Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Stowarzyszenie Agape powstało w 1993 r. z inicjatywy osób, które postanowiły pośpieszyć z pomocą osobom ubogim i bezdomnym. Misją naszej organizacji jest budzenie ludzi umarłych dla społeczeństwa do nowego życia.
Stowarzyszenie prowadzi streetworking, schroniska dla bezdomnych, promuje wolontariat i wspiera osoby ubogie w przezwyciężeniu sytuacji kryzysowych.
Dziennie z pomocy Stowarzyszenia "Agape" korzysta blisko 250 osób będących w kryzysie bezdomności i osoby ubogie.
Zostaną wykonane remonty schronisk dla bezdomnych oraz osoby ubogie i bezdomne zostaną wsparte pomocą materialną mającą na celu wyjście tych osób z bezdomności.
Stowarzyszenie stawia sobie za cel "Budzenie ludzi umarłych dla społeczeństwa do nowego życia".
Prowadzone działania
Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Agape” od 25 lat prowadzi działalność na rzecz osób bezdomnych i wykluczonych na terenie woj. śląskiego. W tym celu utworzyło blisko 200 miejsc tymczasowego schronienia w schroniskach dla bezdomnych w Lubojence i Mariance Rędzińskiej oraz prowadzi streetworking w środowisku osób bezdomnych przebywających w przestrzeni publicznej na terenie miasta Częstochowy. Osoby bezdomne uzyskują wszechstronną pomoc w formie materialnej oraz usług aktywizacyjnych ukierunkowanych na wzmacnianie aktywności społecznej, wyjście z bezdomności i uzyskanie samodzielności życiowej.
Od 2004 r. przy Stowarzyszeniu Wzajemnej Pomocy "Agape" prowadzi Centrum Wolontariatu. W sposób szczególny młode osoby korzystają ze wsparcia w podjęciu wolontariatu i biorą udział w oferowanych szkoleniach organizowanych dla wolontariuszy.
Centrum wolontriatu od 2006 r. organizuje dla wszystkich częstochowskich wolontariuszy Gale Wolontariatu podczas których najaktywniejsi wolontariusze są nagradzani statuetką Wolontariusza Roku.
Streetwoking
Ważną rolę w działalności Stowarzyszenia odgrywa streetwoking. Każdego dnia streetwokerzy Agape docierają do osób bezdomnych przebywających na ulicy z pomocą.
Streetworking to docieranie odpowiednio przygotowanych merytorycznie pracowników, zwanych streetworkerami, do pozainstytucjonalnych (niemieszkalnych) środowisk przebywania osób bezdomnych takich, jak pustostany, przestrzenie pod mostami, strychy, piwnice, parki, dworce, altany działkowe, wiaty śmietnikowe itp. oraz bezpośredni kontakt z osobami w kryzysie bezdomności w tych miejscach. Streetworkerzy wypracowują ze swoimi klientami plan pomocy oparty na współpracy obu stron, w ich własnym tempie i na ich własnych zasobach.
Głównym celem streetworkingu jest zmniejszenie wykluczenia społecznego i izolacji osób przebywających w środowiskach niemieszkalnych, a przez to polepszenie jakości ich życia.
Pozostałe cele, to:
- zmniejszenie poziomu bezdomności pozaschroniskowej
- zwiększenie bezpieczeństwa poprzez częsty monitoring miejsc niemieszkalnych
- pośredniczenie pomiędzy osobami doświadczającymi bezdomności a instytucjami pomocowymi
- tworzenie sieci wsparcia
- minimalizowanie strat
- aktywizacja społeczności lokalnej na rzecz bezdomnych.
Codziennie od poniedziałku do piątku zespół streetworkerów Fundacji Świętego Barnaby (lider patrolu) oraz SWP Agape (asystent i koordynator) dociera do miejsc niemieszkalnych na terenie całej Częstochowy, regularnie monitorując sytuację osób tam przebywających. Na podstawie przeprowadzonej diagnozy, zespół układa wspólnie z osobami w kryzysie bezdomności plan pomocy, dążący do usamodzielnienia pod kątem mieszkaniowym. Dzieje się to często poprzez pośredniczenie w znalezieniu zatrudnienia lub pomoc w uzyskaniu innego źródła dochodu (np. zasiłek stały), a następnie wspólnym poszukiwaniu mieszkania.
Jeśli na daną chwilę nie jest to możliwe do osiągnięcia, streetworker pośredniczy w uzyskaniu schronienia poprzez skontaktowanie z Sekcją ds. Przeciwdziałania Bezdomności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a następnie towarzyszy osobom do miejsc noclegowych.
Streetworkerzy oferują pomoc w dotarciu do ośrodków terapii uzależnień, przychodni lekarskich i szpitali; towarzyszą do jadłodajni oraz punktów wydawania żywności. Zespół udziela informacji na temat możliwości pomocowych na terenie miasta oraz motywuje w kierunku zmiany aktualnej sytuacji; pośredniczy w kontakcie z siecią instytucji i organizacji zajmującymi się pomocą osobom doświadczającym bezdomności w Częstochowie. W sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia, streetworkerzy interweniują, udzielając pierwszej pomocy i/lub wzywają pogotowie ratunkowe.
Jeśli nie jest możliwe podjęcie jakichkolwiek działań pomocowych, pomagacze stosują redukcję szkód (minimalizowanie strat), aby choć trochę wpłynąć na poprawę jakości życia osób przebywających w miejscach niemieszkalnych. Zespół prowadzi regularną dokumentację w postaci raportów, sprawozdań oraz comiesięcznej diagnozy stanu bezdomności pozaschroniskowej; aktualizuje prowadzoną przez siebie elektroniczną mapę bezdomności oraz uczestniczy w spotkaniach Partnerstwa Lokalnego na rzecz osób bezdomnych w Częstochowie.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy "Agape"” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi