Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera powstało w 1994 roku, z inicjatywy dr Krystyny Jałyńskiej-Kwiatkowskiej i opiekunów osób z chorobą Alzheimera. Jest trzecim, co do daty powstania, stowarzyszeniem alzheimerowskim w Polsce. Od 2004 roku jesteśmy organizacją pożytku publicznego.
Stowarzyszenie od 1999 roku prowadzi całodobowy specjalistyczny Dom Pomocy Społecznej w Ptaszkach. W 2010r. powstała filia w Kukawkach. Łącznie w naszych domach przebywa 50 mieszkańców. Domy są przeznaczone dla osób z chorobą Alzheimera i innymi chorobami otępiennymi oraz przewlekle psychicznie chorych, przyjmują pensjonariuszy z terenu całej Polski i wpisane są do rejestru domów pomocy społecznej prowadzonego przez Wojewodę Mazowieckiego. Oba domy zapewniają specjalistyczną opiekę i cieszą się dobrą opinią. Prowadzimy terapię zajęciową, rehabilitację, terapię psychologiczną. Pensjonariusze mieszkają w pokojach 2-3 osobowych z łazienkami, zapewniamy również domową kuchnię. W Domach znajdują się kaplice, a podopieczni otoczeni są opieką duszpasterską.
Celem Stowarzyszenia jest niesienie pomocy osobom z chorobą Alzheimera i zaburzeniami pokrewnymi oraz ich rodzinom i opiekunom.
Prowadzimy Dom Pomcy Dla osób z Chorobą Alzheimera w Ptaszkach i filię w Kukawkach. Dom w Ptaszkach to bardzo stara drewniana szkoła, przystosowywana w latach 1995-1999 na potrzeby prowadzenia domu opieki. Budynek jest w bardzo złym stanie. Wymaga kapitalnego remontu. Konieczna jest wymiana instalacji hydraulicznej, c.o. łącznie z piecami, wymiana podłóg (zapadają się), przebudowa węzłów sanitarnych, wymiana dachu.
Pilną potrzebą jest też zwiększenie ilości miejsc. Kolejka oczekujących na miejsce wydłuża się. Choroba Alzheimera rozpoznawana jest u coraz młodszych osób. Nie jest to już choroba tylko osób po 65 roku życia, ale coraz częściej diagnozowana jest u 40-50 latków. Choroba, o której jeszcze cały czas mało wiemy, na którą nie ma skutecznego lekarstwa, a ilość osób zmagających się z jej trudnym i wyniszczającym chorego i opiekuna przebiegiem przybywa w bardzo szybkim tempie.
Mieszkańcy naszych domów pochodzą z różnych stron Polski, ponieważ brak jest tego typu specjalistycznych. Przyjmujemy chorych z innych domów, kiedy kolejna faza choroby wymaga już całodobowej opieki, kiedy chory nie może samodzielnie funkcjonować, wykonywać nawet najprostszych czynności, poruszać się samodzielnie.
Obecnie w domu w Ptaszkach przebywa 26 osób. W nowym skrzydle zamieszka 33 osoby. Po modernizacji starej części (dostosowanie do obowiązujących standardów) razem będziemy mogli przyjąć 55 osób.
Zakończenie budowy nowego skrzydła pozwoli na uruchomienie dziennego domu pobytu dla chorych w I i II fazie choroby. Na terenie miasta i powiatu nie ma placówki świadczącej usługi dziennej opieki nad chorym z chorobą Alzheimera. Taka usługa jest konieczna, aby opiekun faktyczny mógł zadbać o własne zdrowie, załatwić niezbędne sprawy urzędowe, zwyczajnie „złapać oddech”.
Rozbudowę domu realizujemy etapami w miarę pozyskiwania środków. W roku 2017 stanęły mury. Obecnie jest to stan surowy zamknięty (dach, okna, drzwi zewnętrzne). Wybudowana i uruchomiona została oczyszczalnia ścieków.
Najpilniejsze do wykonania są instalacje: wodociągowa, sanitarna i centralnego ogrzewanie. Wartość kosztorysowa tego etapu to kwota 300.000 zł.
Stowarzyszenie prowadzi Dom Pomocy Społecznej dla Osób z Chorobą Alzheimera w Ptaszkach z filią w Kukawkach od 1999 roku. Od roku 2004 dom pomocy prowadzony jest w ramach umowy zawartej z Powiatem Siedleckim na realizację zadań w zakresie pomocy społecznej zgodnie z przepisami ustawy "o pomocy społecznej" z dnia 12 marca 2004 r. polegającej na świadczeniu usług socjalnych, mających na celu specjalistyczną opiekę nad osobami z chorobą Alzheimera i innymi zespołami otępiennymi, świadczeń leczniczo-rehabilitacyjnych, całodobowej opieki, wyżywienia, a także zaspokojenia potrzeb społecznych i religijnych.
W listopadzie 2013 roku zorganizowaliśmy bezpłatny pokaz filmu dokumentalnego na temat choroby Alzheimera pt. „Nie zapomnij mnie” Film autorstwa David Sieveking zwyciężył w 10 edycji PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL. Reżyser w unikalny sposób, nie bojąc się groteski i humoru, portretuje tym swoją matkę, która - jak miliony ludzi w Europie - zapada na chorobę Alzheimera i powoli zapomina o świecie, w którym żyje.
W 2014 roku realizowaliśmy projekt kampanii informacyjnej na rzecz integracji osób niepełnosprawnych i przeciwdziałaniu ich dyskryminacji pt. „Afirmacja godności człowieka niepełnosprawnego”. Projekt współfinansowany był ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. W skład projektu wchodziła akcja informacyjna pt. „Dlaczego dziadek sika do słoika?” zakończona ogólnopolską konferencją i Dniem Otwartym w Domu Pomocy Społecznej dla Osób z Chorobą Alzheimera w Ptaszkach.
W grudniu 2015 roku wraz z Fundacją Wygrajmy Zdrowie w ramach kampanii edukacyjnej Pacjenci Pacjentom w neurologii, zorganizowaliśmy dwa bezpłatne szkolenia pt. „Rola żywienia w chorobach neurologicznych z naciskiem na chorobę Alzheimera”. Zajęcia poprowadził dr hab. lek. med. Dariusz Włodarek kierownik Zakładu Dietetyki SGGW w Warszawie. Celem szkolenia było przekazanie wiedzy osobom zainteresowanym o sposobie i roli żywienia w chorobach neurologicznych.
W 2016 przeprowadziliśmy szkolenie na temat Choroby Alzheimera w Centrum Integracji Społecznej w Białej Podlaskiej. Centrum prowadzone jest przez Caritas Diecezji Siedleckiej.
Wiosną 2017 przeprowadziliśmy cykl szkoleń otwartych dla opiekunów i chorych na Alzheimera i inne otępienia pod hasłem: „Gdy w kręgosłupie łupie”, które poprowadziła fizjoterapeutka. Uczestnikom Zaprezentowała zestaw ćwiczeń na rozluźnienie kręgosłupa. Uczyła prawidłowej postawy ciała i ćwiczeń na odciążenie odcinka lędźwiowego.
W 2017 roku w klasach 2-4 przeprowadziliśmy akcję edukacyjną „Dlaczego babcia nie pamięta mego imienia?” w siedmiu szkołach miasta Siedlce i powiatu siedleckiego. Oddziaływaliśmy na dwóch płaszczyznach: teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej zawarta była prelekcja dostosowana do wieku dzieci. W części praktycznej zostały przeprowadzone warsztaty mające na celu uświadomienie jak bardzo choroba potrafi być uciążliwa w życiu. Uczniowie każdej z klas mieli okazję sprawdzić swoją pamięć za pomocą testów.
Dwa razy do roku organizowane są dni otwarte DPS, w formie pikników integracyjnych. W piknikach uczestniczą wielopokoleniowe rodziny w tym dzieci, młodzież ze środowiskowych domów samopomocy oraz dzieci z zaprzyjaźnionych szkół, oraz ośrodków wychowawczych, którzy są u nas wolontariuszami. W czasie pikników prowadzimy akcję uświadamiającą o chorobie Alzheimera zarówno dorosłych jak i dzieci. Dzieci i dorosłych włączamy do opieki nad chorymi podczas pikniku.
Obecnie prowadzimy projekt "Alzheimer! Jak żyć?" skierowany do rodzin opiekujących sie chorymi na alzheimera. Oferujemy indywidualne wsparcie: pielęgniarki, terapeuty zajęciowego, rehabilitanta. Poza tym prowadzimy cykl wykładów informacyjno-edukacyjnych na temat chorób otępiennych, a także punkt konslultacyjny dla osób potrzebujących wsparcia.
Cyklicznie bierzemy udział w lokalnych imprezach kulturalnych takich jak np. dożynki, festyny, na których uczestnikom udzielamy informacji o chorobie i robimy badanie pamięci świeżej.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi