Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Polski Związek Głuchych Oddział Mazowiecki prowadzi dwa Specjalistyczne Ośrodki Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu, dwa Ośrodki Rehabilitacji i Wsparcia Społecznego Niesłyszących oraz dwie świetlice środowiskowe.
Działania w Ośrodkach Rehabilitacji i Wsparcia Społecznego Niesłyszących:
– usługi indywidualne – udzielanie osobom niesłyszącym pomocy;
– w załatwianiu spraw codziennych, socjalnych, rodzinnych, zawodowych, wychowawczych, urzędowych;
– zajęcia grupowe – praca informacyjna, kulturalno-oświatowa, zajęcia rozwojowe w kołach zainteresowań, nauka języka polskiego;
– pomoc online, przy użyciu komunikatora Skype – umożliwia nam to dotarcie do osób z małych miejscowości i wsi, które nie mają dostępu do profesjonalnych tłumaczy języka migowego.
Rodzaje działań w Specjalistycznych Ośrodkach Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu:
– kompleksowa rehabilitacja słuchu i mowy, usprawnianie wieloprofilowe dzieci;
– diagnoza słuchu (audiometria tonalna, impedancja), komputerowy dobór zaopatrzenia wspomagającego słyszenie dla dzieci i dorosłych;
– praca z rodzicami dzieci nad umiejętnością rehabilitowania swojego dziecka,
– pomoc w akceptacji niepełnosprawności i rozumieniu istoty rehabilitacji;
– praca z nauczycielami dzieci nad zrozumieniem specyfiki funkcjonowania dziecka niesłyszącego w środowisku słyszących.
Również realizujemy różnorodne projekty edukacyjne i integracyjne skierowane do osób niesłyszących i słyszących.
Osoby głuche posługujące się polskim językiem migowym (PJM) na codzień spotykają się z ogromnymi trudnosciami w funkcjonowaniu: wszechobecny brak dostępnych tłumaczy PJM oraz niska świadomość w społeczeństwie nt. ich potrzeb przyczynia się do tego, że są oni praktycznie wykluczeni z wielu sfer życia społecznego. Większość z nich ma słabą znajomość języka polskiego, gdyż jest on językiem niedostepnym dla nich od urodzenia. Brak udogodnień oraz świadomości społecznej przyczynia się do tego, że potrzebują oni asysty osoby (np. członka rodziny) nawet w prozaicznych sytuacjach, jak wizyta u lekarza czy chociażby załatwienie spraw przez telefon. Oferujemy nie tylko wsparcie tłumaczy, ale także zajęcia podnoszące znajomość języka polskiego w formie pisanej, upowszechnianie informacji niedostępnych dla nich samych, podnoszenie świadomości społeczeństwa w zakresie potrzeb osób głuchych.
Wasze wsparcie umożliwi nam dalsze działania w Ośrodkach Rehabilitacji i Wsparcia Społecznego Niesłyszących, w ramach których pomagamy najbardziej potrzebującym.
Polski Związek Głuchych zrzesza środowisko osób niesłyszących, w tym osoby całkowicie głuche posługujące się Polskim Językiem Migowym (PJM). Przynależność do naszej organizacji jest dobrowolna. Wieloletnie doświadczenie pozwala nam działać skutecznie, zgodnie z potrzebami środowiska. Polski Związek Głuchych jest jedyną tego typu organizacją działającą na rzecz osób głuchych w tak szerokim zakresie. Wypełniamy obowiązki rehabilitacyjne i opiekuńcze państwa w stosunku do osób niesłyszących w każdym wieku.
Jednostka jest kontynuatorem działalności Chrześcijańskiego Towarzystwa Głuchoniemych „OPATRZNOŚĆ”, które powstało na terenie Warszawy w 1883r. i działało do wybuchu II Wojny Światowej. Po wyzwoleniu reaktywowano działalność w 1945r. W 1946r. na Zjeździe Stowarzyszeń Głuchoniemych utworzono jedną organizację pod nazwą Polski Związek Głuchoniemych i Ich Przyjaciół. W 1955 r. nazwa została zmieniona na Polski Związek Głuchych, pod którą działa do dziś.
Celem Polskiego Związku Głuchych jest wspieranie, rehabilitacja i aktywizacja osób głuchych i innych osób z uszkodzonym słuchem oraz ich integracja ze środowiskiem osób słyszących, wspólne rozwiązywanie problemów oraz działania w kierunku wyrównywania szans rozwojowych, edukacyjnych, zawodowych i społecznych poprzez:
Realizujemy nasze cele poprzez jednostki takie jak:
1. PZG Ośrodek Rehabilitacji i Wsparcia Społecznego Niesłyszących przy Oddziale Mazowieckim w Warszawie,
2. PZG Terenowe Ośrodki Rehabilitacji i Wsparcia Społecznego niesłyszących w Radomiu, Siedlcach,
(w ramach każdego z wymienionych ośrodków działa także placówka kulturalno-oświatowa)
3. Specjalistyczne Ośrodka Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu w Warszawie, Radomiu i Siedlcach.
We wszystkich tych placówkach osoby z wadą słuchu, zarówno głusi jak i słabosłyszący i niedosłyszący, znajdą pełną pomoc we wszystkich sprawach życiowych, zatrudnienia, związanych ze szkoleniem i z wieloma innymi obszarami społecznymi.
Prowadzimy dodatkowo zajęcia wyrównawcze znajomości z języka polskiego, koła zainteresowań dla głuchych posługującym się polskim jezykiem migowym (PJM), klub seniorów bez barier, organizujemy imprezy i turnusy rehabilitacyjne z tłumaczem języka migowego, upowszechniamy dostępność informacyjną tłumacząc na PJM np. prasę, wiadomości, kultowe filmy oraz ważne informacje, które są niedostepne osobom głuchym. Angażujemy się także w działalność kulturalną skierowaną także dla osób nieznających PJM poprzez teatr i działania artystyczne, które również podnoszą świadomość na temat osób głuchych i ich potrzeb w społeczeństwie.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Polski Związek Głuchych Oddział Mazowiecki” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi