Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Nasza organizacja zajmuje się monitorowaniem i popularyzacją walorów przyrodniczych. Czynnie chronimy ptaki wodno-błotne zachodniej polski, w szczególności rybitwy.
Nasza organizacja zajmuje się ochroną czynną oraz popularyzacją problematyki ochrony przyrody. Nasza misja to czynna ochrona przyrody poprzez podejmowanie innowacyjnych działań. Chcemy stworzyć Wyspy Życia – czyli sprawnie funkcjonującym systemem ochrony przyrody (na ponad 200 kilometrach Środkowego Nadodrza, Dolnej Odry i Dolnej Warty). Chronimy głównie ptaki wodne i błotne – przede wszystkim rybitwy i ostrygojady. Naszym zadaniem jest wspieranie tych pięknych, skrajnie zagrożonych wyginięciem stworzeń w bezpiecznych lęgach. Bronimy je przed inwazyjnymi drapieżnikami (takimi jak norki amerykańskie) oraz niekorzystnymi zmianami warunków hydrologicznych i klimatycznych. Jednocześnie promujemy piękno i wyjątkowość nadodrzańsko-nadwarciańskiej przyrody. Aby nasze działania były skuteczniejsze animujemy dialog i współpracę z właściwymi terytorialnie instytucji powołanych do ochrony środowiska. Zachowując/odtwarzając wielkiej urody i wartości przyrodniczej siedliska system Fundacja podnosi jakość życia mieszkańców, inicjuje rozwój turystyki i innych działalności gospodarczych opartych o walory przyrodnicze i krajobrazowe regionu. Szefem organizacji jest Piotr Chara - przyrodnik i fotograf znany w całej europie. Nic nie oddaje piękna naszych działań niż zdjęcia jego autorstwa, które zobaczyć można na stronie www.przyroda.zdow.pl
Początkowo działania z tego zakresu tematycznego dotyczyły głównie drobnych społecznych przedsięwzięć z zakresu ochrony czynnej lęgowisk ptaków oraz popularyzacji walorów przyrodniczych regionu (prezentacje w szkołach, bibliotekach, PTTK i innych NGO oraz druk publikacji). Od 2006 roku współuczestniczymy w nowatorskim, międzynarodowym przedsięwzięciu „Rybitwy Europy – Podniebne Gracje”. Później, od 2013 roku, podjęliśmy realizację znaczącego w skali kraju projektu z zakresu ochrony czynnej ptaków wodnych i błotnych finansowanego z funduszy EOG i fundusze norweskich. W jego ramach podjęliśmy współpracę z podmiotami gospodarczymi i samorządami.
Od marca 2017 roku działania te kontynuujemy i rozszerzamy ich skalę dzięki dofinansowaniu ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (2.4.1) dla projektu „Ochrona lęgów fauny ptaków w Dolinie Odry poprzez tworzenie miejsc gniazdowych zapewniających bezpieczną inkubację i wyprowadzenie potomstwa”. W 2019 roku rozpoczęliśmy przedsięwzięcie „Wyspy Życia” w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich. Wdrażamy ten program licząc na to, że w 2022 roku pochwalić się będziemy mogli sprawnie funkcjonującym systemem ochrony przyrody (na ponad 200 kilometrach Środkowego Nadodrza, Dolnej Odry i Dolnej Warty). Zgodnie z wizją rozwoju Fundacji przedstawioną we wniosku system ten zarządzany będzie przez niezależną i płynną finansowo organizację, której stabilność i sukces działań tkwi w oparciu bieżący dialog i współpracę z właściwymi terytorialnie instytucji powołanych do ochrony środowiska. Zachowując/odtwarzając wielkiej urody i wartości przyrodniczej siedliska system Fundacja podnosi jakość życia mieszkańców, inicjuje rozwój turystyki i innych działalności gospodarczych opartych o walory przyrodnicze i krajobrazowe regionu. Posiada zdywersyfikowane źródła finansowania. Podejmowane innowacyjne działania pozwalają na opracowywanie szerszych geograficznie strategii i pojedynczych działań na rzecz ochrony gatunków i ich siedlisk.
Co się zmieni w życiu Fundacji w najbliższych latach?
Zmiana w funkcjonowaniu organizacji polegać będzie na zwiększeniu zasięgu, skali działań, poprawie odbioru społecznego, zbudowaniu szerszej koalicji oraz niezależności organizacji, zwiększeniu zatrudnienia oraz ustabilizowaniu pracy biura.
Ściślej - planujemy osiągnąć następujące rezultaty:
1. Wzrost skuteczności i efektywności działań terenowych dzięki doposażeniu w sprzęt do prac w terenie;
2. Wzrost potencjału technicznego organizacji (poprzez zakup 2 kompletów wyposażenia – biurowego i terenowego);
3. Wzrost zatrudnienia w organizacji (do poziomu 1,75 etatu);
4. Utrzymanie stabilności i ciągłości działań ochroniarskich prowadzonych przez organizację (poprzez stałą opiekę nad 8 lokalizacjami cennymi przyrodniczo - jednocześnie utrzymanie trwałości efektów dotychczasowych);
5. Wzrost zaangażowania społeczeństwa w realizację misji Fundacji (poprzez zwiększenie w ujęciu wartościowym i ilościowym finansowego wspierania działalności statutowej, rzeczowego poprzez przekazywanie rzeczy na potrzeby działalności organizacji i pracy poprzez wzrost ilości wolontariuszy współpracujących z organizacją);
6. Wzrost współodpowiedzialności i ujednolicenie wizji ochrony nadodrzańskiej przyrody wśród instytucji odpowiedzialnych za ochronę środowiska na tym obszarze (poprzez utrzymanie i animowanie koalicji podmiotów i spotkania terenowe);
7. Dywersyfikacja źródeł przychody organizacji (poprzez uruchomienie nowych źródeł finansowania i zwiększenie ich łącznej liczby do min. 6);
8. Wzrost niezależności finansowej Fundacji poprzez uruchomienie działalności gospodarczej;
9. Wzrost znaczenia organizacji w regionie (poprzez zrealizowane kampanie marketingowe i wypracowaną markę ekspercką);
10. Profesjonalizacja pracy biura organizacji (poprzez utrzymanie stałych godzin pracy, uporządkowanie spraw formalnych oraz stały wzrost kompetencji pracowników).
Niech o nas usłyszą
Największą zmianą w funkcjonowaniu naszej organizacji będzie przyłożenie większej wagi do promocji swoich działań. Dlatego już jesienią 2019 roku ruszył nasz profil na facebooku (aktualnie pod roboczym adresem https://www.facebook.com/Fundacja-Zielonej-Doliny-Odry-i-Warty-107313830637789/). Chcemy przyciągnąć tam pasjonatów przyrody z całego kraju, szczególnie zamiłowanych w ochronie siedlisk i ptaków związanych ze środowiskiem wodno-błotnym oraz fotografów przyrody. Uruchomimy tutaj także specjalny hasztag (#PROOwZielonejDolinie), którym oznaczać będziemy wpisy promujące efekty realizacji programu. Oprócz tego kanału planowane jest otwarcie co najmniej jeszcze jednego profilu społecznościowego – ale czy to będzie instagram czy youtube czy jeszcze coś innego – czas pokaże. Ważnym wydarzeniem 2020 roku będzie przeprowadzenie pierwszej w naszej historii kampanii zbiórki 1%, gdyż jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego uprawnioną do zbierania 1% podatku. Zapraszamy do śledzenia naszej strony, naszego nowego profilu na facebooku oraz prosimy o trzymanie kciuków za powodzenie naszego przedsięwzięcia.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Fundacja Zielonej Doliny Odry i Warty” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi