1% z Twojego podatku pomaga zmienić na leprze życie osób niepełnosprawnych!
KLIKA to Stowarzyszenie młodych wolontariuszy niosących pomoc, wsparcie i radość osobom niepełnosprawnym. Stowarzyszenie powstało w 1971 roku przy klasztorze o. o. Dominikanów w Krakowie. Osobowość prawną uzyskaliśmy dnia 27 XII 1990 roku, od 22 XII 2005 r. posiadamy status OPP.
W ramach działalności Stow. organizowana jest codzienna pomoc w domu ON, w dotarciu do kościoła, na imprezy kulturalne, sportowe, w dojazdach na rehab., do lekarza i do szkoły. Systematycznie organizujemy wyjazdy integracyjne, rekolekcje, pielgrzymki, wakacyjne wyjazdy rehabilitacyjne i integrac.
KLIKA to Stowarzyszenie młodych wolontariuszy niosących pomoc, wsparcie i radość osobom niepełnosprawnym. Stowarzyszenie powstało w 1971 roku przy klasztorze o. o. Dominikanów w Krakowie. Osobowość prawną uzyskaliśmy dnia 27 XII 1990 roku, od 22 XII 2005 r. posiadamy status OPP.
W ramach działalności Stow. organizowana jest codzienna pomoc w domu ON, w dotarciu do kościoła, na imprezy kulturalne, sportowe, w dojazdach na rehab., do lekarza i do szkoły. Systematycznie organizujemy wyjazdy integracyjne, rekolekcje, pielgrzymki, wakacyjne wyjazdy rehabilitacyjne i integrac.
Jak wykorzystamy 1,5%
Z darowizn dopłacamy do wakacyjnych wyjazdów rehabilitacyjnych, indywidualnej rehabilitacji i wyjazdu na rekolekcje dla ponad 100 osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Pokryjemy koszty codziennego dowozu 48 osób niepełnosprawnych na prowadzone przez nas dwa Warsztaty Terapii Zajęciowej. Kupimy dodatkowy sprzęt do prowadzonej przez nasze Stowarzyszenie Wypożyczalni Sprzętu Rehabilitacyjnego.
Z darowizn dopłacamy do wakacyjnych wyjazdów rehabilitacyjnych, indywidualnej rehabilitacji i wyjazdu na rekolekcje dla ponad 100 osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Pokryjemy koszty codziennego dowozu 48 osób niepełnosprawnych na prowadzone przez nas dwa Warsztaty Terapii Zajęciowej. Kupimy dodatkowy sprzęt do prowadzonej przez nasze Stowarzyszenie Wypożyczalni Sprzętu Rehabilitacyjnego.
Więcej o nas
Jest wiele organizacji zajmujących się pomocą i wspieraniem osób niepełnosprawnych (ON) ruchowo, ale nie znamy żadnej innej, która działałaby nieprzerwanie tak długo, od ponad 45 lat i pomagała ON w tak szerokim zakresie.
Przez cały okres istnienia Zarząd Stowarzyszenia jak i jego członkowie za swoją działalność nie pobierali wynagrodzenia (zatrudniani są jedynie specjaliści przy realizacji finansowanych z zewnątrz projektów), cała działalność opiera się na bezinteresownej pomocy, której fundamentem jest stwarzanie pola do nawiązywania trwałych przyjaźni zarówno pomiędzy ON jaki pomiędzy ON i wolontariuszami. W słoniku „Klikowicza” nie znajdziemy takich słów jak pacjent, klient czy beneficjent. Są natomiast kolega, przyjaciel, kochany … Dowodem na to są min. dziesiątki małżeństw zawartych pomiędzy Klikowiczami, których dzieci działają dzisiaj w Stowarzyszeniu. Jednak najważniejszym co realizowane jest w Klice to marzenie ON o normalnym życiu, normalnym życiu jak „normalni” ludzie. Dla jednych to wyprawa w góry i zdobycie szczytu, wyjazd na wakacje, za granice i zobaczenie piramid a dla innych codzienne wyjście z Domu Pomocy Społecznej, spotkania i rozmowy z kolegami. I marzenie największe, najzwyklejsze o możliwości życia i mieszkania w swoim domu z rodzicami, którzy już tracą siły a nie w DPSie, dzięki codziennej wieloletniej pomocy przyjaciół z Kliki.
Najważniejszymi elementami naszej całorocznej działalności są:
1. Warsztaty Terapii Zajęciowej
W prowadzonych przez nas WTZ przy ul. Fatimskiej i Estery w Krakowie w zajęciach uczestniczy codziennie 48 osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności, w tym 31 osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Zajęcia odbywają się w 8 pracowniach. Od 4 lat uczestnicy WTZ przygotowani są do pracy w, założonej przez członków Stowarzyszenia Spółdzielni Socjalnej KLIKA. W chwili obecnej uczestnicy WTZ biorą udział w realizacji projektu „Mogę więcej”. Celem projektu jest zatrudnienie ok.8-10 osób w Spółdzielni Socjalnej. WTZ przygotowuje uczestników do produkcji i sprzedaży wyrobów ceramicznych i ekologicznej podpałki, udziału w przedstawieniach teatralnych w Teatrze EXIT, realizacji usługi wypożyczania sprzętu rehabilitacyjnego.
2. KLIKA NA WAKACJE
Stowarzyszenie Klika od początku swojej działalności corocznie organizuje wyjazdy wakacyjne dla ON. Łączą one aktywny wypoczynek, rehabilitację z warsztatami motywacyjnymi i edukacją ON. Obecnie podczas wyjazdów wakacyjnych ON uczestniczą w rejsach żeglarskich, pływają kajakami po jeziorach, uczestniczą w jedno i wielodniowych rejsach żeglarskich i spływach kajakowych. W wyjazdach zawsze uczestniczą rehabilitanci, psycholog, pracownik socjalny i prawnik. W formie indywidualnych rozmów i organizowanych warsztatów służą oni indywidualnymi ćwiczeniami, pomocą, wsparciem i motywują ON do pokonywania codziennych barier życiowych i rozwoju.
Corocznie organizowane są dwa dwutygodniowe wyjazdy wakacyjne. W każdym bierze udział ponad 30 ON, ponad 40 wolontariuszy oraz wymienieni specjaliści, również jako wolontariusze.
W naszych oczach jest to działanie pionierskie, ponieważ większość uczestników (co najmniej 15 osób w każdej grupie) stanowią ON poruszające się na wózkach inwalidzkich, wymagające przenoszenia przez 2-3 wolontariuszy z wózka inwalidzkiego do żaglówki czy kajaka, wymagające zaangażowania osób gotowych z poświęceniem nieść pomoc, a równocześnie będących profesjonalnie przygotowanym do tego rodzaju przedsięwzięcia i posiadających doświadczenie w pomocy ON.
3. KLIKA AKTYWNIE
To cykl działań umożliwiających ON realizację indywidualnych (lub grupa max 3 osobowa) marzeń do których realizacji niezbędne jest wsparcie kilku lub nawet kilkunastu wolontariuszy.
Celem projektu jest pokazanie innym ON, że przy odpowiedniej motywacji, zaangażowaniu i determinacji prawie nie ma takich marzeń, których nie dałoby się zrealizować. A niepełnosprawność nie przekreśla szans na ich realizację.
Od mniej więcej roku 2010 można zauważyć w Stowarzyszeniu wzrost inicjatyw związanych z uczestnictwem ON w wyjściach w góry. Początek to wyniesienie Andrzeja Duki, Klikowicza cierpiącego na bardzo ostrą formę dziecięcego porażenia mózgowego, na Babią Górę (1725 m n.p.m.). W wyprawie uczestniczyło ok. 15 osób. Później skonstruowanie przez Marka Klimczaka odpowiedniego nosidełka pozwoliło na wynoszenie w góry cięższych osób. Dało to początek organizowanych po dzień dzisiejszy kolejnych wypraw w góry. Największym sukcesem , jak dotąd była wyprawa z sierpnia 2016 roku na Krywań (2494 m n.p.m.) w Tatrach Słowackich . Niejednokrotnie na plecach wynosiliśmy “wózkowiczów” (tak nazywamy naszych niepełnosprawnych przyjaciół) na Babią Górę, Halę Krupową, Okrąglicę. Mamy za sobą wyprawy na Turbacz czy Lubań. Podczas naszej ostatniej wyprawy we wrześniu 2018 roku, dwie osoby na wózkach inwalidzkich zostały wniesione na najwyższy szczyt polskich Bieszczad - Tarnicę.
W tzw. międzyczasie rozwijało się w Stowarzyszeniu coś w rodzaju chrześcijaństwa ekstremalnego. Klika od wielu lat uczestniczyła w sierpniowych Pielgrzymkach do Częstochowy. Na kanwie – nazwijmy to – sukcesów pielgrzymkowych, powstał pomysł, żeby ON mogły uczestniczyć w EDK – Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, organizowanej przez Stowarzyszenie Wiosna. W marcu 2015 roku ON oraz wolontariusze z Kliki po raz pierwszy uczestniczyli w EDK. Od tamtego czasu corocznie organizujemy EDK z Krakowa do Kalwarii podczas której pokonujemy każdorazowo dystans ponad 50 km.
4. Z KLIKĄ PRZEZ ŚWIAT
To działania mające na celu umożliwienie osobom niepełnosprawnym zobaczenia najciekawszych miejsc w Polsce i Europie pod względem przyrodniczym, historycznym, architektonicznym i miejsc kultu oraz umożliwienie udziału w wydarzeniach kulturalnych i sportowych w kraju i za granicą. Projekt ten adresowany jest do grup ON i wolontariuszy.
Każdy człowiek powinien mieć w życiu jakieś zainteresowania, hobby, pasję czy chęć poznania świata. Motywuje to do aktywności, działania, daje pozytywne nastawienie do życia dodaje optymizmu. Zmusza człowieka do przełamywania barier. Niezależnie od tego czy to zbieranie znaczków, budowanie modeli, robienie zdjęć czy chęć zobaczenia Wieży Eifla, katedry w Kolonii czy pomodlenia się u stóp figury Najświętszej Marii Panny w Lourdes i La Salette czy w końcu zobaczenie swojej ukochanej Polskiej drużyny w walce o zwycięstwo. ON również mają takie zainteresowań. Barierą w ich realizacji jest niepełnosprawność, niemoc fizyczna czy brak grup wsparcia. Projekt „Z Kliką przez świat” jest odpowiedzią na te potrzeby ON. Jest on realizowany od roku 1985 kiedy to zorganizowano pierwszą wówczas pionierską wyprawę ON do Włoch. Od tamtej pory zrealizowaliśmy dziesiątki wypraw i pielgrzymek w najpiękniejsze zakamarki Europy i Polski. Byliśmy świadkami wielkich triumfów ale również porażek naszych reprezentantów z orzełkiem na piersi.
Tylko w okresie ostatnich kilku lat udało nam się zorganizować:
Czerwiec 2018 - udział 4 ON i 4 opiekunów w wyprawie na mecze reprezentacji Polski podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Rosji.
Październik 2017 - Pielgrzymka 15 ON I 15 OPIEKUNÓW DO SANKTUARIUM W FATIMIE.
Czerwiec 2016 - Wyjazd 6 ON na wózkach inwalidzkich i 10 wolontariuszy na mecze reprezentacji Polski podczas ME w piłce nożnej we Francji połączone z wizytą w sanktuarium NMP w La Salette oraz zwiedzaniem Paryża, Chartres, Parku Narodowego Verdon, Marsylii i Lyonu.
2016 06 06 Udział 3 ON i 3 wolont. W meczu Polska – Litwa.
2015 10 11 Udział 4 ON i 4 wolont. W meczu Polska – Irlandia w Warszawie
2015 maj Wyjazd 5 ON i 5 wolontariuszy na wystawienie Całunu Turyńskiego oraz zwiedzanie Turynu, Mediolanu, Wiednia i Salzburga a także obecność na meczu AC Milan – AC Torino (występ reprezentanta Polski – Kamila Glika)
2014 08 30 - Udział 6 ON i 6 wolontariuszy na mecz otwarcia MŚ w siatkówce Polaka – Serbia w Warszawie połączony z odwiedzinami w Centrum Nauki KOPERNIK
2014 06 07 – 05 31 Tygodniowy wyjazd do Toskanii 4 ON i 8 wolontariuszy mający na celu zwiedzenie najatrakcyjniejszej części Włoch (m in. Florencja, Pizza, Sienna, San Gimigniano)
2013 listopad – 7-dniowa pielgrzymka autokarowa 20 ON i 22 wolontariuszy do Rzymu, połączona ze zwiedzaniem Asyżu i Florencji
Jest wiele organizacji zajmujących się pomocą i wspieraniem osób niepełnosprawnych (ON) ruchowo, ale nie znamy żadnej innej, która działałaby nieprzerwanie tak długo, od ponad 45 lat i pomagała ON w tak szerokim zakresie.
Przez cały okres istnienia Zarząd Stowarzyszenia jak i jego członkowie za swoją działalność nie pobierali wynagrodzenia (zatrudniani są jedynie specjaliści przy realizacji finansowanych z zewnątrz projektów), cała działalność opiera się na bezinteresownej pomocy, której fundamentem jest stwarzanie pola do nawiązywania trwałych przyjaźni zarówno pomiędzy ON jaki pomiędzy ON i wolontariuszami. W słoniku „Klikowicza” nie znajdziemy takich słów jak pacjent, klient czy beneficjent. Są natomiast kolega, przyjaciel, kochany … Dowodem na to są min. dziesiątki małżeństw zawartych pomiędzy Klikowiczami, których dzieci działają dzisiaj w Stowarzyszeniu. Jednak najważniejszym co realizowane jest w Klice to marzenie ON o normalnym życiu, normalnym życiu jak „normalni” ludzie. Dla jednych to wyprawa w góry i zdobycie szczytu, wyjazd na wakacje, za granice i zobaczenie piramid a dla innych codzienne wyjście z Domu Pomocy Społecznej, spotkania i rozmowy z kolegami. I marzenie największe, najzwyklejsze o możliwości życia i mieszkania w swoim domu z rodzicami, którzy już tracą siły a nie w DPSie, dzięki codziennej wieloletniej pomocy przyjaciół z Kliki.
Najważniejszymi elementami naszej całorocznej działalności są:
1. Warsztaty Terapii Zajęciowej
W prowadzonych przez nas WTZ przy ul. Fatimskiej i Estery w Krakowie w zajęciach uczestniczy codziennie 48 osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności, w tym 31 osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Zajęcia odbywają się w 8 pracowniach. Od 4 lat uczestnicy WTZ przygotowani są do pracy w, założonej przez członków Stowarzyszenia Spółdzielni Socjalnej KLIKA. W chwili obecnej uczestnicy WTZ biorą udział w realizacji projektu „Mogę więcej”. Celem projektu jest zatrudnienie ok.8-10 osób w Spółdzielni Socjalnej. WTZ przygotowuje uczestników do produkcji i sprzedaży wyrobów ceramicznych i ekologicznej podpałki, udziału w przedstawieniach teatralnych w Teatrze EXIT, realizacji usługi wypożyczania sprzętu rehabilitacyjnego.
2. KLIKA NA WAKACJE
Stowarzyszenie Klika od początku swojej działalności corocznie organizuje wyjazdy wakacyjne dla ON. Łączą one aktywny wypoczynek, rehabilitację z warsztatami motywacyjnymi i edukacją ON. Obecnie podczas wyjazdów wakacyjnych ON uczestniczą w rejsach żeglarskich, pływają kajakami po jeziorach, uczestniczą w jedno i wielodniowych rejsach żeglarskich i spływach kajakowych. W wyjazdach zawsze uczestniczą rehabilitanci, psycholog, pracownik socjalny i prawnik. W formie indywidualnych rozmów i organizowanych warsztatów służą oni indywidualnymi ćwiczeniami, pomocą, wsparciem i motywują ON do pokonywania codziennych barier życiowych i rozwoju.
Corocznie organizowane są dwa dwutygodniowe wyjazdy wakacyjne. W każdym bierze udział ponad 30 ON, ponad 40 wolontariuszy oraz wymienieni specjaliści, również jako wolontariusze.
W naszych oczach jest to działanie pionierskie, ponieważ większość uczestników (co najmniej 15 osób w każdej grupie) stanowią ON poruszające się na wózkach inwalidzkich, wymagające przenoszenia przez 2-3 wolontariuszy z wózka inwalidzkiego do żaglówki czy kajaka, wymagające zaangażowania osób gotowych z poświęceniem nieść pomoc, a równocześnie będących profesjonalnie przygotowanym do tego rodzaju przedsięwzięcia i posiadających doświadczenie w pomocy ON.
3. KLIKA AKTYWNIE
To cykl działań umożliwiających ON realizację indywidualnych (lub grupa max 3 osobowa) marzeń do których realizacji niezbędne jest wsparcie kilku lub nawet kilkunastu wolontariuszy.
Celem projektu jest pokazanie innym ON, że przy odpowiedniej motywacji, zaangażowaniu i determinacji prawie nie ma takich marzeń, których nie dałoby się zrealizować. A niepełnosprawność nie przekreśla szans na ich realizację.
Od mniej więcej roku 2010 można zauważyć w Stowarzyszeniu wzrost inicjatyw związanych z uczestnictwem ON w wyjściach w góry. Początek to wyniesienie Andrzeja Duki, Klikowicza cierpiącego na bardzo ostrą formę dziecięcego porażenia mózgowego, na Babią Górę (1725 m n.p.m.). W wyprawie uczestniczyło ok. 15 osób. Później skonstruowanie przez Marka Klimczaka odpowiedniego nosidełka pozwoliło na wynoszenie w góry cięższych osób. Dało to początek organizowanych po dzień dzisiejszy kolejnych wypraw w góry. Największym sukcesem , jak dotąd była wyprawa z sierpnia 2016 roku na Krywań (2494 m n.p.m.) w Tatrach Słowackich . Niejednokrotnie na plecach wynosiliśmy “wózkowiczów” (tak nazywamy naszych niepełnosprawnych przyjaciół) na Babią Górę, Halę Krupową, Okrąglicę. Mamy za sobą wyprawy na Turbacz czy Lubań. Podczas naszej ostatniej wyprawy we wrześniu 2018 roku, dwie osoby na wózkach inwalidzkich zostały wniesione na najwyższy szczyt polskich Bieszczad - Tarnicę.
W tzw. międzyczasie rozwijało się w Stowarzyszeniu coś w rodzaju chrześcijaństwa ekstremalnego. Klika od wielu lat uczestniczyła w sierpniowych Pielgrzymkach do Częstochowy. Na kanwie – nazwijmy to – sukcesów pielgrzymkowych, powstał pomysł, żeby ON mogły uczestniczyć w EDK – Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, organizowanej przez Stowarzyszenie Wiosna. W marcu 2015 roku ON oraz wolontariusze z Kliki po raz pierwszy uczestniczyli w EDK. Od tamtego czasu corocznie organizujemy EDK z Krakowa do Kalwarii podczas której pokonujemy każdorazowo dystans ponad 50 km.
4. Z KLIKĄ PRZEZ ŚWIAT
To działania mające na celu umożliwienie osobom niepełnosprawnym zobaczenia najciekawszych miejsc w Polsce i Europie pod względem przyrodniczym, historycznym, architektonicznym i miejsc kultu oraz umożliwienie udziału w wydarzeniach kulturalnych i sportowych w kraju i za granicą. Projekt ten adresowany jest do grup ON i wolontariuszy.
Każdy człowiek powinien mieć w życiu jakieś zainteresowania, hobby, pasję czy chęć poznania świata. Motywuje to do aktywności, działania, daje pozytywne nastawienie do życia dodaje optymizmu. Zmusza człowieka do przełamywania barier. Niezależnie od tego czy to zbieranie znaczków, budowanie modeli, robienie zdjęć czy chęć zobaczenia Wieży Eifla, katedry w Kolonii czy pomodlenia się u stóp figury Najświętszej Marii Panny w Lourdes i La Salette czy w końcu zobaczenie swojej ukochanej Polskiej drużyny w walce o zwycięstwo. ON również mają takie zainteresowań. Barierą w ich realizacji jest niepełnosprawność, niemoc fizyczna czy brak grup wsparcia. Projekt „Z Kliką przez świat” jest odpowiedzią na te potrzeby ON. Jest on realizowany od roku 1985 kiedy to zorganizowano pierwszą wówczas pionierską wyprawę ON do Włoch. Od tamtej pory zrealizowaliśmy dziesiątki wypraw i pielgrzymek w najpiękniejsze zakamarki Europy i Polski. Byliśmy świadkami wielkich triumfów ale również porażek naszych reprezentantów z orzełkiem na piersi.
Tylko w okresie ostatnich kilku lat udało nam się zorganizować:
Czerwiec 2018 - udział 4 ON i 4 opiekunów w wyprawie na mecze reprezentacji Polski podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Rosji.
Październik 2017 - Pielgrzymka 15 ON I 15 OPIEKUNÓW DO SANKTUARIUM W FATIMIE.
Czerwiec 2016 - Wyjazd 6 ON na wózkach inwalidzkich i 10 wolontariuszy na mecze reprezentacji Polski podczas ME w piłce nożnej we Francji połączone z wizytą w sanktuarium NMP w La Salette oraz zwiedzaniem Paryża, Chartres, Parku Narodowego Verdon, Marsylii i Lyonu.
2016 06 06 Udział 3 ON i 3 wolont. W meczu Polska – Litwa.
2015 10 11 Udział 4 ON i 4 wolont. W meczu Polska – Irlandia w Warszawie
2015 maj Wyjazd 5 ON i 5 wolontariuszy na wystawienie Całunu Turyńskiego oraz zwiedzanie Turynu, Mediolanu, Wiednia i Salzburga a także obecność na meczu AC Milan – AC Torino (występ reprezentanta Polski – Kamila Glika)
2014 08 30 - Udział 6 ON i 6 wolontariuszy na mecz otwarcia MŚ w siatkówce Polaka – Serbia w Warszawie połączony z odwiedzinami w Centrum Nauki KOPERNIK
2014 06 07 – 05 31 Tygodniowy wyjazd do Toskanii 4 ON i 8 wolontariuszy mający na celu zwiedzenie najatrakcyjniejszej części Włoch (m in. Florencja, Pizza, Sienna, San Gimigniano)
2013 listopad – 7-dniowa pielgrzymka autokarowa 20 ON i 22 wolontariuszy do Rzymu, połączona ze zwiedzaniem Asyżu i Florencji
- Obszar działalności:Osoby niepełnosprawne
- Obszar działania:cała Polska
- KRS:0000236096
- Konto:86 1240 4650 1111 0010 3971 5330
- Adres:ul. Stolarska 12, 31-043 Kraków
- WWW:klikakrakow.pl
- E-mail:sotola@poczta.onet.pl
- Telefon:664 971 396
Materiał promocyjny został sfinansowany ze środków finansowych
pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Katolickie Stowarzyszenie KLIKA” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi
Pomoc Techniczna
- 534 30 50 40
- pn-pt 9:00 – 16:00
- pomoc@pitax.pl
Krajowa Informacja Skarbowa
- 22 330 0 330
- pn-pt 8:00 – 18:00