Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Towarzystwo Ziemi Głogowskiej jest najstarszą i działającą ciągle organizacją regionalistyczną na Dolnym Śląsku, która początki swojej działalności datuje od grudnia 1945 roku. Postrzegamy swoje miejsce w życiu lokalnej społeczności jako misję pielęgnowania i utrwalania wiedzy o Głogowie i Ziemi Głogowskiej oraz szeroko pojmowaną działalność popularno - naukową , wydawniczą, działalność kulturalno - oświatowa i turystyczno - krajoznawczą. W dotychczasowej działalności wydawniczej Towarzystwo Ziemi Głogowskiej wydało około 75 publikacji. Od 1993 roku redagujemy Encyklopedię Ziemi Głogowskiej, w ramach której ukazało się drukiem 78 zeszytów oraz prowadzona jest jej wersja internetowa "Glogopedia". Wspólnie z Biblioteką Uczelnianą PWSZ w Głogowie utworzony jest wyodrębniony w ramach depozytu Dział Regionaliów " Bibliotheca Glogoviensis" gromadzący i udostępniający zbiory wszystkich książek, wydawnictw i czasopism o Głogowie, Ziemi Głogowskiej i Dolnym Śląsku . Ze zbiorów dokumentów archiwalnych, zdjęć, wspomnień oraz prac doktorskich, magisterskich i dyplomowych i opracowań tematycznych teczek własnych tworzymy unikatową w skali kraju bazę informacji regionalnej i "Archiwum Społeczne TZG". Na szeroką skalę prowadzimy we współpracy z Gminą Miejską Głogów cykl zajęć – lekcji regionalizmu w szkołach podstawowych.
Pozyskiwane środki finansowe z 1% dla OPP w całości przeznaczane są jako wkład własny naszego towarzystwa w realizację zadań publicznych w ramach konkursów ofert min: Gminy Miejskiej Głogów, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz na realizację projektów własnych zadań statutowych.
Realizowane projekty to min.
I. W zakresie kultury, sztuki i ochrony dziedzictwa narodowego:
1. Wspieranie projektów i działań animacyjnych w zakresie edukacji kulturalnej i historycznej poprzez organizację sesji popularno - naukowych i otwartych wykładów z cyklu "Śladami kultury i historii Ziemi Głogowskiej" oraz koncertów muzyki organowej i kameralnej w kościołach na Ziemi Głogowskiej
2. Wspieranie i popularyzowanie inicjatyw związanych z tradycja i ochrona dziedzictwa kulturowego Głogowa poprzez działalność wydawniczą min. corocznych zeszytów Encyklopedii Ziemi Głogowskiej, wydawnictw z serii "Glogovia Militaris" , przewodników turystyczno - historycznych oraz wydawnictw okolicznościowych związanych z rocznicami i ważnymi wydarzeniami z historii miasta i regionu.
3. W ramach realizacji misji rozwijania idei regionalizmu, kształtowanie tożsamości i więzi regionalnej, pielęgnowania tradycji kultury regionalnej i dziedzictwa historycznego realizowanie oddzielnego projektu zadania publicznego pn." Prowadzenie lekcji regionalizmu w szkołach podstawowych.
Stowarzyszenie o nazwie Towarzystwo Ziemi Głogowskiej jest dobrowolnym zrzeszeniem mieszkańców Ziemi Głogowskiej o celach niezarobkowych.
Głównym celem działalności jest:
1. Rozwijanie idei regionalizmu, kształtowanie tożsamości i więzi regionalnej, pielęgnowanie tradycji kultury regionalnej i dziedzictwa historycznego.
2. Wyzwalanie i pobudzanie inicjatyw społecznych na rzecz miasta Głogowa i Ziemi Głogowskiej oraz regionu dolnośląskiego w zakresie działalności statutowej.
3. Popularyzowanie wiedzy o Głogowie i Ziemi Głogowskiej oraz działanie na rzecz edukacji regionalnej.
4. Gromadzenie i upowszechnianie źródeł wiedzy o Głogowie i Ziemi Głogowskiej
5. Upowszechnianie dotychczasowego dorobku kultury, twórczości artystycznej i naukowej w Głogowie i na Ziemi Głogowskiej oraz popieranie dalszego rozwoju tych dziedzin.
6. Skupianie wokół idei Towarzystwa regionalistów oraz działaczy społecznych i osób zawodowo zajmujących się upowszechnianiem kultury, oświaty i nauki.
7. Podejmowanie działań służących ratowaniu i ochronie dziedzictwa kulturowego i miejsc pamięci w Głogowie i na Ziemi Głogowskiej.
8. Działanie na rzecz kształtowania postaw patriotycznych i obywatelskich związanych z historią oraz ze współczesnymi osiągnięciami lokalnymi i regionalnymi nawiązującymi do ważnych wydarzeń i rocznic historycznych.
9. Organizacja wycieczek turystyczno - krajoznawczych i podróży wojskowo - historycznych popularyzujących miejsca i wydarzenia historyczne na Ziemi Głogowskiej, Dolnym Śląsku i pogranicza Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski.
Towarzystwo realizuje swoje działania poprzez:
1. Prowadzenie działalności wydawniczej w zakresie książek ( seria wydawnicza „Glogovia Militaris)”, przewodników turystyczno – historycznych, czasopism i innych publikacji okolicznościowych. ( TZG jest wydawcą już ponad 75 pozycji )
2. Gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie zbiorów własnych drukowanych oraz materiałów w wersji elektronicznej. Prowadzenie wspólnie z Biblioteką Uczelnianą PWSZ w Głogowie utworzony na zasadzie depozytu wyodrębniony Dział Regionaliów
" Bibliotheca Glogoviensis" gromadzący i udostępniający zbiory wszystkich książek, wydawnictw i czasopism o Głogowie, Ziemi Głogowskiej i Dolnym Śląsku .
3. Pozyskiwanie, zabezpieczanie, opracowywanie, digitalizacja i udostępnianie dokumentów życia społecznego, jako materiałów wchodzących w skład niepaństwowego zasobu archiwalnego poprzez tworzenie ze zbiorów dokumentów archiwalnych, zdjęć, wspomnień oraz prac doktorskich, magisterskich i dyplomowych i opracowań tematycznych teczek własnych tworzymy unikatową w skali kraju bazę informacji regionalnej i "Archiwum Społeczne TZG"
4. Dokumentowanie i propagowanie dorobku Towarzystwa na stronie internetowej ( www.tzglogow.pl ), portalach społecznościowych, Facebooku ( www.facebook.com/tzglogow/ ) i w lokalnych mediach .Redakcja internetowego „Wehikułu Czasu”
( http://www.tzglogow.ddr.pl/wehikul/ ) i „ Głogowskiego Wehikułu Czasu” ( https://www.facebook.com/glogowskiwehikulczasu/ )
5. Organizowanie konferencji naukowych i popularnonaukowych i otwartych wykładów z cyklu „Śladami kultury i historii Ziemi Głogowskiej”, wystaw, pokazów, wydarzeń, uroczystości i wycieczek związanych ze specyfiką historyczno-kulturową Głogowa i Ziemi Głogowskiej.
6. Prowadzenie zajęć edukacyjnych z zakresu regionalizmu w szkołach średnich i podstawowych min. Całoroczny cykl „Lekcje regionalizmu w szkołach” dla grupy docelowej uczniów klas IV szkół podstawowych ( ok 750 uczestników) i zajęć „Głogowski Regionalizm”.
7. Organizowanie wycieczek turystyczno - krajoznawczych z cyklu: „Poznajemy Głogów jakiego nie znamy”, „Wiosna nad Odrą”, „Poznajemy Dolny Śląsk”, „Poznajemy Ziemię Lubuską”, „Śladami Niepodległości do Wielkopolski”.
8. Współpracowanie na zasadach partnerskich z innymi towarzystwami, instytucjami kulturalno- oświatowymi i naukowymi. Towarzystwo Ziemi Głogowskiej jest członkiem Ruchu Stowarzyszeń Regionalistycznych Rzeczypospolitej Polskiej i Dolnośląskiego Towarzystwa Regionalistycznego. Przedstawiciele towarzystwa są członkami Dolnośląskiej Rady Działalności Pożytku publicznego przy Marszałku Województwa Dolnośląskiego i Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Głogowie.
9. Prowadzenie badań naukowych we współpracy z ośrodkami i instytucjami naukowymi w kraju i za granicą. Współpraca z Uniwersytetem Wrocławskim, Uniwersytetem Zielonogórskim, Uniwersytetem Opolskim, Katolickim Uniwersytetem Lubelskim i Instytutem Zachodnim w Poznaniu.
10. Współpraca międzynarodowa z Stowarzyszeniem Byłych Mieszkańców Głogowa
„ „Glogauer Heimatbund” w Hanowerze
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Towarzystwo Ziemi Głogowskiej” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi