Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Pierwszy zarząd stanowili: Czesław Nowacki - prezes, zawiadowca odcinka PKP w Łagiszy Leopold Mazurkiewicz - sekretarz, sekretarz gminy, Mieczysław Zygmunt - skarbnik, pracownik umysłowy PKP w Będzinie. Członkami zarządu straży byli: Marceli Palucha, Stanisław Zimny, Stanisław Strzemiński, Władysław Bałdys. Naczelnikiem OSP został Franciszek Dróżdż, zastępcami zaś: Władysław Zygmunt i Bolesław Pawlik. Od 1929 do 1939 r prezesem straży pożarnej był Leopold Mazurkiewicz, sekretarzem - Franciszek Raducki i skarbnikiem - Mieczysław Zygmunt. Członkami zarządu straży byli: Bolesław Wyglądacz, oraz Wincenty Wira. Funkcje szkoleniowe pełnili natomiast Tadeusz Sobociński i Władysław Bijak. Stan liczbowy strażaków wynosił od 20 do 26 osób. Pierwsza remiza strażacka w Łagiszy mieściła się w wynajętym domu pokopalnianym - magazynie byłej kopalni Antoni. Tu skupiało się ówczesne, życie kulturalne Łagiszy.
Łagiska OSP współpracowała na co dzień z Kołem Gospodyń Wiejskich i harcerstwem. Dzięki temu rozwijało się życie kulturalno-oświatowe wśród mieszkańców tej miejscowości. W 1926 r wybudowano istniejącą do dziś remizę strażacką. W tej budowie uczestniczyli niemalże wszyscy dorośli mieszkańcy wsi świadcząc na ten cel ofiary pieniężne. Imprezy artystyczne, kwesty uliczne, loterie, zabawy i inne formy uzyskiwania zasobów finansowych - pomnażały fundusz organizacji straży. Pierwszy sprzęt strażacki ograniczał się do ręcznej pompy na chłopskim wozie z zaprzęgiem konnym. Alarmem do pożaru była zwykła trąbka strażacka, z którą trąbiąc przelatywano przez ulice Łagiszy.
Przy straży pożarnej istniała orkiestra dęta. Dyrygentem był J. Bieniek. W latach 1930-1934 zorganizowano drużynę żeńską OSP. W dniu 19 maja 1957 r odbyła się podniosła uroczystość poświęcenia sztandaru OSP Łagisza. W 1974 r uroczyście obchodzo- no 50-lecie straży łagiskiej. We wspomnianej uroczystości brali udział miejscowi strażacy, delegacje OSP z sąsiednich miejscowości i przedstawiciele władz administracyjnych miasta Będzin. Warto przy tej okazji wspomnieć, że najstarszymi strażakami z żyjących w pierwszych latach powojennych byli: Franciszek Dróżdż, Bonifacy Kucytowski, Tadeusz Sobociński, Mieczysław Zygmunt, Piotr Pawlik, Jan Bargiel, Jan Machura i Eugeniusz Woliński.
W okresie lat 1970-1975 OSP Łagisza została włączona do jednostki OSP Będzin. Od 1975 r OSP w Łagiszy odłączyła się od jednostki będzińskiej i do obecnej chwili pozostaje jednostką samodzielną. W latach 80-tych XX w także i w Łagiszy została przeprowadzona modernizacja remizy OSP. Nastąpiła rozbudowa dodatkowych pomieszczeń i części gospodarczej. W zmodernizowanej remizie znalazł miejsce nawet klub sportowy oraz zaplecze kuchenne, także dodatkowo dwa pokoje, w tym pomieszczenie dla kierownictwa, szalety i klatka schodowa. Duży wkład pracy w zmodernizowanie remizy łagiskiej wniósł ówczesny Naczelnik — Jan Olesiak oraz miejscowe zakłady pracy, głównie elektrownia Łagisza i fabryki: "Fabet" i "Prefabet".
Obecna OSP w Łagiszy dysponuje trzema wozami bojowymi GBA 2.5/16 Star 244, GBA 2.2/20 Star 266 Cobra i GLBM Ford Transit wraz z przyczepą transportowa 407sP01.
Środki wykorzystywane są przede wszystkim na unowocześnienie naszej remizy oraz doposażenie w niezbędny sprzęt zarówno dla podziału bojowego jak i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Do tej pory dzieki wykorzystaniu tych wpływów mogliśmy zrealizować wiele zakupów związanych z utrzymaniem gotowości do realizacji zadań z zakresu ratownictwa. W ostatnim okresie zbieramy w celu wyposażenia i przygotowania dla młodzieży szatni z prawdziwego zdarzenia, gdzie będą mogli oni przechowywać swoje umundurowanie.
Dodatkowo budynek oraz grunt należy do jednostki tak więc koszty jego modernizacji wymagają ogromnych nakładów finansowych. Dlatego też wiele tysięcy złotych idzie rok do roku, aby powoli własnymi siłami przywrócić obiekt do należytego stanu gdzie naszym członkom, a także korzystającym z obiektu osobą będzie wygodnie i bez zbędnych niedogodności przebywać w obiekcie. Praktycznie wiekszość prac jest wykonywana siłą własną druhów, a środki idą tylko na zakup materiałów przez co można zwiększyć zakres prac.
Jednostka OSP Łagisza współpracuje z mieszkańcami dzielnicy parafią i organizacjami społecznymi. Straż bierze udział w likwidacji pożarów zarówno na terenie Łagiszy jak i sąsiednich miejscowości. Pierwsza remiza strażacka mieściła się w wynajętym budynku po kopalnianym - magazynie byłej kopalni Antoni (tu skupiało się też ówczesne życie kulturalno-oświatowe mieszkańców Łagiszy). W 1926 r. wybudowano istniejącą do dziś remizę strażacką. Pierwszy sprzęt strażacki ograniczał się do ręcznej pompy na wozie chłopskim z zaprzęgiem konnym. Przy straży istniała orkiestra dęta, a dyrygentem był J. Bieniek.
W latach 1930 - 1934 zorganizowano drużynę żeńską- strażacką. W 1957 r. OSP otrzymała sztandar ufundowany przez społeczeństwo. W 1974 r. obchodzono uroczyście jubileusz 50-lecia straży. W latach 80-tych przeprowadzono modernizację remizy strażackiej, nastąpiła rozbudowa.
Aktualnie trwają przygotowania do 100-lecia jednostki, a remiza przechodzi nowy okres licznych remontów i modernizacji. OSP współpracuje z miejscowymi - ostatnimi organizacjami, szkołami, parafią.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „OSP Łagisza” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi