Luboń jest miastem znajdującym się w powiecie poznańskim, w województwie wielkopolskim. Liczy 32 tys. mieszkańców i zajmuje obszar 13,51 km². Luboń jest częścią aglomeracji poznańskiej i od północy bezpośrednio przylega do Poznania. Od południa graniczy z Wielkopolskim Parkiem Narodowym. Przez Luboń przebiega autostrada A2, droga wojewódzka nr 430 oraz linia kolejowa Poznań-Wrocław.
Po raz pierwszy nazwa Luboń została wspomniana w odniesieniu do wsi w 1316 roku. Za sprawą wybudowanych na początku XX wieku fabryk Luboń został najbardziej uprzemysłowioną wsią w całym regionie poznańskim. Samo miasto Luboń utworzono w roku 1954 łącząc trzy wsie: Luboń, Lasek i Żabikowo.
Gospodarczy charakter Lubonia wiąże się z jego położeniem w aglomeracji poznańskiej – znaczna część ludności dojeżdża do pracy i szkół do Poznania. Jednak Luboń stanowi także ośrodek wytwórczo-usługowy. W mieście działa ok. 3100 podmiotów gospodarczych o zróżnicowanej wielkości i strukturze. Głównym profilem działalności gospodarczej jest w mieście jest handel.
Istotną atrakcją turystyczną Lubonia jest Luboński Szlak Architektury Przemysłowej, na którym znaleźć można szereg zabytkowych, przemysłowych ponad 100-letnich budynków fabrycznych.
Miasto znajduje się na lewym brzegu Warty w jej Poznańskim Przełomie. Od południa sąsiaduje z terenami Wielkopolskiego Parku Narodowego, do którego prowadzi ścieżka dydaktyczna „Śladami przyrody i historii”. Do północnego skraju Parku prowadzi także malownicza droga rowerowa, która biegnie wzdłuż starorzecza Warty – Kocich Dołów.
Luboń jest obsługiwany przez Urząd Skarbowy Poznań-Wilda.
Urząd Miasta Luboń korzysta z aplikacji rozliczeniowej „Wspieraj lokalnie” w ramach współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych. Projekt „Wspieraj lokalnie” został stworzony z myślą o znaczeniu współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego i lokalnymi organizacjami pozarządowymi. Projekt łączy w integralną całość kampanię 1,5% dla lokalnych OPP z kampanią lokalnego rozliczania podatku dochodowego dla jednostek samorządu terytorialnego. We „Wspieraj lokalnie” jednostki samorządu terytorialnego korzystają z możliwości dodatkowego wspierania lokalnych organizacji pozarządowych, a jednocześnie stymulują własne przychody z PIT mieszkańców. W ramach projektu Urząd Miasta Luboń korzysta z bezpłatnej i dostosowanej do swoich potrzeb, innowacyjnej aplikacji internetowej do rozliczania podatku dochodowego – PITax.pl Łatwe podatki. Poza możliwością przekazania 1,5% na rzecz jednej z lokalnych organizacji pożytku publicznego, aplikacja gwarantuje poprawne rozliczenie wszystkich deklaracji PIT zapewniając zgodność ze wszystkimi zmianami podatkowymi (uwzględniających również Polski Ład). Oprogramowanie jest dedykowane zarówno osobom prywatnym, jak i przedsiębiorcom chcących uzyskać maksymalnie wysoki zwrot podatku. Miasto Luboń należy do zasięgu terytorialnego działania następujących urzędów skarbowych: