Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Nasza działalność polega na niesieniu pomocy dzieciom i osobom dorosłym. Tworzymy przyjazne warunki rozwoju dla tych, którym dysfunkcje wzroku znacznie ograniczają poznawanie świata. Przełamujemy bariery w edukacji, leczeniu i rehabilitacji.
Świadomie pomagamy tym, którzy tego najbardziej potrzebują. Pomagamy osobom niewidomym i niedowidzącym ze sprzężoną niepełnosprawnością z terenu województwa śląskiego.
Celem Fundacji jest organizowanie pomocy materialnej i rehabilitacyjnej dla osób z dysfunkcją narządu wzroku lub osób z niepełnosprawnością sprzężoną, w szczególności poprzez następujące formy działania:
- inicjowanie i pozyskiwanie pomocy finansowej i rzeczowej na rzecz Fundacji,
- przekazywanie swoich zysków na potrzeby niewidomych,
- prowadzenie działalności szkoleniowej i tworzenie stanowisk pracy dla niewidomych,
- działania wspomagające organizację rynku pracy dla osób z dysfunkcją narządu wzoru lub z niepełnosprawnością sprzężoną,
- działania na rzecz społeczności lokalnej,
- prowadzenie, organizowanie oraz wspieranie badań naukowych,
- organizowanie pomocy dla otoczenia osób z dysfunkcją narządu wzroku oraz ze sprzężoną niepełnosprawnością,
- organizowanie pomocy dla dzieci, osób dorosłych, w tym osób starszych.
Misją Regionalnej Fundacji Pomocy Niewidomym jest niesienie szeroko pojętej pomocy osobom niewidomym i niedowidzącym ze sprzężoną niepełnosprawnością z terenu województwa śląskiego.
Fundacja zajmuje się głównie dwoma obszarami problemowymi:
Obszar I - Pomoc finansowa i organizacyjna w leczeniu narządu wzroku u małych dzieci i młodzieży (prowadzenie subkont służących do zbierania środków finansowych na indywidualne leczenie).
Obszar II - Specjalistyczny system opieki nad osobami niewidomymi, niedowidzącymi ze sprzężonym kalectwem.
W ramach II obszaru dotychczas uruchomione zostały:
- Specjalistyczny Punkt Wczesnej Rewalidacji (dla dzieci od 0 do 7 lat)
- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej (dla dzieci od 0 do 7 lat)
- Warsztaty Terapii Zajęciowej (dla osób od 16 do 65 roku życia)
- Zakład Aktywności Zawodowej
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ziemięcicach.
Prowadzimy oddziały Specjalistycznego Punktu Wczesnej Rewalidacji w Chorzowie, Bielsku-Białej, Rybniku, Czerwionce-Leszczynach, Częstochowie i Zawierciu. W tych ośrodkach zajmujemy się podopiecznymi ze sprzężoną niepełnosprawnością. Realizujemy kompleksową diagnozę rozwoju psychoruchowego i kompleksową stymulację rozwoju ruchowego w zakresie: rehabilitacja wzroku, rehabilitacja ruchowa, kształtowanie umiejętności poznawczych, usprawnianie manipulacji i małej motoryki, usprawnienie wielozmysłowe, usprawnienie samoobsługi, autoorientacja, orientacja w przestrzenni, wprowadzenie do zabawy, komunikacja i terapia mowy, kształtowanie postaw społecznych, niwelowanie zaburzeń zachowania.
Do dyspozycji naszych podopiecznych pozostaje wielu specjalistów z różnorodnych dziedzin: psycholog kliniczny, instruktor widzenia, pedagog specjalny, pedagog logopeda, tyflopedagog, tyflopsycholog, surdopedagog, specjalista wczesnej interwencji, rehabilitant ruchowy, fizjoterapeuta, muzykoterapeuta, lekarz okulista, lekarz neurolog, specjalista rehabilitacji ruchowej, lekarz ortopeda, pracownik socjalny, hipoterapeuta, neurologopeda, logopeda, psycholog, socjolog, pedagog, instruktor pisma punktowego, instruktor orientacji przestrzennej, instruktor terapii zajęciowej.
Specjalistyczny Punkt Wczesnej Rewalidacji organizuje: wizyty domowe zespołu specjalistów, terapię stacjonarna, grupę dzienną, warsztaty dla rodzin dzieci na terenie placówki oraz szkolenia indywidualne dla rodziców dzieci.
1 września 2016 roku rozpoczął działalność Regionalny Ośrodek Pomocy Niewidomym i Niedowidzącym w Ziemięcicach.
Ośrodek wzorowany jest na rozwiązaniu niemieckiej Fundacji Instytutu Niewidomych w Würzburgu. Specyfiką Ośrodka jest podział budynku na moduły, każdy przeznaczony dla poziomu edukacji - określonej grupy wiekowej i dostosowany do jej rozwoju. W ramach inwestycji wybudowana została szkoła z pionem terapeutycznym wraz z niezbędną infrastrukturą (media, parkingi, drogi wewnętrzne). Obiekt został tak zaprojektowany aby w przyszłości możliwa była jego rozbudowa pozwalająca poszerzyć zakres oraz liczbę osób korzystających z Ośrodka.
Ośrodek składa się z dwóch części: tzw. segment główny, który obejmuje pomieszczenia szkoły podstawowej oraz gimnazjum a także pion terapeutyczny, część administracyjną i część techniczno-gospodarczą oraz internat. Budynki są w całości dostępne dla osób niepełnosprawnych, w szczególności poruszających się na wózkach inwalidzkich. Wszystkie sanitariaty przy salach zajęć, pokojach oraz sanitariaty ogólnodostępne są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Charakter i zasady działania Ośrodka opierają się na wzorcach podobnego obiektu funkcjonującego w niemieckiej miejscowości Regensburg (Ratysbona). Wokół Ośrodka powstanie także park, boiska sportowe oraz tereny rekreacyjne. Wszystko po to, by objąć dzieci niewidome i niedowidzące z dodatkowymi dysfunkcjami stałą, kompleksową pomocą i towarzyszyć im na każdym etapie rozwoju fizycznego oraz emocjonalnego.
Dla wszystkich dzieci dostępne są: pomieszczenia do terapii wzroku (gabinet rehabilitacji wzroku), do terapii indywidualnej, pomieszczenie jadalne (po zakończeniu zajęć), świetlica, gabinet psychologa, logopedy, gabinet lekarski - pierwszej pomocy, sala wielofunkcyjna ( rehabilitacji ruchowej, sala komputerowa, muzykoterapii, terapii SI)
Uczniami mogą być dzieci i młodzież w wieku od 6 do 24 lat: dzieci z dysfunkcją układu wzrokowego, dzieci oraz młodzież niewidoma i słabowidząca ze sprzężoną niepełnosprawnością: niepełnosprawność ruchowa, upośledzenie umysłowe od stopnia lekkiego do głębokiego, wady słuchu, przewlekłe choroby, zespoły neurologiczne, zaburzenia zachowania.
Fundacja prowadzi również Zakład Leczniczy (ZL) „Leczenie i Rehabilitacja” (wcześniej PPL). Placówka powstała w 2001 roku i rozpoczęła działalność w ramach kontraktu ze Śląską Kasą Chorych. Obecnie jako Ośrodek Rehabilitacyjny świadczy następujące usługi w zakresie rehabilitacji leczniczej dla dzieci niewidomych i słabo widzących w wieku od 0 do 7 roku życia:
W styczniu 2016 roku rozpoczęła działalność Niepubliczna Specjalistyczna Poradni Psychologiczno-Pedagogiczna Regionalnej Fundacji Pomocy Niewidomym w Chorzowie.
Aktualnie trwają zapisy na bezpłatne zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju (WWR) dla dzieci, które posiadają opinię o potrzebie wczesnego wspomagania.
W ramach WWR dzieci będą mogły skorzystać m.in. z zajęć:
Pomoc ta oferowana jest dzieciom z niepełnosprawnością (stwierdzonymi deficytami) od urodzenia do chwili podjęcia nauki w szkole w wymiarze od 4 do 8 godzin w miesiącu (w zależności od potrzeb psychofizycznych dziecka).
Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Regionalnej Fundacji Pomocy Niewidomym prowadzone są z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących ze sprzężoną niepełnosprawnością powyżej 16 roku życia, posiadających orzeczenie Powiatowego Centrum ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności, zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności i zakwalifikowane do rehabilitacji w formie terapii zajęciowej.
Zapraszamy na stronę sklepu internetowego oraz stronę spółki, obejmującej warsztaty w Chorzowie oraz Czerwionce-Leszczynach: www.wtzsklep.rfpn.org, www.wtzspolka.pl
Warsztat Terapii Zajęciowej jest placówką dzienną. Zajęcia terapeutyczne prowadzone są od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00.
Głównym celem działalności Zakładu Aktywności Zawodowej mieszczącego się przy ulicy Dąbrowskiego 55 w Chorzowie, jest zatrudnianie oraz kompleksowa rehabilitacja zawodowa, społeczna i lecznicza osób niepełnosprawnych – pracowników Zakładu. Kadra obsługowo - rehabilitacyjna zatrudniona w Zakładzie ma także za zadanie przygotowanie niepełnosprawnych pracowników do odnalezienia się w otwartym środowisku pracowniczym, a także ich wsparcie w realizacji pełnego, niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia w miarę ich indywidualnych możliwości.
ZAZ poprzez prowadzenie szeregu działań nakierowanych na poprawianie funkcjonowania tych osób, realizowanych poprzez wielokierunkową działalność gospodarczą sprzyja włączeniu społecznemu osób niepełnosprawnych, a także poszerza świadomość społeczeństwa na potrzeby osób niepełnosprawnych. Swoją aktywnością Zakład wpływa na rzecz rozwoju regionalnego rynku pracy i przeciwdziałania bezrobociu osób niepełnosprawnych i tym samym w sposób pozytywny wpływać będzie na politykę społeczną i ekonomiczną regionu.
Do zadań gospodarczych realizowanych przez Zakład należy prowadzenie działalności o charakterze produkcyjno – usługowym w zakresie m.in. montażu kostek ceramicznych, elektrycznych i oświetleniowych oraz elementów towarzyszących (prace monterskie), usług sprzątających, administracyjno - biurowych oraz informatycznych. Zakąłd posiada również dział gastronomiczny, który wykonuje na zlecenie nadruk dowolnej grafiki na gotowym produkcie spożywczym. Obecnie zatrudniamy 22 niepełnosprawnych pracowników z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności zapewniając im stanowiska pracy dostosowane do ich indywidualnych potrzeb i możliwości.
Niepełnosprawność nie zawsze musi oznaczać jednoznaczne wycofanie się z życia zawodowego i społecznego. Wierzymy w to, że najbliższej perspektywie udam Nam się pokazać, że niepełnosprawni pracownicy mogą wykonywać swoją pracę na równi z osobami pełnosprawnymi, jeśli tylko stworzy im się ku temu odpowiednie warunki.
https://www.facebook.com/zazchorzow/?ref=br_rs
Materiał promocyjny został sfinansowany ze środków finansowych
pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Regionalna Fundacja Pomocy Niewidomym” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi