Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Stowarzyszenie nosi nazwę Związek Sybiraków, zwane w dalszej części Statutu „Związkiem" i posiada osobowość prawną. Osobowość prawną posiadają także Oddziały i mogą posiadać również Koła.
Zarząd Główny, Zarządy Oddziałów i Zarządy Kół mogą prowadzić działalność pożytku publicznego, po uzyskaniu wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.
Związek nawiązuje do tradycji Związku Sybiraków z 1928 roku. Związek opiera swoją działalność na pracy społecznej członków. Do prowadzenia spraw może zatrudnić pracowników, w tym członków Związku.
1% przekażemy na cele statutowe oraz cele szczegółowe dla oddziałów terenowych
Związek ma na celu:
1. Reprezentowanie i obronę interesów swoich członków, a zwłaszcza uzyskiwanie dla nich praw, takich jak: odszkodowania, renty, emerytury, uprawnienia zdrowotne, kombatanckie itp.
2. Prowadzenie działalności charytatywnej.
3. Świadczenie pomocy swoim członkom oraz Polakom zamieszkałym poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, szczególnie przebywającym na terenie byłego ZSRR.
4. Roztaczanie opieki nad inwalidami i członkami rodzin po zmarłych i poległych Sybirakach.
Związek realizuje swoje cele przez:
1. Udzielanie znajdującym się w trudnych warunkach członkom Związku oraz członkom rodzin po zmarłych Sybirakach pomocy prawnej i finansowej.
2. Prowadzenie starań o zorganizowanie domów opieki społecznej.
3. Inicjowanie badań nad losami zesłańców polskich, formacji wojskowych w Rosji i innych państwach powstałych na byłych terenach ZSRR i gromadzenie w tym celu pamiątek i dokumentów.
4. Opieka nad grobami Sybiraków.
5. Organizowanie życia kulturalno-oświatowego wśród członków.
6. Prowadzenie działalności wydawniczej, gospodarczej i tworzenie fundacji.
Krajowy Zjazd Delegatów jest najwyższą władzą Związku i ostateczną instancją odwoławczą.
2. W Krajowym Zjeździe Delegatów mogą uczestniczyć także członkowie wspierający oraz członkowie honorowi i goście zaproszeni przez Zarząd Główny, jednakże bez prawa głosu stanowiącego.
3. W Krajowym Zjeździe Delegatów biorą udział delegaci wybrani na Walnych Zgromadzeniach lub Zgromadzeniach Delegatów Oddziałów. Wybór delegatów następuje zwykłą większością głosów, według zasad określonych przez Zarząd Główny.
W Krajowym Zjeździe biorą również udział z głosem stanowiącym założyciele pierwszego reaktywowanego Związku zgłoszonego w Sądzie w Warszawie w 1988 roku. Kadencja delegatów trwa na czas obrad Krajowego Zjazdu.
4. Krajowy Zjazd Delegatów odbywa się raz na cztery lata, nie później niż w pierwszej połowie roku kalendarzowego po upływie kadencji. W razie potrzeby może być zwołany Zjazd Nadzwyczajny.
5. Zwyczajny Krajowy Zjazd zwołuje Zarząd Główny Związku, a Nadzwyczajny - Zarząd Główny z własnej inicjatywy lub na wniosek Głównej Komisji Rewizyjnej, bądź na pisemne żądanie 1/2 Oddziałów Związku.
6. Gdyby Zarząd Główny nie zwołał zwyczajnego Krajowego Zjazdu Delegatów w ciągu pierwszego półrocza po upływie kadencji, wówczas na wniosek Głównej Komisji Rewizyjnej lub 1/2 Oddziałów Związku, Krajowy Zjazd Delegatów może zwołać Główna Komisja Rewizyjna.
Do kompetencji Krajowego Zjazdu Delegatów należy:
1. Rozpatrywanie sprawozdań Zarządu Głównego, Głównej Komisji Rewizyjnej i Głównego Sądu Koleżeńskiego.
2. Udzielanie absolutorium Zarządowi Głównemu na wniosek Głównej Komisji Rewizyjnej.
3. Wybór członków Zarządu Głównego, członków Głównej Komisji Rewizyjnej i Głównego Sądu Koleżeńskiego spośród delegatów Zjazdu i założycieli reaktywowanego Związku.
4. Określenie głównych kierunków działalności Związku.
5. Podejmowanie uchwał o zmianie Statutu.
6. Uchwalenie regulaminu obrad Krajowego Zjazdu Delegatów.
7. Nadawanie godności członków honorowych Związku.
8. Podejmowanie innych uchwał, które wymagają decyzji Krajowego Zjazdu Delegatów.
5. Upamiętnianie losów zesłańców polskich i opieka nad ich grobami.
6. Przeciwstawianie się wszelkim przejawom totalitaryzmu, nietolerancji, będących zagrożeniem wolności człowieka i jego godności.
7. Współpracę z organizacjami o podobnych celach, również z tymi, które mają siedziby poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
8. Popularyzację i upowszechnianie wartości patriotycznych i obywatelskich oraz poszanowanie kultury, tradycji narodowych i ogólnoludzkich.
9. Prowadzenie działalności pożytku publicznego.
Materiał promocyjny został sfinansowany ze środków finansowych
pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „ZWIĄZEK SYBIRAKÓW ZARZĄD GŁÓWNY W WARSZAWIE” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi