Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Radomszczańska Fundacja Inicjatyw Kulturalnych, organizacja pożytku publicznego, od blisko 30 lat wspiera młode talenty. To jedyna tego typu organizacja w regionie. Stypendystami Fundacji Inicjatyw Kulturalnych są uzdolnieni młodzi ludzie z niezamożnych rodzin, w wielu przypadkach uczniowie szkół artystycznych. Wśród byłych stypendystów odnajdziemy uznanych dziś twórców m.in. pianistę Łukasza Trepczyńskiego - pracownika naukowego Katowickiej Akademii Muzycznej; skrzypka Szymona Teleckiego doktoryzującego się na Uniwesytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie, sopranistkę Karolinę Sambor koncertująca m.in. w słynnej La Scali czy baletnicę Emilię Sambor - absolwentkę prestiżowej szkoły baletowej w Paryżu i wielu, wielu innych.
Fundacja Inicjatyw Kulturalnych odnajduje artystów, wspiera ich pasje i zainteresowania. FIK jest też organizatorem wielu wydarzeń kulturalnych, tworzonych z udziałem stypendystów. To działania wyróżniające się nie tylko w mieście, ale również w regionie. Tylko w ostatnich latach FIK zorganizowała m.in. koncert "Ocalić od zapomnienia" dedykowany pamięci zmarłego przed 50 laty radomszczanina - artysty Jerzego Fotygi. To dowód, że ważną częścią działalności Fundacji jest pielęgnowanie lokalnej historii i tożsamości. W 2018 roku stypendyści Fundacji wzięli z kolei udział w przedsięwzięciach zrealizowanych w ramach Programu Dotacyjnego Niepodległa w projekcie ph. "Wyśniona, wywalczona, wreszcie Niepodległa". A to tylko niektóre przykłady.
Fundacja działa dzięki pracy wolontariuszy, którzy poświęcają swój czas, aby pomagać innym. Przez wszystkie lata działalności udało się ufundować m.in 468 indywidualnych stypendiów artystycznych, 31 stypendiów pomostowych, 6 stypendiów grupowych. Wciąż jednak jest wiele nieodkrytych talentów, które dzięki działalności FIK mogą rozbłysnąć pełnym światłem.
Pieniądze z 1 proc. wzbogacą fundusz stypendialny. Dzięki tym środkom uda się wesprzeć materialnie młodych artystów. Wielu z nich otrzymane w ten sposób pieniądze przeznacza m.in na zakup materiałów potrzebnych w szkołach artystycznych czy opłacanie dojazdów do szkoły. Stypendia fundowane przez FIK to nie tylko wsparcie finansowe, to również prestiż i uznanie. Kolejne pokolenia stypendystów udowadaniają, że ziemia radomszczańska jest prawdziwą kuźnią talentów, w które warto inwestować.
Misja
Inicjowanie i wspieranie wszelkich inicjatyw kulturalnych w Radomsku i okolicy.
Udzielanie pomocy niezamożnej, uzdolnionej artystycznie młodzieży poprzez przyznawanie stypendiów.
Organizacja imprez kulturalnych
Prowadzone działania
Wyszukiwanie twórców działających na terenie Radomska i okolic. Prezentowanie ich na łamach "Gazety Radomszczańskiej", organizowanie im wystaw, koncertów itp. Wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną utworzenie grupy literackiej "Ponad". Udzielanie pomocy organizacyjnej i materialnej Towarzystwu Śpiewaczemu im. S. Moniuszki. Wyszukiwanie uzdolnionej, niezamożnej młodzieży i przyznawanie jej stypendiów, organizowanie wystaw i koncertów. Wydawanie broszur i publikacji książkowych, związanych z historią i kulturą Radomska i okolic. Organizowanie imprez kulturalnych. Realizowanie programów edukacyjnych dla młodzieży. Fundacja Inicjatyw Kulturalnych w Radomsku jest najlepszym przykładem na to, że warto wspierać sztukę, a w pierwszej kolejności lokalną i młodą. Blisko 30 lat zajmuje się udzielaniem pomocy materialnej uzdolnionej artystycznie młodzieży znajdującej się w trudnych warunkach materialnych lub życiowych pochodzącej z Radomska i okolic. Tworzący fundację wolontariusze wyznają zasadę, że sztuka łączy ludzi. Nie jest dodatkiem, ani ozdobnikiem, lecz tym, co w żywy sposób kształtuje zarówno twórcę jak i odbiorcę. Dotychczasowa działalność FIK to dowód, że Radomsko nie przestaje być prawdziwą kuźnią talentów. Spod skrzydeł Fundacji w dorosły świat sztuki wkroczyło już mnóstwo muzyków - śpiewaków, instrumentalistów i kompozytorów, plastyków- malarzy, projektantów, grafików i rzeźbiarzy, a także tancerzy, aktorów, czy literatów. Lata pracy FIK zaowocowały liczbą 158 imponujących biografii stypendystów. Wielu podopiecznych może poszczycić się światową lub krajową karierą. Wielu z nich to osoby, które po latach edukacji wróciły do rodzinnego miasta, by wspólnie z nami troszczyć się o krzewienie kultury w regionie. Niektórzy to nauczyciele zarażający swoją pasją najmłodszych. Są wśród nich także dziennikarze, czy bibliotekarze, a wszystkich łączy jeden wspólny cel - sprawiać by świat stawał się lepszy i piękniejszy. Fundacja Inicjatyw Kulturalnych w Radomsku pomaga najmłodszym w realizacji marzeń, jednak aby kontynuować swoją pracę na rzecz uzdolnionej artystycznie młodzieży potrzebuje pomocy ludzi dobrej woli. To dzieki nim może rozwijać się i realizować swoją misję. Przykłady wspaniale rozwijających się talentów młodych ludzi pochodzących na ziemi radomszczańskiej można mnożyć. Nie chodzi o chwalenie się, lecz o to by możliwa była dalsza działalność wspierająca rozwój utalentowanych dzieci pochodzących z rodzin, które same nie są w stanie sprostać wydatkom związanym z edukacją artystyczną, zakupieniem instrumentów czy wyjazdami na konkursy lub zamieszkaniem i utrzymaniem się poza domem rodzinnym.
Radomszczańska Fundacja Inicjatyw Kulturalnych prowadzi następujące programy stypendialne:
1. Program stypendiów artystycznych dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych "Nie gubić diamentów"; program
2. Program "Stypendia pomostowe" dla studentów pierwszego roku we współpracy z Fundacją Edukacyjną Przedsiębiorczości
3. Program stypendiów artystycznych dla uczniów szkół podstawowych i studentów kierunków artystycznych
Fundacja Inicjatyw Kulturalnych systematycznie organizauje duże wydarzenia artystyczne, w których biorą udział stypendyści.
Główne źródła finansowania Fundacji Inicjatyw Kulturalnych to wpłaty darczyńców i pozyskiwanie dotacji
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Fundacja Inicjatyw Kulturalnych” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi