7 milionów Polaków skorzystało z PITax.pl w 2024 r.
Urzędy skarbowe wypłaciły już ponad MILIARD zł zwrotu podatku podatnikom rozliczonym w PITax.pl
Oświadczenie PIT-OP
Data aktualizacji: 26-07-2024, 11:00
Wniosek o przekazanie 1,5% dla OPP
PIT-OP to oświadczenie, dzięki któremu emeryci i renciści rozliczający PIT za pośrednictwem ZUS mają możliwość przekazania 1,5% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego. Druk za 2024 rok należy przygotować i przesłać do urzędu skarbowego do 30 kwietnia 2025 r.
PIT-OP i rozliczenie podatkowe emeryta lub rencisty
Oświadczenie o przekazaniu 1,5% podatku dla OPP - formularz PIT-OP - stanowi dla urzędu skarbowego podstawę do wypłaty wskazanej kwoty na konto danej organizacji pożytku publicznego.
Formularz PIT-OP przeznaczony jest wyłącznie dla emerytów i rencistów i to jedynie w przypadku, gdy nie doszło do złożenia samodzielnego rozliczenia podatkowego PIT.
Oznacza to, że emeryt lub rencista, któremu przesłano informację podatkową w formie druku PIT-40A z wyliczeniem rocznego obciążenia podatkowego i nie zamierza składać własnej deklaracji (korzystając z opcji automatycznego rozliczenia) – wciąż może ofiarować 1,5% podatku określonej przez siebie organizacji OPP.
Tego rodzaju rozliczenie połączone z PIT-OP to niezwykle wygodne rozwiązanie, ale możliwe jedynie w szczególnym przypadku najbardziej podstawowej sytuacji podatkowej.
Deklaracja będzie wciąż wymagana dla emeryta i rencisty w następujących okolicznościach:
- w czasie trwania roku podatkowego doszło do uzyskania dodatkowych przychodów (z wyjątkiem tych opodatkowanych ryczałtowo);
- podatnik zamierza skorzystać z ulg/odliczeń podatkowych;
- emeryt lub rencista korzysta z opcji rozliczenia wspólnie z małżonkiem, ewentualnie w charakterze osoby samotnie wychowującej dziecko;
- doszło do uzyskania dochodów, do których stosuje się metodę proporcjonalnego odliczenia dla ustalenia wartości podatku;
- powstał obowiązek doliczenia uprzednio odliczonych kwot (np. w ramach stosowania takich ulg jak np. termomodernizacyjna, rehabilitacyjna).
W każdym z wymienionych przypadków podatnik będzie zmuszony do przeprowadzenia regularnego rozliczenia podatkowego (np. przez program PIT), a odliczenie od podatku 1,5% dla OPP będzie stanowić zwyczajny element takiego rozliczenia (druk PIT-OP będzie zbędny).
Jeśli jednak emeryt lub rencista nie rozlicza się samodzielnie, a jednocześnie chciałby przekazać 1,5% preferowanej organizacji OPP powinien przygotować oświadczenie PIT-OP, a następnie przekazać je do urzędu skarbowego.
Chcesz sprawdzić jakie ulgi i odliczenia możesz uzyskać za 2024 rok?
Sprawdź teraz!Kto może złożyć oświadczenie PIT-OP?
Za pomocą oświadczenia PIT-OP emeryt lub rencista może przekazać 1,5% podatku wynikającego z rozliczenia podatkowego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego jeżeli:
- otrzymał od organu rentowego roczne rozliczenie podatku PIT 40A (np. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego) oraz
- nie uzyskał w danym roku podatkowym innych dochodów (poza wskazanymi na otrzymanym PIT-40A), które powinien wykazać w zeznaniu podatkowym na formularzu PIT-37 albo PIT-36.
Oświadczenie PIT-OP nie obowiązuje i nie należy go składać, jeżeli emeryt lub rencista samodzielnie sporządza zeznanie podatkowe.
Co do zasady oznacza to, że PIT-OP składa się tylko w „automatycznym” rozliczeniu. Wynika to z faktu, że wniosek o odliczenie od podatku 1,5% dla Organizacji Pożytku Publicznego stanowi integralną część zeznań podatkowych:
- PIT-28,
- PIT-36,
- PIT-36L,
- PIT-37,
- PIT-38,
- PIT-39.
Oświadczenie PIT-OP jest przeznaczone dla tych emerytów i rencistów, którzy korzystają z rozliczenia PIT za pośrednictwem organu rentowego, a wciąż chcą przekazać 1,5% podatku na rzecz OPP.
Emeryt/rencista, który już w poprzednim roku wypełniał PIT-OP wskazując organizację, której chce przekazać swój 1,5% podatku i wciąż chciałby wesprzeć tę samą organizację, nie musi wypełniać formularza PIT-OP.
Urząd Skarbowy przekaże 1,5% organizacji wskazanej na ostatnim prawidłowo złożonym formularzu PIT-OP. Jeżeli emeryt/rencista, który w ubiegłym roku wypełniał PIT-OP i wskazał już OPP, której chce przekazać swój 1,5%, ale teraz chce ją zmienić, to powinien wypełnić formularz PIT-OP wskazując na nim numer KRS organizacji, którą chce wesprzeć w tym roku.
Jak przygotować oświadczenie podatkowe PIT-OP?
Przygotowanie oświadczenia PIT-OP nie jest obligatoryjne, ale niewątpliwie warto skorzystać z możliwości, które otwiera. Daje ono szansę wyasygnowania konkretnej sumy pieniędzy z należnego podatku dla wybranej organizacji.
Przy tym nie mamy tutaj do czynienia z formą darowizny czy też ulgi podatkowej. Jako podatnicy mamy prawo do przeznaczenia 1,5% kwoty należnej fiskusowi na wybrany przez nas cel. Należy jedynie pamiętać, że organizacja, którą wybierzemy, musi być zawarta w ministerialnym wykazie OPP. Oświadczenie PIT-OP można przygotować zarówno w postaci tradycyjnego papierowego formularza, jak i za pośrednictwem aplikacji typu PIT online.
W każdym wypadku przechodzimy przez analogiczne etapy. Przede wszystkim należy wpisać do formularza (pole 9) numer KRS wybranej organizacji (poprawność KRS ma tutaj kluczowe znaczenie). Należy także wpisać sumę, jaką zamierzamy przekazać, zaokrąglając do pełnych dziesiątek w dół (maksymalnie może to być 1,5% podatku PIT).
W części C.2. oświadczenia podatnik ma możliwość określenia celu szczegółowego, na który miałyby być przekazane środki pieniężne z jego 1,5% (jest to jednak jedynie zalecenie –organizacja nie ma obowiązku rozliczania się z otrzymanych środków). Pole 14 pozwala przekazać organizacji dane osobowe podatnika, a w polu 15 możemy umieścić dane kontaktowe.
Odpowiedz na serię prostych pytań i PITax.pl wyśle Twój PIT do urzędu skarbowego!
PIT w kilka minutJak wysłać PIT-OP w 2025 roku?
Oświadczenie PIT-OP możemy przekazać do urzędu skarbowego zarówno w formie cyfrowej, przez Internet, jak i pod postacią tradycyjnych papierowych formularzy wysyłając deklarację do urzędu skarbowego do końca kwietnia. Nie ma natomiast obowiązku wysyłania oświadczenia do ZUS.
Pobierz druk PIT-OP za rok 2024 obowiązujący podczas rozliczenia w 2025 r.
PIT-OP
Oświadczenie o przekazaniu 1,5% podatku OPP. Formularz dla emerytów i rencistów nie składających deklaracji rocznych.
Sprawdź najwyżej oceniany w Polsce program do rozliczeń PIT
PITax.pl Łatwe Podatki to wygodny, szybki i darmowy sposób na Twoje PITy.
Rozlicz PIT Online