Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Stowarzyszenie Sokół zajmuje się restytucją sokoła wędrownego. Jest to gatunek, który w wyniku działalności człowieka prawie całkowicie wyginął z terenu Polski w latach 60-tych ubiegłego wieku. Dzięki jednak staraniom sokolników po wielu latach powrócił nad polskie niebo. Nadal jednak jest jednym z najrzadszych gatunków ptaków w Polsce i wymaga czynnej ochrony.
Środki pozyskane z odpisów 1% będa wykorzystane jako wkład własny przy realizowanych przez stowarzyszenie projektów unijnych poświęconych ochronie sokoła wędrownego, w tym wypuszczaniu na wolność młodych sokołów pochodzących z hodowli, monitoringu rozwijającej się populacji sokoła w środowisku naturalnym itp.
Misja
a) aktywna ochrona zwierząt gatunków chronionych,
b) działalność wydawniczo - propagatorska,
c) edukacja ekologiczna,
d) podnoszenie kwalifikacji członków stowarzyszenia oraz osób współpracujących.
e) wspieranie uprawiania sokolnictwa (hodowli i układania ptaków łowczych oraz polowania z nimi).
f) hodowla zwierząt gatunków chronionych.
Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” jest pozarządową organizacją pożytku publicznego, o zasięgu ogólnopolskim. Skupia się głównie na kompleksowej ochronie jednego gatunku, jakim jest sokół wędrowny. Takie podejście daje realną szansę na szybką odbudowę gatunku.
Współpracujemy z ośrodkami prowadzącymi hodowlę i reintrodukcję sokoła wędrownego w Polsce, Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, oraz pokrewnymi instytucjami w Polsce i za granicą. Do roku 2009 przeprowadziliśmy reintrodukcje 12 sokołów wędrownych z własnych środków. W roku 2010 dzięki dotacji z Funduszu dla Organizacji Pozarządowych rozpoczęliśmy nowy etap restytucji sokoła wędrownego w Polsce. Do tej pory reintrodukowano w Polsce po kilkanaście sokołów wędrownych rocznie w wielu rozproszonych lokalizacjach. W roku 2010 rozpoczęliśmy intensywne reintrodukcje w ograniczonych lokalizacjach wypuszczając 56 sokołów w trzech miejscach (po około 20 ptaków nadleśnictwach Włocławek, Barlinek, Nowe Ramuki i Milicz/Żmigród). W roku 2011 i 2012 z funduszy własnych oraz dzięki dotacjom z WFOŚiGW w Toruniu, Wrocławiu i Olsztynie wypuściliśmy jeszcze 139 sokołów. W latach 2013-2014 z funduszy europejskich oraz WFOŚiGW wypuściliśmy łącznie 267 ptaków. W roku 2015 - 76 osobników. W roku 2016 – 38 osobników. W roku 2017 – 52 osobniki. W roku 2018 – 78 osobników.
Członkami Stowarzyszenia są między innymi leśnicy, sokolnicy i ornitolodzy zajmujący się praktyczną ochroną sokoła wędrownego, w tym jego hodowlą i reintrodukcją, rehabilitacją ptaków drapieżnych, a także obserwacjami ornitologicznymi.
Stowarzyszenie od samego początku swojego istnienia prowadzi stały monitoring rozwijającej się populacji sokoła wędrownego. Kontroluje i obrączkuje młode we wszystkich znanych nam gniazdach sokoła, gdzie jest możliwy dostęp. Zamontowaliśmy na terenie kraju kilkadziesiąt sztucznych gniazd dla dzikich sokołów (sokół wędrowny sam nie buduje gniazd, zajmuje gniazda innych gatunków lub specjalne platformy na terenach zurbanizowanych). W sześciu gniazdach zainstalowaliśmy kamery, dzięki którym można na żywo podglądać ptaki w internecie –w roku 2003 we Włocławku na kominie MPEC, w roku 2009 na Pałacu i Kultury w Warszawie, w 2013 na balkonie na warszawskim osiedlu, gdzie na 13 piętrze sokoły upatrzyły sobie miejsce. W roku 2015 w gdańskim LOTOSie a w roku 2016 w gdyńskim EDF oraz w płockim ORLENie. Obecnie zamierzamy kontynuować intensywne reintrodukcje w lasach w wybranych rejonach kraju, by w stosunkowo krótkim czasie uzyskać gniazda dzikich sokołów na terenach leśnych, których obecnie jeszcze w Polsce nie znamy. W latach 2010-2016 reintrodukowaliśmy łącznie 578 sokołów, w tym 142 na terenie województwa dolnośląskiego. W kolejnych latach planujemy powtarzać intensywne reintrodukcje po około 20-30 osobników w każdej z lokalizacji w ramach otrzymanej dotacji unijnej – POIŚ – przy wsparciu WFOŚiGW. Już po dwóch latach od rozpoczęcia intensywnych reintrodukcji mamy pierwszy spektakularny sukces. W Nadleśnictwie Barlinek, niedaleko miejsca reintrodukcji, znaleziono pierwsze gniazdo sokoła wędrownego na drzewie. W roku 2013 para powtórzyła lęg. W roku 2014 znajdujemy dwa kolejna gniazda nadrzewne. Drugie stanowisko na terenie Nadleśnictwa Barlinek oraz jedna na terenie Nadleśnictwa Nowe Ramuki – miejscu intensywnych reintrodukcji. Były również obserwowane próby lęgu na terenie Nadleśnictwa Żmigród. W roku 2015 znajdujemy trzy nowe stanowiska leśne, w tym jedno na terenie Nadleśnictwa Milicz. W roku 2016 znajdujemy kolejne trzy nowe stanowiska. Łącznie w roku 2016 zaobrączkowaliśmy już w Polsce 21 młodych sokołów urodzonych w gniazdach nadrzewnych, w roku 2017 – 17, w roku 2018 - 19. Liczymy na to, że w najbliższych latach zacznie się pojawiać coraz więcej nowych stanowisk leśnych.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Stowarzyszenie Sokół” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2023 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Pomoc
O firmie
Wynagrodzenie
Przychody
Popularne ulgi