Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Pomóż nam chronić przyrodnicze bogactwo mokradeł oraz przywrócić dzikość, naturalność i pełnione funkcje tym unikalnym ekosystemom!
Mokradła stanowiły niegdyś ok. 18% powierzchni Polski. Dziś, wskutek działalności człowieka, niemal wszystkie przestały spełniać swoje funkcje. Ponad 85% torfowisk zostało osuszonych na potrzeby rolnictwa i leśnictwa, zmieniając się z pochłaniaczy dwutlenku węgla w źródło jego emisji do atmosfery. W wyniku regulacji i zanieczyszczenia 80% rzek ma znacząco pogorszony stan ekologiczny i znacznie niższą różnorodność siedlisk, a stanu ponad 80% jezior nie można określić mianem dobrego. Gatunki związane z mokradłami należą do najszybciej ginących.
Mokradła są kluczowym elementem przyrody, a ich ochrona i przywracanie do naturalnego stanu są niezbędne dla powstrzymania katastrofy klimatycznej i kryzysu różnorodności biologicznej, a także dla zapewnienia zdrowej i bezpiecznej przyszłości nam wszystkim.
Ochrona mokradeł to ochrona zasobów czystej wody, przeciwdziałanie suszom i degradacji gleb, zabezpieczenie przed powodziami, a także regulacja mikroklimatu. Przywrócenie odpowiedniego uwodnienia osuszonym torfowiskom przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, a odtwarzanie bagien wzdłuż rzek jest najprostszym sposobem, by oczyścić spływającą z pól wodę, zapobiegając przedostawaniu się nawozów rolniczych do rzek. Nie mówiąc już o tym, że z tej samej wody skorzystają zagrożone wyginięciem gatunki roślin i zwierząt. Do tego dochodzi możliwość czerpania radości i inspiracji z obcowania z dziką przyrodą np. podczas spacerów czy spływów kajakowych.
Centrum Ochrony Mokradeł realizuje swoją misję już od ponad 20 lat. Posiadamy status Organizacji Pożytku Publicznego. Działania statutowe możemy realizować w dużej mierze dzięki środkom pozyskanym z 1,5% podatku oraz od indywidualnych darczyńców. Pozwalają nam one m.in.:
- chronić najcenniejsze przyrodniczo torfowiska w Polsce przed zniszczeniem,
- zwiększyć skalę działań, by zdegradowane, osuszone torfowiska w Polsce odzyskały wodę,
- prowadzić działania edukacyjne, takie jak coroczne obchody Światowego Dnia Mokradeł czy promocja paludikultury (rolnictwa bagiennego),
- prowadzić w terenie akcje czynnej ochrony przyrody z udziałem wolontariuszy,
- konsultować kluczowe dla ochrony przyrody i klimatu akty prawne, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.
Efekty realizowanych projektów można śledzić na bieżąco:
- na naszej stronie internetowej: www.bagna.pl
- na profilu na Facebooku: www.facebook.com/centrum.ochrony.mokradel
- na kanale YouTube: www.youtube.com/@centrumochronymokradel
Mamy doświadczenie w realizacji projektów związanych z ochroną i restytucją mokradeł, podnoszeniem świadomości społecznej, edukacją oraz monitoringiem stanu mokradeł w Polsce. Bierzemy również czynny udział w konsultacji polityk na poziomie krajowym i międzynarodowym.
Jesteśmy członkiem Koalicji Ratujmy Rzeki, Koalicji 10%, członkiem założycielem Wetlands International Europe oraz partnerem ruchu 1% for the Planet. Jesteśmy ściśle związani z grupą badawczą zajmującą się mokradłami w Instytucie Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie obecni członkowie i członkinie zarządu pracują naukowo. We władzach Stowarzyszenia wspierają nas również naukowcy i naukowczynie z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej z Lublina.
Wspierając Centrum Ochrony Mokradeł, pomagasz nam chronić i odtwarzać dziką przyrodę w Polsce, a także przyczyniasz się do spowolnienia zmiany klimatu. Bagna muszą być mokre: dla przyrody, dla klimatu, dla nas!
Dziękujemy!
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Centrum Ochrony Mokradeł” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi