Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Od ponad 20 lat nasza organizacja działa na rzecz dzieci, młodzieży i ich rodzin, które znajdują się w trudnej sytuacji rodzinnej, wychowawczej, społecznej, materialnej. Pracujemy metodą streetworkingu, co oznacza że docieramy do podopiecznych tam gdzie najczęściej spędzają czas wolny, często poza kontrolą dorosłych. Wiedząc że mają oni trudności w korzystaniu z oferty stacjonarnych placówek wsparcia dziennego proponujemy im alternatywę - grupy uliczne i podwórkowe oraz opiekę wykwalifikowanych streetworkerów pedagogów ulicznych. Organizacja czasu pozaszkolnego czyli sport, rekreacja, sztuka, zabawa, nauka, projekty mlodzieżowe - dla tych grup to jedno z głównych działań pedagogów, a celem jest przede wszystkim przeciwdziałanie marginalizacji i wykluczeniu społecznemu dzieci i nastolatków, profilaktyka alkoholowa i narkotykowa oraz ograniczenia zachowań ryzykownych. Grupy takie działają na warszawskiej Pradze oraz Woli przez cały rok. W okresie od kwietnia do września na praskich podwórkach realizujemy również program animacji z użyciem Szkoły Ruchomej, który zabezpiecza konstruktywnie czas wolny dzieci na ich podwórkach. Włączając społeczność lokalną animatorzy organizują pikniki, podwórkowe przedstawenia, konkursy, udzielają porad, przekazują informacje dla mieszkańców o ofercie dzielnicy i miasta w zakresie opieki i wsparcia dziecka i rodziny.
Jesteśmy organizacją pracującą metodą streetworkingu z praskimi i wolskimi dziećmi. Nasi podopieczni pochodzą z rodzin doświadczających różnych trudności i problemów rodzinnych, wychowawczych i opiekuńczych, przez co mają mniej mozliwości rozwoju i gorszy start w dorosłe życie. Większość czasu wolnego spędzają na ulicach i podwórkach swoich osiedli. Zagrożeni są demoralizacją, przestępczością i uzależnieniami.
Naszym zadaniem jako streetworkerów jest dotrzeć do nich w ich środowisku, zaprosić do zabawy, zaprzyjaźnić się i zbudowac relację opartą na szacunku i zasadach wspólnego bycia. Zabieramy ich poza dzielnicę, spotykamy z ciekawymi osobami, odwiedzamy ciekawe miejsca i instytucje "od kuchni", wyjeżdzamy poza miasto. Co roku środki z 1% przekazujemy na dofinansowanie takich własnie działań - wstępów do ciekawych miejsc, opłacenia warsztatów i zajęć tematycznych, zakupu posiłków dla dzieci podczas zajęć, sfinasowania weekendowych wypadów za miasto, organizacji bliższych i dalszych wyjazdów wakacyjnych.
Jesteśmy pedagogami którzy wychowują ulicę!
Stowarzyszenie GPAS Praga Północ jest jedną z pierwszych organizacji pozarządowych, zawiązaną przez ludzi dostrzegających niewystarczalność rozwiązań systemowych w zakresie pomocy dzieciom ze środowisk wykluczonych i marginalizowanych społecznie. Zainicjowane na Pradze w latach 90' tych przez pedagogów francuskich działania środowiskowe, doprowadziły do wypracowania metody skutecznej pomocy dzieciom, które z racji skali swych specyficznych potrzeb i marginalizacji są wykluczane z placówek opieki pozaszkolnej.
Charakterystycznym elementem tej metody jest praca poza lokalem, bezpośrednio na ulicy, podwórku, bramie, klatce schodowej oraz w przestrzeni społecznej miasta. Daje nam, to możliwość docierania i kontaktu z tymi dziećmi, które potrzebują opieki dobrego dorosłego oraz czasem również pomocy. Dzieci te, poprzez zaniedbania wychowawcze oraz konieczność spędzania czasu na ulicach, mają na koncie wykroczenia, czasem przestępstwa, piją alkohol, eksperymentują z narkotykami i narażone są na umieszczenie w placówkach wychowawczych i poprawczych. Z naszego dwudziestoletniego doświadczenia, wiemy że dla tych dzieci istnieje alternatywa - najlepiej jest włączać je do obiegu społecznego. Staramy się aby nas zaakceptowali, by potem byli w stanie przyjąć oferowaną pomoc i się zmienić.
Nasza praca to przede wszystkim osobiste zaangażowanie, wypracowanie dobrej, partnerskiej relacji z dzieckiem, bez czego żadne elementy stosowanej metodologii nie będą działać. Zajęcia z nimi prowadzimy w otwartej przestrzeni miasta, najczęściej poza dzielnicą w której mieszkają, zabierając ich w malutkich 5-7 osobowych grupkach. Dzięki temu dzieci te mogą zreintegrować się ze społeczeństwem - poznać nieznaną im wcześniej rzeczywistość, która dla większości z nas jest codziennością. Realizujemy z nimi też przeróżne projekty artystyczne, społeczno-kulturalne i sportowe w których mogą zaistnieć od nieznanej im dotychczas strony, osiągnąć sukces i podnieść zdegradowane poczucie własnej wartości. Okazuję się, że dzieci i młodzież ta, rzekomo tak niechętna podejmowaniu wysiłków, jest w stanie zrealizować film, fotografie, muzykę na poziomie którego nie powstydziliby się studenci wydziałów artystycznych.
Współpracujemy z ich rodzicami, pedagogami szkolnymi, sądami i instytucjami pomocowymi, poprzez co możemy im skutecznie pomagać i sprawić, że część z nich nie zostanie na ulicy, nie trafi do poprawczaków, ośrodków dla uzależnionych, a w przyszłości więzień.
Celem GPAS Praga-Północ jest prowadzenie pedagogiki ulicy na Pradze - Północ z korzyścią dla dzieci ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym, pozostawionych samym sobie poprzez organizowanie im czasu wolnego w sposób sprzyjający poprawie ich stanu zdrowia, wyżywienia, obrazu samego siebie i wizerunku społecznego. Ponadto Stowarzyszenie prowadzi działalność w celu propagowania idei „pracy ulicznej” oraz pedagogiki środowiskowej w Polsce i na świecie.
Cele Stowarzyszenia GPAS Praga - Północ realizowane są poprzez:
a) prowadzenie działań wychowawczych polegających na bezpośrednich kontaktach z dziećmi oraz ich rodzinami w środowisku, sprzyjających ich resocjalizacji i reintegracji społecznej;
b) tworzenie i realizację dziecięcych projektów sprzyjających kreowaniu postaw prospołecznych i obywatelskich;
c) prowadzenie działań z zakresu profilaktyki uzależnień, resocjalizacji, w dziedzinie kultury, sztuki, sportu i rekreacji oraz edukacji.
d) współdziałanie z instytucjami administracji państwowej oraz organizacjami społecznymi z kraju i zagranicy.
Materiał promocyjny został sfinansowany ze środków finansowych
pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Stowarzyszenie GPAS” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi