Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Głównym celem stowarzyszenia jest "Organizowanie i wspieranie wszelkich działań zmierzających do ochrony i ocalenia od zapomnienia wartości kulturowych poprzez organizowanie działań informacyjnych, wydawanie publikacji o charakterze kulturalnym, współdziałanie z samorządem w zakresie rozwoju twórczości ludowej".
Założona została w 2015 roku Zarzecka Izba Regionalna. Eksponaty pochodzą od byłych mieszkańców Zazrecza zalanego wodami Zapory Goczałkowickiej w 1954 roku. Do zwiedzania w Chybiu przy ul. Bielskiej 40. Zapraszamy.. W 2023 ROKU WIOSKA ŚWIĘTOWAŁA 800-LECIE ISTNIENIA. W 2024 ROKU PRZYPADA 30 LECIE DZIAŁALNOŚCI NASZEGO STOWARZYSZENIA, VII ZJAZD ZARZECZAN, 70 LAT PO WYSIEDLENIU I 70 ROCZNICA PRZENIESIENIA CYDOWNEGO OBRAZU GOŁYSKIEJ PANI DO KOŚCIOŁA W CHYBIU, KTÓRY JEST OBECNIE SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ GOŁYSKIEJ.
Wydajemy książki, publikacje, biuletyny i gazetki zarzeckie, w których opisujemy dawne życie w zatopionym Zarzeczu, jak kiedyś tutaj tętniło życie byłych mieszkańców, Opisujemy historię wioski zalanej, opowiedziane przez nastarsze osoby żyjące pamiętające tamte czasy, aby przypominać tą wioskę i jej mieszkańców młodemu pokoleniu. w myśl: NIE MA PRZYSZŁOŚCI BEZ POZNANIA PRZESZŁOŚCI.
W 2024 roku wydany zostanie przez nasz zespół redakcyjny SŁOWNIK GWARY ZARZECKIEJ. oraz biuletyn zjazdowy pt. 30 LAT WSPOMNIEŃ O ZARZECZU NA JEGO 800 LECIE ISTNIENIA. Wszystkie uroczystości zaplanowane zostały na 31 sierpnia 2024 roku.
W 2023 ROKU ZA POZYSKANE 1,5% WYDALIŚMY BIULETYN NA VII ZJAZD ZARZECZAN I OBCHODY 30 ROCZNICY DZIAŁALNOŚCI TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW ZARZECZA., KTÓRE BĘDZ\IE TEŻ OKAZJĄ DO WSPOMNIENIA 70 LECIA WYSIEDLENIA MIESZKAŃCÓW I PRZENIESIENIA OBRAZU MATKI BOŻEJ GOŁYSKIEJ DO KOŚCIOŁA W CHYBIU W CZERWCU 1954 ROKU. OPISANA JEST W TEJ PUBLIKACJI DZIAŁALNOŚC STOWARZYSZENIA NA PRZESTRZENI 30 LAT I HISTORIA ZAŁOŻENIA ZARZECZA. DOFINANSOWALIŚMY WYDANIE CCOROCZNIE WYDAWANEGO ROCZNIKA PT. "POKOCHAJ ZARZECZE JAK MY". WSZYSTKO W WASZYCH KOCHANI RĘKACH. PRZEKAŻCIE NAM SWÓJE 1,5% PODATKU DOCHODOWEGO, A MY GO NIE ZMARNUJEMY. DZIEKUJEMY ZA KAŻDE WSPARCIE. zORGANIZOWALIŚMY W 2023 ROKU BIESIADĘ ZARZECKĄ, MAJÓWKĘ W WIŚLE MAŁEJ,. WÓJT GMINY CHYBIE PAN JANUSZ ŻYDEK WZIĄŁ PATRONAT NAD OBCHODAMI 800 LECIA ZARECZA, OBCHODY ODBYŁY SIĘ DNIA 20 SIERPNIA 2023 ROKU. ROZPOCZĘŁY SIĘ OD WBUDOWANIA KAMIENIA WĘGIELNEGO I POSADZENIA DRZEWA PAMIĄTKOWEGO OBOK OSP W ZARZECZU.BYŁA TEŻ OPRAWA OFICJALNA I ARTYSTYCZNA. .
Towarzystwo Miłośników Zarzecza założone zostało w 1994r.przez państwo Edwarda i Herminę Przemyk z Zarzecza. W Sądzie w Bielsku Białej zarejestrowane zostało dnia 8 czerwca 1994 roku. Statutowym celem i sposobem realizacji stowarzyszenia jest: ORGANIZOWANIE I POPIERANIE WSZELKICH PRZEDSIĘWZIĘĆ ZMIERZAJĄCYCH DO OCHRONY I OCALENIA OD ZAPOMNIENIA WARTOŚCI KULTURALNYCH, UTRZYMYWANIE KONTAKTÓW Z MIESZKAŃCAMI ZARZECZA WYSIEDLONYMI W 1954 ROKU W ZWIĄZKU Z BUDOWĄ JEZIORA GOCZAŁKOWICKIEGO I ORGANIZOWANIE ZJAZDÓW JUBILEUSZOWYCH ORAZ OPIEKA NAD POMNIKAMI KULTURY. CELE SWOJE REALIZUJE PRZEZ AKTYWIZOWANIE CZŁONKÓW W DZIAŁALNOŚĆ NA RZECZ REALIZOWANIA CELÓW, ORGANIZOWANIE DZIAŁALNOŚCI INFORMACYJNEJ, WYDAWANIE PUBLIKACJI O CHARAKTERZE KULTURALNYM, WSPÓŁDZIAŁANIE Z ADMINISTRACJĄ PAŃSTWOWĄ I SAMORZĄDOWĄ W ZAKRESIE ROZWOJU TWÓRCZOŚCI LUDOWEJ.
Głównym zadaniem Towarzystwa Miłośników Zarzecza jest zachowanie w pamięci lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego z dawnego Zarzecza, zalanego wodami jeziora goczałkowickiego. W 2015 roku została utworzona i oddana do zwiedzania Zarzecka izba regionalna z wyeksponowanymi przekazanymi eksponatami, starociami, antycznymi przedmiotami i drogocennymi dobrami przez byłych mieszkańców zalanej wioski. Zwiedzana jest obecnie przez mieszkańców gminy Chybie, mieszkańców dawnego Zarzecza wysiedlonych w 1954 roku, ich wielopokoleniowe rodziny oraz uczniowie szkół z gminy Chybie oraz osoby, które interesują się historią Zarzecza przed wysiedleniem mieszkańców. Wysiedleni Zarzeczanie zamieszkali w 72 miejscowościach naszego powiatu, województwa i w innych miejscowościach na terenie naszego kraju. Nasze stowarzyszenie obawia się, że po ponad 60-letnim okresie po wysiedleniu mieszkańców Zarzecza zaniknie pamięć o ich życiu, zwyczajach, gwarze, kulturze. Nasze działania zmierzają do zachowania w pamięci przyszłych pokoleń i rozpowszechnienie wiedzy o Zarzeczu i tradycjach panujących w tej wiosce. Nasze towarzystwo nadal przyjmuje i gromadzi przedmioty do izby regionalnej. A mamy w izbie już takie przedmioty, jak: różaniec z porcelany, foremki do ciast, grzebień wojenny, kropielniczka, maszyna do szycia, maszyna do pisania, stare lustro w ramkach, żarna do mielenia zboża, maśniczki i maselniczki, miodarkę, zegar z wahadłem, 100-letni talerz głęboki, stroje regionalne cieszyńskie, kołyskę, starodruki w języku niemieckim, barometr-aneroid, młynek do kawy z porcelany, porcelanowy zestaw kuchenny, stare książki, czasopisma, druki, narzędzia ciesielskie, i inne potrzebne do pracy w warsztatach i na gospodarstwie, a także używany sprzęt codziennego użytku. Posiadamy Kronikę zarzecką i spis ludności z 1945 roku, kiedy wszystkich mieszkańców było 3196, a dzisiaj ta wioskę zamieszkuje trochę ponad 300 mieszkańców. Nasz dorobek od roku założenia 1994 to 36 wydawnictw i publikacji, w tym 10 wydanych Pamiętników Zarzeckich, biuletyny zjazdowe (nasze zjazdy odbywają się co pięć lat, na które przybywa po 500 osób, a I zjazd zgromadził ponad 1000 osób byłych zarzeczan wysiedlonych w 1954 roku).Na bieżąco wydawana jest nasza Gazetka Zarzecka, która jest kwartalnikiem. W 2018 roku wykonaliśmy piękną wędrowną galerię zarzecką składającą się z 10 dużych tablic (100cmx100cm) mówiącą o historii Zarzecza w starych fotografiach wraz z opisami i treścią o najważniejszych historycznych zarysach. Ostatnia nasza pozycja wydawnicza to słownik gwarowy pt. Jak to kiesi na Zorzyczu godali.
Za działalność na przestrzeni 25 lat istnienia w 2018 roku zostaliśmy odznaczeni Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Sląskiego.
To dzięki hojności społecznej naszych członków, przyjaciół, naszych sympatyków przekazujących swój 1% podatku dochodowego dla naszej organizacji pożytku publicznego możemy tak dobrze funkcjonować, wydawać nasze książki, biuletyny i nadal upamiętniać, odnajdywać nieznane fakty o Zarzeczu i je gromadzić. Dziękujemy za każdy dar i za każdą złotówkę.
Zarzecze istnieje już 800 lat a działalnośc stowarzyszenia w 2024 roku liczyć będzie już 30 lat. To jest 30 lat wspominania wioski, zalania jej terenu, budynków, zbierania wszelkich informacji, starych fotografii, zdjęć i spisywania wspomnień o tych mieszkańcach, którzy w Zarzeczu się urodzili.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Towarzystwo Miłośników Zarzecza” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi