Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Chronimy środowisko, bo to nasz wspólny dom.
Dbamy, by był zdrowy, ciepły, bezpieczny i nie zawalił się naszym dzieciom na głowy. Bo nie mamy planety "B".
Jak to robimy?
Nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej.
Państwa 1% podatku jest bezcennym źródłem finansowania, które pomaga przede wszystkim:
Państwa 1% jest dla nas bezcennym wsparciem w prowadzeniu działań, które utraciły już źródła finansowania, ale są warte kontynuowania, np. projekty promujące zrównoważone rolnictwo i tzw. suwerenność żywnościową (kooperatywy spożywcze, miejskie/szkolne/domowe ogrody, warsztaty/szkolenia i pomoce dla nauczycieli np. scenariusze lekcji). Gdy są już doświadczeni ludzie chętni do pracy, gotowe narzędzia, przetarte szlaki i wielu zainteresowanych beneficjentów – dodatkowe finansowanie pozwala czynić cuda.
Ze środków z 1% wspieramy też mniejsze organizacji proekologiczne i lokalne społeczności, które szukają u nas pomocy w ochronie swoich małych ojczyzn.
Dziękujemy za zaufanie!
Skutecznie mobilizujemy wokół siebie ekspertów i pasjonatów, którzy chcą ofiarować swoje doświadczenie, kreatywność, talenty, wiarę, zaangażowanie i upór by chronić nasze wspólne środowisko przed ludzką chciwością, krótkowzrocznością i bezmyślnością.
Polska Zielona Sieć jest największym w Polsce związkiem regionalnych stowarzyszeń i fundacji proekologicznych. Od 23 lat działamy na rzecz ochrony środowiska, budowy społeczeństwa obywatelskiego i wspierania zrównoważonego rozwoju, nie tylko w Polsce i Europie ale również Afryce - w krajach tzw. Globalnego Południa.
A co nas wyróżnia?
Przez lata naszej działalności zrealizowaliśmy ponad 100 fantastycznych projektów (dziś doprawdy trudno już zliczyć). To setki warsztatów, szkoleń, filmów, audycji, festiwali, konsultacji społecznych, happeningów, publikacji i interwencji, które realizowaliśmy w całej Polsce, na Białorusi, w Kenii, Ghanie i Tanzanii. Czemu aż tak daleko? O tym za chwilę.
Jak mało która organizacja ekologiczna w Polsce, działamy nieprzerwanie od 23 lat. Jesteśmy dobrze rozpoznawalnym i wiarygodnym członkiem polskiego ruchu ekologicznego.
Większość naszych projektów finansujemy ze środków publicznych, wnikliwie kontrolowanych i wymagających dużej skrupulatności.
Od lat mamy zaszczyt reprezentować organizacje pozarządowe w komitetach monitorujących największych polskich programów operacyjnych (Infrastruktura i Środowisko) zapewniających unijne środki na realizację inwestycji i edukację ekologiczną.
Wszystkie polskie organizacje członkowskie PZS są sygnatariuszami „Karty Etycznej Pozarządowych Organizacji Ekologicznych” (www.zielonasiec.pl/karta-etyczna/), której jesteśmy inicjatorami. Powstała ona w celu promowania przejrzystości i jawności działania organizacji ekologicznych i do wzrostu zaufania społecznego wobec podejmowanych przez nie działań (wobec przypadków karygodnych działań wszelkiej maści wyłudzaczy, rujnujących ten wizerunek).
Polska Zielona Sieć jest znana ze swojej otwartości na dialog – nie pali mostów i zawsze dąży do osiągnięcia porozumienia ponad podziałami.
Podobno tam gdzie jest dwóch Polaków tam są trzy poglądy, ale środowisko z pewnością mamy tylko jedno. Doskonale wiemy, że działając razem można osiągnąć więcej.
Może dlatego na organizowane przez nas wydarzenia zaproszenia przyjmują czołowi politycy zarówno partii rządzącej, opozycji oraz instytucji europejskich.
Środowisko nie uznaje granic administracyjnych, nawet jeśli często samo je wyznacza, dlatego na co dzień współpracujemy z licznymi organizacjami regionalnymi (nie tylko naszymi organizacjami członkowskimi), krajowymi i międzynarodowymi, zarówno pozarządowymi i państwowymi.
Czym się zajmujemy?
Inicjowaliśmy i prowadziliśmy działania tak zróżnicowane, jak liczne są dziedziny składające się na bardzo pojemne wyrażenie „ochrona środowiska": ochrona powietrza, klimatu, wody, ziemi, przyrody, gospodarka odpadami, EDUKACJA EKOLOGICZNA, zmiany prawa, programowanie i monitorowanie wydatkowania funduszy publicznych i wiele, wiele innych.
W największym skrócie:
Braliśmy udział we wprowadzeniu długo oczewikanych standardów jakości paliw stałych, pieców/kotłów, pomagamy zwiększać efektywność energetyczna budynków, zmniejszać ubóstwo energetycznego, niestrudzenie promujemy najlepsze praktyki z Polski i zagranicy, obalamy mity, wspieramy osoby indywidualne, organizacje i samorządy (np. Zakopane) we wdrażaniu prawdziwie dobrych zmian, dla nauczycieli wydajemy scenariusze lekcji w szkołach, dla samorządów - poradniki.
W gronie samorządowców, ekspertów, naukowców, organizacji pozarządowych i polityków z obu stron sceny politycznej rozwijamy energetykę rozproszoną, obywatelską, czyli taki systemu, w którym wytwórcą energii może być każdy: rolnik, przedsiębiorca, parafia, organizacja pozarządowa jak i osoba fizyczna – indywidualnie lub spółdzielczo. Dziś (na przełomie 2018/2019) o takiej konieczności wreszcie mówią zgodnie (!) rząd (min. Emilewicz), opozycja i większość samorządów.
Prowadzimy kampanię na rzecz tzw. Sprawiedliwej Transformacji regionów górniczych - planowego, przemyślanego i partycypacyjnego procesu odchodzenie od uzależnienia Polski od węgla – głównego źródła zanieczyszczeń powietrza i hamulca polskiej gospodarki. Pracujemy nad tym, by transformacja ta była prowadzona z poszanowaniem głosu wszystkich stron, którym zależy na sprawiedliwym rozwoju ich regionu: związków zawodowych, przedstawicieli przemysłu, rolników, przedsiębiorców, administracji publicznej i wszystkich osób, którym ten cel leży na sercu. Promujemy sprawdzone rozwiązania z regionów, które taką transformację mają już za sobą oraz wspieramy lokalnych liderów sprawiedliwej transformacji.
Pomimo postępującej globalizacji, od wielu lat współpracujemy z rolnikami, nauczycielami i organizacjami pozarządowymi przekonując wspólnie, że ze wszech miar lepiej i dla nas i dla środowiska rozwijać zrównoważoną produkcję żywności – wspierać lokalnych producentów, spółdzielczość, promować ogrody miejskie, reaktywując lub zakładając ogrody szkolne a nawet własne („parapetowe”) np. w 2017 zakończyliśmy udany projekt „Myśl globalnie, jedz lokalnie” , w którym wzięło udział 300 nauczycieli i 1500 uczniów. Staramy się o środki na jego kontynuowanie.
To właśnie Polska Zielona Sieć jako pierwsza w naszym kraju zainicjowała kampanię dot. odpowiedzialnej konsumpcji, ukazującą, że nasze codzienne decyzje zakupowe mają ogromne skutki globalne i dlatego powinniśmy je robić odpowiedzialnie.
Służyły temu niezliczone warsztaty, szkolenia, publikacje, konkursy, festiwale filmów i akcje w mediach. Jesteśmy dumni, że nasz program funkcjonuje dziś już jako samodzielna, prężna i znana Fundacja „Kupuj Odpowiedzialnie”.
Choć wszyscy żyjemy w globalnej wiosce, rozwija się ona bardzo niesprawiedliwie i nierówno, jedni kosztem drugich, a różnice te się pogłębiają. Dlatego zajmując się edukacją globalną, od 10 lat działamy zarówno w Polsce, jak i w krajach tzw. Globalnego Południa – Ghanie, Kenii i Tanzanii. TAM ma miejscu angażujemy się w pomoc rozwojową („słoneczna” elektryfikacja budynków, renowacja studni, zakładanie plantacji ananasów, przysposabianie zawodowe kobiet żyjących w slumsach, turnieje piłki nożnej integrujące młodzież z różnych plemion) a TU w Polsce organizujemy w całej Polsce spotkania z autorami książek, podróżnikami, aktywistami, pokazy filmów, czy afrykańskiej sztuki krawieckiej (Global Justice Nights, Global Justice Mornings).
Nawet gdy nie realizujemy projektów z zakresu ochrona przyrody, gdy ta jest zagrożona – niezwłocznie reagujemy, jak np. w przypadku pamiętnego projektu poprowadzenie obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy. Obecnie jesteśmy aktywnym członkiem dużej eksperckiej Koalicji Ratujmy Rzeki, która walczy o zwycięstwo zdrowego rozsądku w bardzo niepokojących planach uregulowania polskich rzek i rozwinięcia na nich transportu rzecznego.
Na co przeznaczamy 1% podatku?
Nie prowadzimy żadnej działalności gospodarczej.
Państwa 1% podatku jest bezcennym źródłem finansowania, które pomaga nam przede wszystkim:
Państwa 1% jest dla nas bezcennym wsparciem w prowadzeniu działań, które utraciły już źródła finansowania, ale są warte kontynuowania, np. nasze projekty promujące zrównoważone rolnictwo i tzw. suwerenność żywnościową (kooperatywy spożywcze, miejskie/szkolne/domowe ogrody, warsztaty/szkolenia i pomoce dla nauczycieli np. scenariusze lekcji).
Gdy są już doświadczeni ludzie chętni do pracy, gotowe narzędzia, przetarte szlaki i wielu zainteresowanych beneficjentów – dodatkowe finansowanie pozwala czynić cuda.
Ze środków z 1% wspieramy też mniejsze organizacji proekologiczne i lokalne społeczności, które szukają u nas pomocy w ochronie swoich małych ojczyzn.
Dziękujemy za zaufanie!
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Polska Zielona Sieć” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi