Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków jest organizacją, której celem jest ochrona dziko zyjących ptaków i ich siedlisk. OTOP realizuje swoją misję przez edukację społeczeństwa, zbieranie i analizowanie danych naukowych, dotyczących krajowej awifauny, opracowywanie i wdrażanie planów działań ochronnych, działania prawne sprzyjające ochronie ptaków i ich siedlisk.
Środki z 1% przeznaczymy na ochronę wodniczki Acrocephalus paludicola, która jest najrzadszym i zarazem jedynym globalnie zagrożonym gatunkiem z rzędu wróblowych (status wg IUCN – narażony), występującym w kontynentalnej części Europy. Wodniczka jest gatunkiem, za który Polska ponosi wyjątkową odpowiedzialność, ponieważ około 25 procent całej światowej populacji żyje właśnie tu. W przeszłości była szeroko rozprzestrzeniona i liczna, obecnie zniknęła z większości swojego dawnego zasięgu występowania. Jest to związane z zanikiem wyjątkowych siedlisk, w których występowała: torfowisk niskich oraz podmokłych łąk. Jej światowa populacja liczy jedynie 10.200-13.800 śpiewających samców.
Głównym powodem zmniejszenia populacji była utrata i degradacja siedlisk. Ich utrzymanie jest obecnie zależne od sposobu zagospodarowania przez człowieka, a będąc gatunkiem podatnym na zmiany w tradycyjnych metodach użytkowania ziemi, wodniczka jest uzależniona od prowadzenia działań ochronnych, zarówno w przypadku wyraźnie odmiennej genetycznie populacji na pograniczu polsko-niemieckim (pomorskiej), jak i większej, występującej w północno-wschodniej Polsce (rejon biebrzański).Wodniczka jest wymieniona w Załączniku 1 Dyrektywy Ptasiej Unii Europejskiej oraz jako gatunek priorytetowy do ochrony i finansowania ze środków funduszu LIFE. Większość krajów, na terenie których występuje, podpisało w 2003 roku porozumienie o ochronie tego gatunku, w ramach Konwencji Bońskiej (Konwencja o ochronie gatunków wędrownych dzikich zwierząt), zobowiązując się do wdrożenia Międzynarodowego Planu Działań na rzecz wodniczki.
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) to założona w 1991 r. organizacja pozarządowa o statusie pożytku publicznego. Zajmujemy się ochroną dzikich ptaków i miejsc, w których one żyją. Powadzimy działania z dziedziny monitoringu, czynnej ochrony przyrody, kształtowania polityk mających wpływ na środowisko oraz edukacji. Wspiera nas rzesza kilku tysięcy członków i wolontariuszy.
Naszym celem jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń.
Jesteśmy jedną z największych organizacji chroniących przyrodę w Polsce i polskim partnerem światowej federacji towarzystw ochrony ptaków – BirdLife International. Współpracujemy z polskimi i zagranicznymi autorytetami i organizacjami pozarządowymi.
Skupiamy się na priorytetowych gatunkach, siedliskach i ostojach. Zachęcamy do włączenia się w nasze działania i aktywnego wspierania Towarzystwa poprzez wolontariat i udzielanie wsparcia finansowego.
Chronimy
Opiekujemy się społecznymi rezerwatami przyrody, na terenie których prowadzimy koszenie i wypas, pozwalające na utrzymanie we właściwym stanie półnaturalnych siedlisk cennych gatunków ptaków. Jednym z takich gatunków jest wodniczka – najrzadszy ptak wróblowy kontynentalnej Europy, którego polską populację udało się zachować dzięki staraniom OTOP. Realizujemy projekty mające na celu ochronę rzadkich i zagrożonych gatunków ptaków i ich siedlisk na terenie całej Polski.
Monitorujemy
Wyznaczamy ostoje ptaków – obszary, w których występują najcenniejsze skupiska ptaków. Przy udziale około 1500 obserwatorów prowadzimy stały monitoring 164 gatunków ptaków lęgowych i 33 gatunków ptaków zimujących i przelotnych (Monitoring Ptaków Polski). Dzięki systematycznym badaniom wiemy, w jakim stanie znajdują się populacje ptaków na terenie całej Polski i możemy wskazywać gatunki oraz obszary najpilniej wymagające podjęcia działań ochronnych.
Edukujemy
Wydajemy kwartalnik „Ptaki”, w którym informujemy o najciekawszych i najważniejszych aspektach ornitologii. Organizujemy cykliczne akcje edukacyjne, takie jak Zimowe Ptakoliczenie i Europejskie Dni Ptaków. Szkolimy nauczycieli, uczymy najmłodszych, tworzymy materiały edukacyjne. Wszystko po to, by zwracać uwagę na ptaki, które żyją wokół nas i by wiedza o nich i ich potrzebach była szeroko dostępna. Stworzyliśmy stronę dedykowaną najmłodszym miłośnikom ptaków: ww.otopjunior.org.pl. Wspieramy wolontariuszy, pracujących na rzecz OTOP, poprzez szkolenia, konsultacje merytoryczne i materiały im dedykowane.
Pilnujemy
Kształtujemy polityki mające wpływ na środowisko naturalne w Polsce i Europie. Zabiegamy o to, by rolnictwo było bardziej przyjazne przyrodzie. Podejmujemy działania na rzecz wzmacniania i przestrzegania dyrektyw ptasiej i siedliskowej. Zapobiegamy inwestycjom szczególnie szkodliwym dla przyrody oraz proponujemy rozwiązania alternatywne, najmniej szkodzące środowisku. Interweniujemy, gdy wymaga tego dobro naszego dziedzictwa przyrodniczego.
W ramach światowej federacji organizacji chroniących ptaki, BirdLife International, współpracujemy z wieloma osobami i organizacjami zarówno w Polsce, jak i za granicą. W celu zwiększenia efektywności działania zbieramy fundusze na realizację nowych projektów ochrony przyrody. Zachęcamy do aktywnego wspierania Towarzystwa (naszej misji i celów) poprzez wolontariat i udzielanie wsparcia finansowego.
Skontaktuj się z OTOP
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
ul. Odrowąża 24, 05-270 Marki
tel. +48 22 761 82 05
biuro@otop.org.pl
Odwiedź naszą stronę i dowiedz się więcej o tym, jak działamy
www.otop.org.pl
Wesprzyj nasze działania – razem możemy więcej!
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi