Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wsparcia Adopcji "Nasz Bocian" zostało założone w 2002 roku, aby wspierać osoby dotknięte niepłodnością i niezamierzoną bezdzietnością. Każdego dnia wspieramy pacjentów - słuchamy, informujemy, jesteśmy ich głosem i odpowiadamy na ich potrzeby.
Wspieramy również rodziny adopcyjne i zastępcze oraz prowadzimy działania mające na celu likwidację tradycyjnych domów dziecka na rzecz rodzinnej pieczy zastępczej.
Dzięki funduszom zgromadzonym z 1% podatku planujemy finansować bądź współfinansować najważniejsze spośród naszych stałych projektów. Pozwolą one na utrzymanie i obsługę naszego portalu (www.nasz-bocian.pl) oraz na prowadzenie działań rzeczniczych związanych z walką o równy dostęp do refundowanego i bezpiecznego leczenia niepłodności, z poprawą warunków funkcjonowania rodzin zastępczych oraz z deinstytucjonalizacją pieczy.
Realizujemy liczne projekty, których celem jest propagowanie wiedzy na temat niepłodności, adopcji oraz pieczy zastępczej a także wsparcie osób niezamierzenie bezdzietnych. Niektóre z naszych działań mają charakter ciągły, inne przyjmują formę projektów cyklicznych, jeszcze inne są działaniami doraźnymi, będącymi odpowiedzią na aktualne wydarzenia bądź potrzeby naszych beneficjentów.
Prowadzimy największe, starannie moderowane forum poświęcone osobom niepłodnym oraz rodzinom zastępczym i adopcyjnym. Nasze forum ma ponad 100 000 zarejestrowanych użytkowników. Oprócz wymiany informacji i wzajemnego wsparcia forum oferuje możliwość zadawania pytań uznanym ekspertom w dziedzinie ginekologii, andrologii, embriologii, dietetyki, psychologii i adopcji.
Prowadzimy "Linię Pomocy Pacjent dla Pacjenta". W ramach projektu wolontariusze - byli pacjenci - słuchają i dają wsparcie osobom mierzącym się z niepłodnością oraz rozważającym adopcję lub założenie rodziny zastępczej. Można z nimi porozmawiać przez telefon, Skype i przez e-mail.
Intensywnie działamy w mediach społecznościowych gdzie zamieszczamy materiały edukacyjne, wspierające, rzecznicze oraz prowadzimy zamknięte, profilowane grupy dla naszych beneficjentów.
Nagrywamy podcasty, w których poruszamy tematykę niepłodności oraz metod jej leczenia, adopcji i rodzicielstwa zastępczego. Poruszamy w nich tematy związane z medycyną, prawnymi aspektami leczenia niepłodności, a także kwestie związane ze społecznym odbiorem niepłodności oraz adopcji i pieczy. Rolą naszych podcastów jest nie tylko dostarczenie informacji grupom bezpośrednio zainteresowanym ich tematyką, ale też szerzenie świadomości na temat niepłodności, adopcji i pieczy w społeczeństwie.
"Tata - najważniejsze słowo dla mężczyzny". Każdego roku prowadzimy kampanię, której celem jest oswajanie tematyki niepłodności męskiej. W ramach projektu przekazujemy pacjentom pulę 1000 bezpłatnych badań nasienia.
Od 2016 r. we współpracy z europejską organizacją parasolową, skupiającą stowarzyszenia zajmujące się tematyką niepłodności - Fertility Europe - organizujemy Tydzień Świadomości Niepłodności.
Pacjencki monitoring nad polskimi ośrodkami leczenia niepłodności - opracowaliśmy pierwsze standardy opieki nad pacjentami w klinikach niepłodności. Standardy przekazaliśmy ośrodkom leczenia niepłodności, a następnie sprawdziliśmy, czy zostały wdrożone i czy są konsekwentnie realizowane. Pełny raport z monitoringu dostępny jest na naszej stronie internetowej.
Powiedzieć i Rozmawiać - kampania na temat otwartości w dawstwie nasienia oraz komórek jajowych. Broszury, które zostały przetłumaczone i opublikowane w ramach kampani pomagają rodzicom rozmawiać z dziećmi o ich pochodzeniu.
Nasz Bocian aktywnie uczestniczył w pracach nad projektem ustawy o leczeniu niepłodności i był członkiem Rady Doradczej Ministerstwa Zdrowia w sprawie programu refundacji IVF.
Po zaprzestaniu finansowania przez państwo leczenia niepłodności metodą in vitro napisaliśmy kilkadziesiąt programów polityki zdrowotnej, dzięki którym leczenie może być dofinansowywane przez samorządy. Wybrane programy dodatkowo zobowiązują samorządy do przeprowadzenia w szkołach akcji edukacyjnej w zakresie płodności i niepłodności.
W listopadzie 2015 r. weszła w życie ustawa o leczeniu niepłodności - pierwszy tego typu akt prawny w Polsce. Niewątpliwą zaletą nowego prawa jest to, że standaryzuje ono wymagania dla ośrodków leczenia niepłodności i samego leczenia, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo pacjentów. Największe obawy i krytyka ustawy wynikają z narzucenia anonimowego dawstwa gamet i zarodków, wprowadzenia obowiązkowego dawstwa nadliczbowych zarodków oraz wykluczenia kobiet samotnych i par jednopłciowych z wykazu osób kwalifikujących się do zaawansowanego leczenia niepłodności.
Nie istnieje żadna nadrzędna krajowa strategia lub polityka dotycząca leczenia niepłodności. Tylko podstawowe badania ginekologiczne i USG są refundowane. Badanie nasienia wciąż pozostaje badaniem płatnym, nieobjętym koszykiem refundacyjnym NFZ. Ginekolodzy nie zawsze informują pacjentów o potencjalnych możliwościach leczenia. Zdarza się, że nie kierują par do ośrodka leczenia niepłodności z powodów religijnych lub etycznych.
Po likwidacji krajowego programu refundacji in vitro Ministerstwo Zdrowia wprowadziło Narodowy Program Prokreacji, w ramach którego powstało 16 dedykowanych klinik. Program koncentruje się na diagnozie par wcześniej niezdiagnozowanych. Terapia pozwala na zastosowanie leczenia farmakologicznego i chirurgicznego, całkowicie wykluczając stosowanie zaawansowanych procedur medycznie wspomaganej reprodukcji.
Przywrócenie refundacji leczenia niepłodności metodami medycznie wspomaganej reprodukcji oraz zmiana funkcjonującego prawa, które stoi w sprzeczności ze standardami opieki zdrowotnej w innych krajach europejskich oraz wytycznych ESHRE;
Umożliwienie leczenia singielkom oraz parom jednopłciowym;
Dopuszczenie jawności dawstwa;
Likwidacja przymusowego dawstwa zarodków;
Walka z mową nienawiści oraz ze stygmatyzowaniem dzieci poczetych dzięki in vitro oraz ich rodzin;
Dezinstytucjonaliza pieczy zastępczej.
Materiał promocyjny został sfinansowany ze środków finansowych
pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „STOWARZYSZENIE NA RZECZ LECZENIA NIEPŁODNOŚCI I WSPIERANIA ADOPCJI "NASZ BOCIAN"” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi