rodzinie, jej przejawach oraz psychologicznych skutkach. Kładliśmy w nich szczególny nacisk na problem zjawiska tzw. „dziedziczenia przemocy” czyli powielania krzywdzących zachowań z dzieciństwa w dorosłym życiu. Naszym dążeniem było podniesienie poziomu świadomości młodych ludzi na temat charakterystycznych przejawów przemocy psychicznej. Dodatkowym rezultatem kampanii było nabycie przez adresatów umiejętności wczesnego identyfikowania przemocy domowej oraz skutecznego jej zatrzymywania i szukania adekwatnej pomocy.
W ramach obu kampanii powstało 7 spotów filmowych pokazujących przejawy przemocy psychicznej. Odbyły się również spotkania edukacyjne podczas których uczestnicy mogli podzielić się swoimi wrażeniami, przemyśleniami oraz dostać informacje gdzie mogą uzyskać pomoc.
Aktualnie nasze filmy można oglądać na kanale youtube, na stronie Stowarzyszenia OPTA (www.opta.org.pl) i na naszej stronie https://www.facebook.com/StowarzyszenieOPTA/
Oba projekty zostały zrealizowane we współfinansowaniu z m.st. Warszawa
Stowarzyszenie OPTA działa na podstawie przepisów ustawy Prawo o Stowarzyszeniach (Dz. U. z 1989 r. Nr 20, poz. 104 z późniejszymi zmianami) oraz statutu i z tego tytułu posiada osobowość prawną.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Stowarzyszenie OPTA” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi