Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters powołany został do życia przez działaczy z Torunia w 1990 r.
Od 1 lipca 2017 roku nosi nazwę Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters. Siedzibą Związku jest miasto Toruń. Działacze z Torunia, od początku jego funkcjonowania wnoszą znaczący udział w prace Zarządu. Związek jest społeczną organizacją powołaną do popularyzacji lekkoatletyki, rozwoju kultury fizycznej, upowszechniania rekreacji ruchowej i profilaktyki zdrowotnej w środowisku, w którym działa.
Związek jest stowarzyszeniem kultury fizycznej zarejestrowanym w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000099312 i z tego tytułu posiada osobowość prawną.
Związek jest organizacją pożytku publicznego.
Związek jest członkiem zwyczajnym Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
Związek jest członkiem World Masters Athletics ( w skrócie: WMA ) oraz European Masters Athletics ( w skrócie: EMA ).
Związek organizuje zawody sportowe i rekreacyjne głównie dla osób powyżej 35 roku życia, umożliwiając swoim członkom uczestniczenie w krajowych i międzynarodowych zawodach sportowych, przyczyniając się do promocji i upowszechnia kultury fizycznej.
Środki otrzymane zostaną wykorzystane na:
Dzięki działaniom związku z roku na rok zwiększa się ilość osób biorących udział w mistrzostwach świata i Europy: Oczywistym jest, że najwięcej Polaków uczestniczyło w mistrzostwach które odbyły się w Polsce: Poznaniu 307 osób i w Toruniu 2015 roku - 452 i 2019 roku - 830. Wraz ze wzrostem ilości uczestników zwiększa się również ilość zdobywanych medali - ME Budapeszt 1990 r. - 1, ME Jyvaskyla 2000 r. - 27, MŚ 2001 r. Brisbane - 23 , ME 2002 r. Poczdam - 28, ME Aarhus/ Randers - 43. Rekordowe okazały się, biorąc pod uwagę ilość polskich zawodników, 6 HME w Helsinkach Finlandia w 2007 roku Polska 36 - osobowa ekipa zdobyła 24 medale: 8 złotych, 6 srebrnych i 10 brązowych. W ME w Poznaniu w 2006 roku 307 zawodników wywalczyło 119 medali (45-36-38), a polska ekipa zdobyła 3 miejsce w klasyfikacji medalowej mistrzostw. W 2010 roku rekordowe były 17. Mistrzostw Europy Weteranów Nyiregyhaza Węgry 2010 r.- 95 Polaków zdobyło 55 medali (15+20+20) W ostatnich latach w 10 HMEW które odbywały się w Toruniu 452 startujących Polaków zdobyło 162 medale (56+58+48). W klasyfikacji medalowej zdobyliśmy również 3 miejsce nieznacznie ustępując 2 Brytyjczykom. W 2018 roku w 23. Mistrzostwa Świata Masters Malaga, Hiszpania. 99 startujących Polaków zdobyło 41 medali (14+13+14). Rekordowe pod każdym względem okazały się jednak 8. HMŚ w Toruniu w 2019 rok Polaków, którzy zdobywając 182 medali ( 60-64-58 ) zajęliśmy kolejny raz 3 miejsce w klasyfikacji medalowej, lecz tym razem na świecie. W ostatnich 21. ME odbywających we Włoszech w 3 miastach Jesolo, Eraclea, Caorle. 108 startujących Polaków zdobyło 71 medali (20+27+24).
Nasze i naszych członków - całkowicie społeczne - zaangażowanie nie wystarcza do zorganizowania struktur mogących skupić w swoich szeregach wszystkich chętnych, czynnych po 35 roku życia lekkoatletów. Do tego potrzebne są również pieniądze, których nie ma na sport ludzi "nieco starszych". Szkoda, bo uprawianie sportu weterańskiego to nie tylko korzyści natury zdrowotnej ( potwierdzam to jako lekarz), a co za tym idzie również oszczędności państwa związane z wydatkami na leczenie. To również tworzenie pozytywnych - "prozdrowotnych" i sportowych wzorców - wśród młodych ludzi. Mimo wielorakich utrudnień, pełnego samofinansowania swojej działalności sportowej, nasi członkowie w dotychczasowych startach w zawodach rangi mistrzostw świata , Europy i Masters Games – w których udział bierze jednorazowo do kilkunastu tysięcy uczestników z kilkudziesięciu krajów - zdobyli dotychczas reprezentując barwy Polski - na przestrzeni 30 lat – 1825 medali ( 584 + 638 + 603 )Systematycznie wzrasta liczba członków PZLAM. Obecnie "związek" liczy przeszło 500 osób. Ponadto w różnych zawodach, szczególnie w konkurencjach poza stadionowych, bierze udział liczna - około tysięczna grupa sporowców powyżej 35 roku życia nie zrzeszona w PZLAM. W świecie liczby te są o wiele bardziej okazałe, np. w USA - ok.100 000, zaś w Niemczech, Anglii, Japonii - od kilku do kilkunastu tysięcy czynnych weteranów/ mastersów lekkiej atletyki. Dalszy szybszy rozwój ruchu weterańskiego w Polsce jest jednak hamowany brakiem zainteresowania sportem weterańskim ze strony władz sportu polskiego. Przez wiele lat próbowaliśmy, jako stowarzyszenie PZWLA, wejść w struktury organizacyjne Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. 1 lutego 2007 roku powiało pewną nutką optymizmu. Udało się nam podpisać porozumienie o współpracy z PZLA. W 2011 roku w PZLA utworzona została Komisja ds. weteranów. Nadzwyczajny Zjazd PZLA który odbył się w styczniu 2012 spowodował zmiany zapisów statutu PZLA umożliwiające wejście w struktury związku innym organizacjom i stowarzyszeniom prowadzącym działalność w ramach lekkiej atletyki. W lipcu 2012 roku wyraziliśmy akces przystąpienia do PZLA. Na historycznym - z punktu widzenia PZWLA - Zjeździe PZLA, który odbył się 10 października 2012 roku, jak również na kolejnych, reprezentowani byliśmy - zgodnie ze statutem PZLA - przez 1 delegata. Uważamy, że jest to niewystarczająca reprezentacja naszego lekkoatletycznego środowiska w strukturach polskiego związku, który zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem jest zobowiązany stworzyć warunki do uprawiania wyczynowego lekkiej atletyki również ludziom w średnim i podeszłym wieku. Równy dostęp do kultury fizycznej - niezależnie od wieku - gwarantuje obowiązujące w Polsce prawo, tylko - jak pokazuje praktyka - jest to teoria.
Finansowanie mistrzostw Polski oraz innych działalności Związku odbywało się w oparciu o składki członkowskie, opłaty startowe pozyskiwane od zawodników, wsparcie sponsorów, od 1998 roku również z Ministerstwa Sporu, Urzędów Miast i Urzędów Marszałkowskich, miast organizatorów, jako dofinansowanie MP w oparciu o wcześniej sporządzone wnioski, od 2008 roku również w ramach 1 % podatku dochodowego.
Dotychczas Związek zorganizował 28 halowych i 29 letnich Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce oraz współorganizował wiele mityngów o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Związek był współorganizatorem Mistrzostw Europy Weteranów Lekkiej Atletyki w Poznaniu w 2006 r. oraz organizował kilkadziesiąt razy wyjazdy reprezentacji polskich lekkoatletów mastersów na mistrzostwa Europy i Świata. W marcu 2015 r. z wielkim sukcesem organizacyjnym i sportowym Związek zorganizował 10. Halowe Mistrzostw Europy w Toruniu, a marcu 2019 r. 8. Halowe Mistrzostwa Świata. Państwa pomoc może wydatnie pomóc w osiąganiu sukcesów w roku 2020.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „POLSKI ZWIĄZEK LEKKIEJ ATLETYKI MASTERS” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi