Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Towarzystwo "Sprawni Inaczej" aktywnie działa od 24 lat (19.04.1995r). Od 10 lutego 2000roku Towarzystwo uzyskało status Organizacji Pożytku Publicznego. Towarzystwo powstało po to, aby siłą serc i umysłów wielu ludzi wspierać osoby niepełnosprawne, dążyć do równania ich praw i możliwości w społeczeństwie. Jest to naszą misją, celem i kierunkiem działania. Doświadczenie minionych lat nauczyło nas jak wielką siłę stanowimy działając w jedności. Realizacja celu ,jakim jest niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym na każdym etapie ich życia w każdym jego obszarze nie ma końca i będzie on realizowany niezależnie od stopnia trudności jakie na tej drodze napotkamy.
Planujemy przeznaczyć 1% podatku od osób fizycznych na realizację celów statutowych Towarzystwa, a uszczegółowiajżc na:
Dofinansowanie wyjazdów na wydarzenia kulturalne - do teatru dramatycznego, muzycznego, opery,koncertu symfonicznego itp.
Rozwijanie i utrzymanie wszechstronnej aktywności fizycznej w różnych formach. (opłaty za korzystanie z krytej pływalni na zajęcia pływania i rekreacji w wodzie, opłaty jazd konnych, grupowe ćwiczenia ogólnorozwojowe).
Organizacja wycieczek turystyczno - krajoznawczych w celu kontynuacji od lat prowadzonej akcji "Poznajemy Nasz Kraj"
Wzmacnianie sił obronnych organizmu, w tym stosowanie właściwego, dietetycznego pożywienia, rezygnacja z nałogów, wzmacnianie sił psychicznych (koszty produktów na warsztaty żywieniowe , konkursy zdrowego żywienia).
Organizacje imprez integracyjnych - uroczystości okolicznościowych, festynów, pikników, wystaw prac uczestników warsztatów plastycznych itp.
Towarzystwo "Sprawni inaczej" aktywnie działa od 19 kwietnia 1995 roku. W chwili powołania stowarzyszenie nosiło nazwę "Towarzystwo Wspierania Dzieci i Młodzieży Sprawni Inaczej" . Wraz z upływem lat z dzieci wyrosła młodzież, a z młodzieży dorośli, nazwa uległa zmianie - skróceniu i brzmi ona - Towarzystwo "Sprawni Inaczej". Towarzystwo powstało po to, aby udzielać pomocy i wsparcia osobom niepełnosprawnym, ich rodzinom i opiekunom we wszystkich sferach i na każdym etapie ich życia, ale również po to, aby integrować środowisko niepełnosprawnych z lokalną społecznością i wpływać na pełną akceptacji zmianę w postrzeganiu osób niepełnosprawnych przez tę społeczność osób sprawnych, dbać o przestrzeganie praw osób niepełnosprawnych, rozwijać ich społeczną aktywność, wpływać na poprawę jakości życia Ich i Ich rodzin. W celu realizacji powyższych działań stosowao:
Szeroko rozumianą rehabilitację leczniczą, społeczną i zawodową.
Przeciwdziałano izolacji i wykluczeniu osób niepełnosprawnych.
Podejmowano działania zmierzające do tworzenia placówek rehabilitacyjnych, terapeutycznych, edukacyjnych, kulturalnych, rekreacyjnych oraz ośrodków stałego zamieszkania osób niepełnosprawnych.
Realizowano prowadzenie działalności informacyjnej i wydawniczej w zakresie problematyki osób niepełnosprawnych, ich rodzin i opiekunów.
Propagowano ideę społeczeństwa otwartego w stosunku do osób niepełnosprawnych.
Powyższe zadania były celem i misją naszych dwudziesto cztero letnich działań. Towarzystwo aktualnie liczy 140 osób. Są to osoby ze zróżnicowanymi niepełnosprawnościami; intelektualnymi, ruchowymi,wielorakimi i innymi, ich rodzice, opiekunowie i inne osoby chętne do pomocy w realizacji celów Towarzystwa. Znaczna część działań realizowana jest w ramach wolontariatu i społecznej pracy członków. W siedzibie systematycznie prowadzona jest działalność świetlicy terapeutycznej. Siedziba jest przyjazna osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom, jest namiastką domu w którym obok zajęć świetlicowych, odbywają się spotkania integracyjne. okolicznościowe, spotkania grup wsparcia psychologiczno - pedagogicznego. Wraz ze zdobywanym doświadczeniem z roku na rok poszerzaliśmy wachlarz różnorodnych sposobów pracy z osobami niepełnosprawnymi, wykonywaliśmy i wykonujemy:
1/ Usprawniania ruchowe w formach systematycznych zajęć pływania i rekreacji w wodzie, jazd konnych, ogólnorozwojowych ćwiczeń gimnastycznych, rekreacji w parkach wodnych itp.
2/ Zajęcia plastyczne. muzyczne, taneczne prowadzone w ramach systematycznej pracy świetlicy terapeutycznej działającej w większości w ramach wolontariatu lub społecznej pracy członków stowarzyszenia.
3/ Zajęcia psychoterapeutyczne i poradnictwo psychologiczne.
4/ Komunikacja alternatywna i wspomagająca dla osób niemówiących.
5/ Okolicznościowe wystawy prac plastycznych (papieroplastyka, malarstwo, rzeźby z pawertexu, wyroby ceramiczne, wycinanki, itp. ) wykonywanych przez uczestników świetlicy terapeutycznej
6/ Organizacja konferencji podsumowujących realizowane projekty.
7. Uczestnictwo w kulturze przez udział w przedstawieniach teatru muzycznego, dramatycznego, spektaklach filmowych, występach teatrzyków, kabaretów itp.
8.Organizacja i prowadzenie turnusów rehabilitacyjnych (32)
9.Opracowywanie wniosków do otwartych konkursów dotacyjnych, ich realizacja uwieńczona prawidłowym, terminowym rozliczeniem merytoryczny i finansowym.
10. Organizacja wycieczek turystyczno – krajoznawczych w ramach prowadzonego zadania „Poznajemy Nasz Kraj” ( wycieczka trzydniowa co najmniej raz w roku)
11.Udział w imprezach integracyjnych – spotkania okolicznościowe, pikniki, festyny itp.
12.Udzielanie pomocy rzeczowej lub materialnej osobom niepełnosprawnym będących w szczególnie trudnej sytuacji finansowej.
13.Prowadzenie grupy wsparcia dla rodziców osób niepełnosprawnych
14.Poradnictwo prawne, psychologiczne i pedagogiczne dla rodziców ON i ich rodzin.
15.Udział w pracach legislacyjnych zmierzających do poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia.
Najważniejsze efekty naszych działań to te, że osoby na rzecz których działamy zmieniają się: są samodzielniejsze, bardziej pewne siebie, zaradniejsze, radośniejsze, sprawniejsze motorycznie i psychicznie. Przez aktywne uczestnictwo w różnorodnych terapiach osiągają umiejętności muzyczne, plastyczne, taneczne, pływackie, jazd konnych, sprawności motorycznej.
Towarzystwo „Sprawni Inaczej” w kwestii przedmiotu działalności pożytku publicznego prowadzi działalność nieodpłatną i odpłatną kwalifikując ją następująco:
1.Pozostała pomoc społeczna bez zakwaterowania, gdzie indziej nie sklasyfikowana (PKD 88.99)
2. Pomoc społeczna bez zakwaterowania dla osób w podeszły wieku i osób niepełnosprawnych (PKD 88.10)
3.Działalność fizjoterapeutyczna (PKD 86.90 A)
4.Wydawanie książek i periodyków oraz pozostała działalność wydawnicza z wyłączeniem oprogramowania (PKD 58.10)
5.Pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKD 85.59 B)
6.Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna (PKD93.29)
7.Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych (PKD 85.51 Z)
8.Działalność pozostałych organizacji członkowskich, gdzie indziej niesklasyfikowana (PKD 94.00)
9.Pozaszkolne formy edukacji artystycznej (PKD 85.52)
10.Działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów (PKD 82.30)
11.Pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana (PKD 85/51).
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Towarzystwo "Sprawni Inaczej"” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi