Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie – to przede wszystkim ludzie pełni pasji, empatii, bezgranicznie oddani choremu jak i jego rodzinie. Pracują tu lekarze specjaliści z dziedzin onkologii, medycyny paliatywnej, anestezjologii, chirurgii, pulmunologii, internistyki, laryngologii.
STACJONARNA OPIEKA HOSPICYJNA to miejsce, w którym pacjent ma zapewnioną całodobową opiekę i profesjonalne leczenie. Dba o to wykwalifikowany zespół opieki paliatywnej: lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci i opiekunowie medyczni. Pacjenci i ich rodziny mogą również liczyć na pomoc duchową oraz wsparcie ze strony psychologa.
Pacjentom oddziału stacjonarnego zapewniamy możliwość całodobowego towarzyszenia przez osoby najbliższe.
W warunkach stacjonarnych ma zastosowanie również opieka wyręczająca, która polega na przyjęciu do hospicjum pacjentów, którzy nie znajdują się na stałe pod opieką udzielaną w warunkach stacjonarnych, na okres nie dłuższy niż 10 dni.
HOSPICJUM DOMOWE oferuje opiekę o charakterze ciągłym w domu pacjenta. Lekarz odwiedza chorego, co najmniej 2 razy w miesiącu, pielęgniarki spotykają się z chorym 2 razy w tygodniu. W razie potrzeby wizyty odbywają się częściej.
Pielęgniarki wykonują zabiegi medyczne, uczą rodzinę pielęgnacji chorego, profilaktyki przeciwodleżynowej, doradzają rodzinie w rozwiązywaniu problemów pielęgnacyjnych, wyjaśniają sposób przygotowywania i podawania leków.
Opieka Hospicjum domowego nie ogranicza dostępu chorego do świadczeń lekarza rodzinnego, pielęgniarki środowiskowej, pogotowia ratunkowego i pomocy doraźnej, a także pomocy specjalistycznej w uzasadnionych sytuacjach.
W PORADNI MEDYCYNY PALIATYWNEJ leczeni są pacjenci wymagający leczenia objawowego (przeciwbólowego, z dusznością, wymiotami, lękiem, w trakcie leczenia terapią paliatywną oraz pacjenci zdyskwalifikowani z leczenia przyczynowego w chorobie nowotworowej).
Ta forma pomocy udzielana jest w przypadku gdy ogólny stan zdrowia chorego jest stabilny i umożliwia mu samodzielne (lub z pomocą opiekuna) przybycie do poradni.
Rejestracja w Poradni Medycyny Paliatywnej uprawnia również do wizyt domowych u chorych, których stan uniemożliwia samodzielne przybycie na konsultację/poradę.
W ramach udzielanych porad zapewniana jest opieka lekarza specjalisty medycyny paliatywnej, pielęgniarki – specjalistki pielęgniarstwa paliatywnego, psychologa, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.
PSYCHOLOG dostępny jest dla pacjentów, ich rodzin i bliskich zarówno w hospicjum stacjonarnym, domowym i Poradni Medycyny Paliatywnej.
Pomoc psychologiczna dla pacjenta i rodziny chorego obejmuje m.in.
szeroko rozumianą psychoedukację – rozmowy o chorobie oraz jej wpływu na samopoczucie psychiczne i emocje chorego,
nauka dbania o siebie w sytuacji nadmiernego skupiania się na chorym i zapominania o własnych potrzebach,
nauka konstruktywnych metod komunikacji z pacjentem i pozostałą rodziną,
tłumaczenie objawów choroby wskazujących na pogorszenie stanu zdrowia,
wysłuchiwanie trudnych emocji w trakcie choroby osoby bliskiej,
towarzyszenie w chwili agonii najbliższej osoby.
OPIEKA DUCHOWA
Nie ważne, jakiego wyznania jesteś – dla nas liczy się człowiek.
Hospicjum ma korzenie katolickie, dlatego opiekę duchową dla osób wyznania katolickiego zapewniają księża z Parafii św. Wojciecha w Koszalinie.
Nie stanowi dla nas żadnego problemu zaproszenie przewodnika duchowego innego wyznania, gdyż opieka duchowa jest ważnym aspektem opieki hospicyjnej.
Kwestia wiary jest indywidualną sprawą każdego człowieka dlatego akceptujemy wszystkie wybory chorych będących pod naszą opieką.
Kontrakt podpisany z NFZ zaspokaja tylko część tych potrzeb. Brakujące fundusze Hospicjum musi zdobyć we własnym zakresie, dlatego też zwracamy się z prośbą o pomoc w postaci przekazania 1,5% swojego podatku dochodowego.