Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Zaczynaliśmy/zaczynałyśmy w październiku 1993. Cztery mikrobusy z windami i dwuosobową załogą przemierzały Warszawę z osobami na wózkach, o kulach, niewidomymi. Nikt przed nami tego nie próbował – byliśmy pierwsi w Polsce. Przez jedenaście lat wspólnie z Miastem Stołecznym Warszawa woziliśmy ludzi z niepełnosprawnością, dokąd tylko chcieli. Na początku trudno było, przekonać ludzi by korzystali z takich usług. Na pytanie o powody słyszeliśmy: a dokąd mam jechać? Wyciągniecie mnie z domu, a co potem? miasto jest zupełnie niedostępne. Dzisiaj Warszawa pod tym względem bardzo się zmieniła.
W 2005 roku zajęliśmy/zajęłyśmy się pomaganiem osób z niepełnosprawnościami w poszukiwaniu ich drogi zawodowej. Pracodawcy bali się zatrudniać kogoś, kto ma ”grupę inwalidzką”, królowały zakłady pracy chronionej. Cieszymy się, że obecnie oczywiste jest, że otwarty rynek pracy jest dla wszystkich.
Od 2008 roku przeprowadzamy audyty miejsc publicznych dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami. Nauczyli nas tego koledzy i koleżanki z Berlina. Dane o dostępności miejsc publicznych dostępne są w Niepełnosprawniku - jedynej tego rodzaju bazie danych w Polsce – są w niej opisane miejsca z kilkunastu polskich miast. Audytujemy różne przestrzenie: od małych punktów usługowych, poprzez oddziały NFZ, siedziby urzędów gmin i miast, centra handlowe, aż po stadiony, w ramach współpracy z UEFA, podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Współtworzyliśmy standardy dostępności dla służby zdrowia. Bierzemy aktywny udział w pracach Rady Dostępności przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej
Przez kilkanaście lat byliśmy/byłyśmy współorganizatorem warsztatów o dostępności przestrzeni na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej; od tej pory mamy przyjemność współpracować z profesor Ewą Kuryłowicz. Organizujemy także warsztaty dla młodzieży szkolnej. Można spotkać się z osobami z niepełnosprawnością i zadać te wszystkie pytania, które boimy się zadawać na co dzień. Warsztaty są też okazją, by przez chwilę poczuć, jak to jest poruszać się na wózku czy z białą laską.
W marcu 2024 roku planowany jest 2. Zjazd kobiet z niepełnosprawnością i ich sojuszniczek Już teraz organizujemy cykl spotkań wojewódzkich, by przygotować tematy i program zjazdu. Robimy to, bo wiemy, że prawa kobiet z niepełnosprawnością to prawa człowieka.
W 1993 roku Joanna Grodzicka, Mirosław Starzyński, Piotr Todys, Kuba Wygnański założyli Fundację TUS. Przez ten czas Warszawa i cała Polska bardzo się zmieniły. Dostępność przestrzeni, usług, produktów dla osób z niepełnosprawnością jest nieporównywalnie większa. Polska ratyfikowała Konwencję o Prawach Osób Niepełnosprawnych. Uchwalono Ustawę o zapewnieniu dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. Chwilę jeszcze potrwa, byśmy mogli spełnić oczekiwania osób z niepełnosprawnością o życiu na równych zasadach z innymi. Fundacja TUS będzie robić swoje.
Ważne jest pokazanie dzieciom i młodzieży, że wszyscy mamy takie same potrzeby, a jedynie możemy różnić się sposobami ich realizacji. Zrozumienie, pozytywne postawy wobec siebie zarówno osób tzw. pełnosprawnych jak i z niepełnosprawnością, mogą doprowadzić do wspólnego funkcjonowania w społeczeństwie na zasadzie równości. Intencją jest pokonanie drogi od izolacji do integracji, od niewiedzy do poznania, od strachu do otwarcia.
Od wielu lat prowadzimy w szkołach warsztaty edukacyjne. W trakcie warsztatów jest okazja by spotkać się z osobą z niepełnosprawnością (osobą na wózku lub osobą słabosłyszącą lub osobą z niepełnosprawnością wzroku). Spotkania są szansą na rozbrojenie stereotypów związanych z niepełnosprawnością. To także moment, by pokazać, jak się zachować w kontakcie z osobą z niepełnosprawnością i Dodatkowo, w trakcie warsztatów młodzież/dzieci mają szansę poczuć, jak to jest być niepełnosprawnym/ą: poruszając się na wózkach czy z zasłoniętymi oczyma.
Warsztaty prowadzone są w dwuosobowych zespołach trenerskich: osoba z niepełnosprawnością, osoba tzw. sprawna. Taki sposób prowadzenia pokazuje równorzędny model relacji, o której na warsztatach jest mowa. Kontakt z osobą z niepełnosprawnością daje szansę uczniom i uczennicom na informacje z "pierwszej ręki". Trenerzy i trenerki z niepełnosprawnością, dzięki swojemu doświadczeniu, potrafią wejść w relację z młodzieżą i dziećmi, dać świadectwo codzienności z niepełnosprawnością. Zrozumienie, pozytywne postawy wobec siebie zarówno osób tzw. pełnosprawnych jak i z niepełnosprawnością, mogą doprowadzić do wspólnego funkcjonowania w społeczeństwie na zasadzie równości.
1,5% pomoże zrealizować bezpłatne zajęcia w szkołach, które nie mają środków na przeprowadzenie takich warsztatów.
Prowadzone działania
W latach 1993 - 2004 prowadziliśmy specjalistyczny transport "od drzwi do drzwi". Ponad 3500 osób z niepełnosprawnością jeździło z nami po Warszawie.
Fundacja TUS w latach 2005 - 2017 prowadziła Centrum Karier Osób Niepełnosprawnych (CKON). W ramach CKON świadczyła bezpłatne usługi dla osób niepełnosprawnych z zakresu poradnictwa specjalistycznego, w tym doradztwo zawodowe, psychologiczne oraz prawne i pośrednictwo pracy. CKON cieszł się ogromnym zaufaniem wśród osób z niepełnosprawnością.
W 2017 stworzyliśmy nowy model szukania pracy przez osoby z niepełnosprawnością. W proponowanym modelu to osoby z niepełnosprawnością są sprawcami zmian w pełni za nie odpowiedzialnymi. Model kierujemy do wszystkich, którzy wierzą, że ludzie poszukujący pracy mają w sobie dość potencjału, zdolności i woli, by samodzielnie zdecydować jakiej pracy potrzebują. Model może być wdrażany w każdej instytucji - państwowej, samorządowej czy pozarządowej. Potencjalni użytkownicy powinni chcieć zmienić paradygmat wpierania osób z niepełnosprawnością na rynku pracy – z pomocowego, na taki, w którym osoby z niepełnosprawnością planują i same decydują o każdym korku prowadzącym do zatrudnienia.
Fundacja TUS prowadzi Niepełnosprawnik - pierwszą w Polsce, darmową, innowacyjną, internetową bazę informacji o dostępności obiektów użyteczności publicznej do potrzeb różnych grup osób niepełnosprawnych. Niepełnosprawnik jako jedyny uwzględnia specyficzne potrzeby osób niepełnosprawnych ruchowo w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich, osób niedosłyszących i niesłyszących, osób niedowidzących i niewidomych oraz osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Niepełnosprawnik dostał nagrodę „Sektor 3.0, został nagrodzony w konkursie „Serwis www bez barier", otrzymał certyfikat „Wrocław bez barier”. Wyróżnienia odbieramy jako docenienie naszej przydatności i rzetelności.
Od ponad 15 lat realizujemy audyty dostępności pod kątem osób z niepełnosprawnościami. Pomagaliśmy poprawić dostępność architektoniczną i komunikacyjną takim instytucjom jak: Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, siedziba British Council w Warszawie, Oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia, Odziały Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, szpitalom, przychodniom, szkołom.
Od kilkudziesięciu lat realizujemy szkolenia z zakresu obsługi klienta/klientki z niepełnosprawnością. Szkolimy różne grupy zawodowe - od kierowców transportu publicznego, poprzez bibliotekarki i bibliotekarzy, animatorki i animatorów Orlików po urzędniczki i urzędników samorządowych i rządowych.
Od kilku lat również spotykamy się z dziećmi i młodzieżą w szkołach oswajając najmłodsze pokolenie z niepełnosprawnością.
Jesteśmy organizacją pożytku publicznego oraz członkiem Federacji Organizacji Służebnych Mazowia.
Otrzymaliśmy nagrody i wyróżnienia:
- Nagroda Specjalna Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w uznaniu wybitnych osiągnięć w zakresie pomocy społecznej w 1995roku.
- Medal 400 lat Stołeczności Warszawy dla Piotra Todysa - Prezesa Fundacji TUS (1996 r.)
- wyróżnienie Pro Publico Bono w konkursie Prezesa Rady Ministrów na Obywatelską Inicjatywę Dziesięciolecia 1989-1999 (1999 r.)
- tytuł „Najlepsza inwestycja w człowieka” dla projektu „Centrum Karier Osób Niepełnosprawnych (CKON). Integracja na otwartym rynku pracy.” w konkursie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego „Dobre praktyki EFS” (2007)
- tytuł „W pełni zaradni” w konkursie Escadra Group.
Organizacja wpisana jest do Rejestru Instytucji Szkoleniowych jako niepubliczna instytucja szkoleniowa i posiada uprawnienia do szkolenia osób bezrobotnych i poszukujących pracy.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Fundacja TUS” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi