Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Celem statutowym Stowarzyszenia "Dziedzictwo św. Jana Sarkandra" w Cieszynie jest szerzenie wiary, oświaty, kultury na gruncie katolickim oraz działalność charytatywna i gospodarcza. Stowarzyszenie prowadzi działalność pożytku publicznego. Terenem działania jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej i innych państw, a siedzibą jest miasto Cieszyn. Stowarzyszenie jest organem prowadzącym przedszkola, szkoły i liceum katolickie na terenie Cieszyna oraz Czechowic-Dziedzic.
Środkami do osiągnięcia celu są odczyty, referaty, pogadanki i wykłady religijne, oświatowe i naukowe, organizowanie rekolekcji rodzinnych i środowiskowych, zakładanie i prowadzenie placówek wychowania przedszkolnego, szkół podstawowych i liceum ogólnokształcącego, organizowanie i prowadzenie działalności pielgrzymkowej, wczasowej, turystycznej, prowadzenie działalności wydawniczej, bibliotek, wspomaganie organizowania przedstawień, występów, prowadzenie działalności gospodarczej w celu gromadzenia środków materialnych do finansowania podstawowych celów stowarzyszenia.
Przychody z tytułu wpływu 1,5% podatku przeznaczymy na cele statutowe Stowarzyszenia "Dziedzictwo św. Jana Sarkandra" w Cieszynie.
Jako organ prowadzący szkoły i przedszkola staramy sie pozyskiwać środki finansowe i dotacje z różnych źródeł. Niestety potrzeb jest bardzo wiele a środki mocno ograniczone.
Pozyskane środki przeznaczamy na rozwój infrastruktury technicznej umożliwiającej korzystanie z nowoczesnych technologii. Rozpoczęliśmy także wymianę komputerów. Mamy zakończony etap remontu schodów zewnętrznych przy Katolickiej Szkole Podstawowej w Cieszynie oraz wykonanie nawierzchni i parkingu przy Katolickim Przedszkolu w Cieszynie.
W poprzednich latach otrzymane przychody przeznaczyliśmy w całości na dofinansowanie budowy hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Czechowicach-Dziedzicach.
Z pozyskanych środków finansowych za rok 2022 planujemy przeprowadzić remont wewnątrz budynku w KSP w Cieszynie. Dlatego zwracamy się z uprzejmą prośbą o przekazanie 1,5% rocznego podatku na nasze Stowarzyszenie. LICZY SIĘ KAŻDA ZŁOTÓWKA! Te z pozoru drobne kwoty, ale przekazane przez wiele osób, stworzą możliwość pełniejszej realizacji naszych celi statutowych.
Stowarzyszenie "Dziedzictwo bł. Jana Sarkandra dla ludu polskiego na Śląsku" zarejestrowano w 1873 roku. Wśród założycieli Stowarzyszenia byli ks. Ignacy Świeży (pierwszy prezes Stowarzyszenia), ks. Teodor Janik, ks. Antoni Nogol, ks. Henryk Dziekan, ks. Karol Paździora oraz profesor gimnazjalny dr med. Józef Fischer.
Celem działalności organizacji było szerzenie oświaty w duchu katolickim, umacnianie wiary ojców, a poprzez to przeciwstawienie się germanizacji w czasach zaboru austriackiego. W 1913 roku rozszerzono działalność Stowarzyszenia o prowadzenie drukarni. W 1918 roku otwarto księgarnię przy ul. Szersznika 9 oraz zakupiono nieruchomości dla działalności kulturalno-oświatowej. Drukarnia znajdowała się przy Placu Teatralnym 8. Pod koniec 1929 roku przeniesiono ją do nowego budynku przy ulicy Pokoju w Cieszynie. W tym okresie wydano 127 tytułów książek, broszur i kalendarzy. Niejako kontynuacją tej działalności było otwarcie biblioteki, której stan znacznie się powiększył na skutek zapisu w testamencie ks. Prałata Józefa Londzina. Oprócz księgozbioru ks. Londzin przekazał również Stowarzyszeniu "Gwiazdkę Cieszyńską", której był wydawcą i właścicielem.
W 1939 roku okupant niemiecki aresztował wszystkich członków Zarządu "Dziedzictwa" oraz zajął cały majątek Stowarzyszenia. Działacze zostali osadzeni w obozach koncentracyjnych, wielu z nich tam zginęło, m.in. ks. Rudolf Tomanek, autor książeczki "Chwalcie Pana". Po wojnie ukonstytuował się nowy Zarząd z Prezesem ks. Leopoldem Biłko na czele. Niestety kolejne wnioski wnoszone do starostwa cieszyńskiego z prośbą o zarejestrowanie Stowarzyszenia były przez władze komunistyczne odrzucane. W 1948 roku ze względu na trudny klimat polityczny dla działalności katolickiego stowarzyszenia rozwiązano je, a jego majątek przekazano diecezji katowickiej.
9 listopada 1993 roku ponownie powrócono do szlachetnej idei "Stowarzyszenia bł. Jana Sarkandra dla ludu polskiego na Śląsku". Zarejestrowano Stowarzyszenie "Dziedzictwo" Jana Sarkandra. Jego Prezesem został ks. Henryk Satława. Ponadto w Zarządzie znaleźli się: Tadeusz Brachaczek, Franciszek Hess-Halski, Emilia Skupień, Roman Szwanda, Karol Branny. Wśród pierwszych zadań Stowarzyszenia znalazło się udekorowanie diecezji bielsko-żywieckiej z okazji wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Skoczowie w 1995 roku. Odzyskano także część utraconego majątku, m.in. Księgarnię przy pl. Św. Krzyża oraz zdewastowaną kamienicę przy Starym Targu. "Dziedzictwo" zaangażowało się także w lokalną działalność polityczną, współtworząc komitet wyborczy "Wspólnota dla Cieszyna".
Od 1994 roku Stowarzyszenie wydaje czasopismo "Dziedzictwo" o tematyce społeczno-religijnej. W roku 1997 powstaje Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Melchiora Grodzieckiego, następnie Gimnazjum Katolickie, Katolickie Przedszkole im. Dzieciątka Jezus i Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny. W roku 2009 działalność rozpoczyna Katolickie Gimnazjum w Czechowicach-Dziedzicach oraz drugie w swojej dotychczasowej pracy Przedszkole Katolickie.
Po wielu latach Stowarzyszenie decyduje się powołać do życia również „Gwiazdkę Cieszyńską”, dzieło przerwane wybuchem II Wojny Światowej. Formę papierową zastępują media elektroniczne. Prace nad reaktywacją „Gwiazdki” trwają od lutego 2013 roku. Grupa wolontariuszy w skład której wchodzą: Barbara Stelmach-Kubaszczyk, Jacek Stelmach, Krzysztof Telma i Łukasz Wantulok - efekt swojej pracy ukazuje 7 września 2014 roku. Wtedy to następuje oficjalne otwarcie Portalu Internetowego Społeczno-Chrześcijańskiego „Gwiazdka Cieszyńska”.
W ten sposób Stowarzyszenie powróciło do swego źródła – jego podstawowym celem działania na powrót stało się kształcenie i wychowanie młodzieży w duchu katolickich wartości.
Stowarzyszenie kieruje się konstytucyjnymi zasadami wolności sumienia i wyznania, w szczególności nie uzależnia swej działalności edukacyjnej, udzielania pomocy bądź świadczeń edukacyjnych od deklaracji wyznaniowej osób, które chcą z nich korzystać, bądź których dzieci będą uczęszczać do placówek oświatowo-wychowawczych.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Stowarzyszenie "Dziedzictwo św. Jana Sarkandra" w Cieszynie” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi