Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Bank Żywności w Krakowie został założony jako stowarzyszenie w 1997 roku. Od powstania zebrał ponad 79 tysięcy ton produktów spożywczych o wartości 337 mln zł.
Celem Banku Żywności jest walka z niedostatkiem i marnotrawstwem żywności. Bank gromadzi żywność od jej producentów, dystrybutorów i sieci handlowych. Prowadzi również zbiórki żywności: Wielkanocną, Krakowską i Świąteczną. Realizuje programy pomocy żywnościowej UE dla najuboższych.
Żywność z Banku Żywności w Krakowie, za pośrednictwem 209 organizacji partnerskich, trafia każdego roku do dziesiątek tysięcy osób w Krakowie i Małopolsce znajdujących się w ciężkiej sytuacji życiowej i materialnej. W skali roku do potrzebujących dociera żywność przeliczona na około 8 milionów posiłków.
SWOJĄ MISJĘ REALIZUJEMY POPRZEZ:
Systematyczne pozyskanie żywności z różnych źródeł – przede wszystkim takiej, która może ulec zepsuciu lub zniszczeniu,
Magazynowanie otrzymanej żywności,
Rozdzielenie jej wśród lokalnych organizacji dobroczynnych i placówek pomocy społecznej przed upływem terminu przydatności do spożycia,
Kształtowanie postaw proekologicznych, przeciwdziałających marnowaniu żywności,
Organizowanie wydarzeń edukacyjnych oraz akcji dobroczynnych,
Kształtowanie postaw prospołecznych i promocję idei wolontariatu,
Realizacja programów pomocowych na rzecz osób potrzebujących.
Zbieramy żywność dlatego każda przekazana nam złotówka to nawet 6 posiłków dla ubogich. To najlepsza inwestycja w pomaganiu najbardziej potrzebującym.
Środki z 1,5% przeznaczymy na logistykę i transport żywności: bieżące opłaty za elektryczność i CO, pracę magazynu, naprawy oraz druk plakatów i ulotek wykorzystywanych w zbiórkach żywności.
Każdego miesiąca nasza pomoc trafia do około 72 500 najbiedniejszych mieszkańców Małopolski. Mając na sercu dobro naszych podopiecznych, staramy się pracować w sposób jak najbardziej profesjonalny i efektywny, by móc wywiązywać się z założonych celów.
Realizowane przez Bank Żywności w Krakowie projekty wymagają nakładów finansowych. Liczymy na wsparcie firm i instytucji, a także osób prywatnych. W ten sposób każdy może włączyć się w naszą misję zmniejszając obszar niedożywienia w naszym regionie i ratując żywność przed zmarnowaniem.
Bank Żywności nie kupuje żywności, otrzymuje ją w formie darowizn od producentów, dystrybutorów żywności, detalistów oraz ze zbiórek publicznych. Zebrane środki finansowe przeznaczane są na wydatki związane z transportem, magazynowaniem i dystrybucją żywności oraz na realizację projektów edukacyjnych i społecznych.
Zainwestuj w program zmniejszania obszarów niedożywienia oraz przeciwdziałania marnowaniu żywności. Wesprzyj Bank Żywności w Krakowie.
Zbieramy żywność. Darowane nam produkty, za pośrednictwem ponad 200 organizacji partnerskich, trafiają każdego miesiąca do kilkudziesięciu tysięcy ubogich osób w Krakowie i Małopolsce.
Oprócz żywności otrzymywanej od darczyńców (rolnicy, producenci, dystrybutorzy i sieci handlowe oraz osoby prywatne) od 2004 roku prowadzimy europejskie programy pomocy żywnościowej na rzecz najbardziej potrzebujących. Pochodzące z nich tysiące ton żywności żywności trafiają na stoły ubogich w naszym regionie.
Zbiórki Żywności to szczególnie ważne akcje społeczne organizowane od ponad 20 lat przez nas. Dwa razy w roku – w okresie przedświątecznym przeprowadzana jest akcja ,,Wielkanocna Zbiórka Żywności” oraz ,,Świąteczna Zbiórka Żywności” oraz rak roku Krakowska Zbiórka Żywności w firmach, urzędach, szkołach i uczelniach.
Od wielu lat prowadzimy szereg projektów edukacyjnych i informacyjnych związanych z walką z marnotrawstwem jedzenia, edukacją żywieniową oraz ekonomiczną.
Działamy dzięki pomocy wolontariuszy, którzy służą swoją wiedzą, umiejętnościami i zdolnościami. Zadania, w jakie angażują się ochotnicy, obejmują pracę zarówno w biurze, w akcjach, jak i w magazynie. Są znakomitym wsparciem dla pracy zespołu stałych pracowników naszej organizacji.
Bank Żywności w Krakowie jest członkiem założycielem Federacji Polskich Banków Żywności.
Wszystkie dodatkowe informacje o Banku Żywności znajdziesz na naszej stronie internetowej: https://www.krakow.bankizywnosci.pl/ oraz na naszych profilach w mediach społecznościowych: Facebook, Instagram i LinkedIn
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Bank Żywności w Krakowie” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2023 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Pomoc
O firmie
Wynagrodzenie
Przychody
Popularne ulgi